Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Aktualności:

W razie problemow z forum pisac na gg:1003882

Autor Wątek: Samosiejki  (Przeczytany 4268 razy)

• Anonymous
  • Gość
Samosiejki
« dnia: Luty 14, 2011, 04:52:04 pm »
Mam pytanie do kolegów bardziej zaprawionych w walce z biurokracją. Mam areał koło 5-6 ha porośniętych samosiejką (brzoza, olcha głównie) - mają coś koło 20lat. Jest to grunt orny - w każdym razie płacę podatek jak za grunty rolne. Dzwoniłem do odpowiedniego wydziału w celu informacji jak to mam załatwić. Dowiedziałem się, że każde drzewo mam zmierzyć i podać we wniosku. Poza tym już na wstępie dowiedziałem się, że nie dostanę pozwolenia na wszystkie. Mam zmierzyć wszystkie (koło 2000 drzew?) Nie jest to przesada?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 02:00:00 am wysłana przez Guest »

forum pilarzy

Samosiejki
« dnia: Luty 14, 2011, 04:52:04 pm »

• dlp
  • Gość
Re: Samosiejki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2011, 05:28:40 pm »
miałem taką sytuację tylko 1ha i troche mnie drzew też otrzymałem taką informacje jak ty, ale nie chciało mi się mierzyć wszystkich drzew były to drzewa ok 10-30cm średnicy.

Więc zebrałem trochę ludzi z piłami 5 ciągników (w tym jeden bez przyczepy do wyrywania pniaków) i w 3 dni pole było już wyorane:) Jak do tej pory nie miałem problemu przez to, troche ryzykowne ale taniej wyjdzie niż robota papierkowa ;)

• lapa16
  • Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2011, 08:24:45 pm »
Drogi Bimbrze :D
Z drzewami sytuacja wyglada nastepujaco:
drzewa do 5 lat~~i do 20 Cm w obwodze moze sciac bez zadnych pozwolen
Wszystkie inne musisz zglosic we wniosku po tym przyjezdza gosc i sprawdza te drzewa ktore wpisales we wniosku jezeli mu sie jakies nie spodoba bedziesz musial zostawic. Mozesz oczywiscie wpisac kilkanascie drzew zmierzonych a reszte orientacyjnie bo wiadomo nikt 2k drzew mierzyc nie bedzie :) Proponowalbym wpisac tyle i tele drzew a sciac wszystkie ;D jezeli oczywiscie nie masz jakiegos nazbyt opiekunczego sasiada.

• robertwyl
  • Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2011, 10:53:43 pm »
Z drzewami sytuacja wyglada nastepujaco:
drzewa do 5 lat~~i do 20 Cm w obwodze moze sciac bez zadnych pozwolen
od zeszłego roku nie ma do 5 lat tylko już do 10 lat bez zezwolenia. a średnica chyba nie ma nic do tego. obowiązkowo doczytać przepisy i ustawy!!!

• Offline lesnik_w
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2011, 10:55:14 pm »
I tu się mylisz kol. lapa 16. Bez zezwolenia można wyciąć drzewa których wiek nie przekracza 10 lat. O średnicy nie ma mowy w ustawie o ochronie przyrody.
Skoro to są samosiejki w wieku 20 lat szkoda trochę wyciąć wszystko w pień. Zrób przecinkę, czyszczenie no chyba że potrzebujesz tego kawałka ziemi do innych zadań.
We wniosku możesz napisać np. tak:
-Brz pierśnica 25 cm - 50 szt
-Brz pierśnica 30 cm - 60 szt etc.
Przecież nikt tego nie będzie mierzył.

• Offline Hermogenes
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
  • Posiadane Pilarki: Mac pro stare ale jare 610,120 ,738 ,ES 2200
  • Posiadane Wykaszarki: ręczne i spalinowe
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2011, 04:56:36 pm »
Witam kol."bimber" koniecznie sprawdz dokładnie czy przypadkiem nie masz zmienionej klasyfikacji tej ziemi na łąkach trwałych dopuszcza się 50 drzew na hektar mogli Cię podciągnąć pod tereny leśne całkiem inne przepisy ,jeśli chcesz coś Trzebić powyżej 10 lat koniecznie zezwolenie ,kara za nielegalnie wycięte drzewo bez owocowych od nowego roku 2000 zł za 1 cm pierśnicy.
   poz Hermogenes
Pracuję tylko kiedy chcę.

• Offline franc
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
    • www.arborservice.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 15, 2011, 05:08:14 pm »
Cytat: "Hermogenes"
,kara za nielegalnie wycięte drzewo bez owocowych od nowego roku 2000 zł za 1 cm pierśnicy.
   poz Hermogenes

Skąd ta informacja ...??
Z tego co mi wiadomo karę za nielegalne wycięcie drzewa ustala się na podstawie jego średnicy
tyle że jej wysokość zależy od gatunku drzewa ... inna będzie za topolę i inna za dęba.... :shock:

• Offline Hermogenes
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2011, 05:11:53 pm »
Powinno być do 2000 zł umkneło to do  sory
 Hermogenes
Lasy polskie .pl
                                                                                                                                       Kobieta, która zleciła wycinkę, ma zapłacić 1.388.770 zł za 36 ściętych świerków, sosen, dębów i brzóz.

Po czterech latach prowadzenia postępowania Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa nałożył karę za nielegalne wycięcie drzew w lesie u zbiegu ul. Jagodowej i Żywieckiej. Kobieta, która zleciła wycinkę, ma zapłacić 1.388.770 zł za 36 ściętych świerków, sosen, dębów i brzóz.

• radzik
  • Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2011, 05:35:41 pm »
Cytat: "franc"
,kara za nielegalnie wycięte drzewo bez owocowych od nowego roku 2000 zł za 1 cm pierśnicy.
   poz Hermogenes

Skąd ta informacja ...??
Z tego co mi wiadomo karę za nielegalne wycięcie drzewa ustala się na podstawie jego średnicy
tyle że jej wysokość zależy od gatunku drzewa ... inna będzie za topolę i inna za dęba.... :shock:

Dokładnie, kara to trzykrotna wartość opłaty, która była by naliczona za legalne wycięcie danego drzewa. A sama opłata zależy od gatunku i średnicy.

• Offline Hermogenes
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2011, 06:56:33 pm »
Kolego "radzik" za legalne wycięcie dzrewa nic nie płacisz tylko Leśniczemu na piwo żeby Ci odbił.Chyba że nie podlega pod teren lesny to około 30 zł opłata w kasie Gminy może być troche większa lub mniejsza jednorazowo za każde zezwolenie może być zbiorcze.
Dlatego napisałem żeby sprawdził pod co jest podciągnienty ten jego las.Nie na telefon tylko osobiście z nr.poszczególnych działek.

• Offline Leon
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
  • Posiadane Pilarki: Husqvarna 435, 346xp, 555
  • Posiadane Wykaszarki: Stihl FS 250, 40
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2011, 07:09:31 pm »
Jak myślicie, dlaczego taka durna ustawa została ustalona wraz z tymi kosmicznymi cenami kar za nielegalną wycinkę?
Przecież to jest chore, jakby na to nie patrzeć...
Np.
Ojciec zasadził mi 50 lat temu drzewko, jesionka...
Teraz drzewo jest olbrzymie, 180cm obwodu...
Chcę to ściąć...zgłaszam to, że chcę wyciąć to drzewo, bo teraz straszne wiatry zaczynają wiać...
Czekam na decyzję przez 2 tygodnie....
Po pierwszym tygodniu oczekiwań znów dochodzi do potężnych wiatrów...Wszystkie drzewa w okolicy jakoś to przetrwały, natomiast mój jesion runął i zniszczył niemalże mój cały dom..
Co wówczas?

• Offline Hermogenes
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2011, 07:21:56 pm »
U nas dobry opis i zezwolenie od ręki szczególnie w przypadku zagrożenia dla budynku .
                poz Hermogenes

• Offline lesnik_w
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2011, 07:32:26 pm »
Kolego "radzik" za legalne wycięcie dzrewa nic nie płacisz tylko Leśniczemu na piwo żeby Ci odbił.Chyba że nie podlega pod teren lesny to około 30 zł opłata w kasie Gminy może być troche większa lub mniejsza jednorazowo za każde zezwolenie może być zbiorcze.
Dlatego napisałem żeby sprawdził pod co jest podciągnienty ten jego las.Nie na telefon tylko osobiście z nr.poszczególnych działek.
Kol. Hermogenes nie pisz bzdur bo wprowadzasz ludzi w błąd i możesz komuś zaszkodzić a nie pomóc.
Jeżeli chodzi o wycinkę z lasu to opłaty są niewielkie i zróżnicowane w poszczególnych gminach. Leśniczemu nie musisz dawać na piwo bo cechowanie jest w jego obowiązkach aczkolwiek są starostwa gdzie za legalizację drewna odpowiada pracownik tegoż starostwa.
Legalne wycięcie kosztuje i to sporo jeżeli chcesz wyciąć bez sensownego uzasadnienia a i to nie zawsze dostaniesz na to zgodę. Odrębną kwestią są tzw. drzewa zagrażające ludziom bądź mieniu.
Poza tym w pierwszym poście autor napisał że chodzi o wycinkę z gruntu ornego więc po co opisywać jak to jest w przypadku wycinki z lasu???

• Offline Hermogenes
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2011, 08:11:25 pm »
Kolego leśnik jeśli ja piszę bzdury to chyba żyjemy w innych krajach.Albo urzędnicy róznie interpretują przeppisy opisałem na własnych przykładach sam mam lasy i nie  lasy o ostatnie pozwolenie występowałem we wrześniu 2010.
    poz Hermogenes

• Offline lesnik_w
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2011, 08:30:14 pm »
Kol. Hermogenes żyjemy w tym samym kraju. Tak jak wcześniej napisałem w omawianym przypadku obowiązuje ustawa o ochronie przyrody jednakowa dla całego kraju.  
Podejście urzędników do zagadnienia znacznie mogą się od siebie różnić.
Skoro napisałeś że legalna wycinka nic nie kosztuje to po co są według ciebie tabele opłat za wycinkę drzew??

forum pilarzy

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2011, 08:30:14 pm »