Autor Wątek: jaka siekiera do rąbania  (Przeczytany 73487 razy)

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Tajga Ps180 359 357xp 353 346xpg 340
    • Fs120, Fs350
  • Imię: Dariusz
Odp: jaka siekiera do rąbania
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 20, 2019, 08:44:56 am »
Po pierwsze kup słownik, bo takie blędy ortograficzne walisz że ho ho, po drugie spawanie ruru do obucha to druciarstwo, niewygodne to i nieprzyjemne do roboty, traf na sęka twardego siekierą z taką rura a zobaczysz jak boli, i fiskars jest taki se jeśli chodzi o siekiery, nic ci nie wytłumi drgań jak drewno. W niższej cenie znajdzie dużo więcej lepszych siekier.

Dzięki mardok, że wspomniałeś. Już poprawiłem, były dwa orty niegroźne, brak ogonków i kropek oraz przecinków. Niestety mam klawiaturę, która nie nadąża, albo po prostu nadaje się do wywalenia. Orty niestety powróciły po długiej nieobecności w kraju. Ale przyznam takiej ilości cweli ograniczonych z brakiem wyrozumienia, nie wspomnę o akceptacji ludzi ułomnych jak w Polsce nigdzie się nie spotkałem - a najbardziej rażące jest jak ci sami robią byk na byku.
Najważniejsze w języku jest dobry przekaz i umiejętność komunikacji. Jedź gdziekolwiek w świat i doszukaj się ortografii i pięknej stylistyki, jak znajdziesz w wystarczającej cię ilości zwłaszcza w języku technicznym, lub w sprawach opisujących techniczne kwestie to się ciesz, i żyj chwilą ekstazy.
Oczywiście bardzo lubię słuchać i czytać cokolwiek, co jest pięknie napisane, zwłaszcza stylistycznie. Mniej rażą mnie orty, mają prawo się pojawiać. Najbardziej jednak rażące jest dla mnie, gdy jest brak stylu i nie tylko w tekście, ale w całokształcie zachowań człowieka. To najbardziej razi. Mimo wszystko miło słyszeć, że czytasz to, cokolwiek napisałem. A że jeszcze sprawdzasz pisownie, extra.
Z swojej strony zwróć uwagę na styl, bo czasami nie wiadomo, o co ci chodzi  - a byki sam robisz, sprawdzaj skoro krytykujesz innych.
Oto twój tekst:
„Po pierwsze kup słownik, bo takie blędy ortograficzne walisz że ho ho, po drugie spawanie ruru do obucha to druciarstwo, niewygodne to i nieprzyjemne do roboty, traf na sęka twardego siekierą z taką rura a zobaczysz jak boli, i fiskars jest taki se jeśli chodzi o siekiery, nic ci nie wytłumi drgań jak drewno. W niższej cenie znajdzie dużo więcej lepszych siekier”.
„blędy” – ort czy pomyłka?
„ho” – stylistyczny
„rura”  - brak ogonka – to już ort?
„druciarstwo” – używaj wyrazów odpowiadających tematyce – a nie że chcesz coś powiedzieć tylko nie wiesz jak to ująć w pięknej polszczyźnie.
„W niższej cenie znajdzie dużo więcej lepszych siekier” – kto znajdzie? Użyj właściwej formy zdania, lub dopisz głoskę sz we właściwym miejscu.
„nic ci nie wytłumi drgań jak drewno” – czy na pewno, ktoś tu chyba napisał coś i nie wie o czym. Zamiast poduszek gumowych w samochodzie załóż drewniane klocki. Przekonasz się czy drewno tak wspaniale tłumi drgania. Obejrzyj sobie film który zamieściłem w wątku, pokazujący jak elastyczny jest materiał trzonka fiskars i zapytaj się czy drzewo jest równie elastyczne i czy z taką swobodą będzie tłumiło drgania podczas pracy.

Bądź chłopie bardziej wyrozumiały dla innych, skoro dla siebie jesteś.
“Nie możecie dać Bogu niczego, czego by wam pierwej sam nie dał.”

forum pilarzy

« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 20, 2019, 08:44:56 am »

Offline mardok1986

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 20, 2019, 09:19:28 am »
Ale trzonek w fiskarsie nie jest z gumy tylko mega twardego plastiku wzmacnianego włóknem węglowym i praca tym powoduje ból w łokciach i ogólnie stawach, dlatego ja nie uważam tych narzędzi bo są złe i na dłuższą metę się nie nadają, chcesz to sobie kupuj. Ja zawsze będę negował te trzonki plastikowe bo są naprawdę złe.

forum pilarzy

« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 20, 2019, 09:19:28 am »

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Fs120, Fs350
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 20, 2019, 10:56:33 am »
Rzeczywiście taki jest, twardy, taki ma być. Gdyby był miękki to by się przewężał od uścisku. To nie oznacza, że nie tłumi drgań. Zerknij raz jeszcze na filmik poniżej:

https://m.youtube.com/watch?v=9wFWeCnvX6U ,

i zastanów się czy trzonek z drzewa to wytrzyma.

"Trzonki siekier rozłupujących Fiskars wykonane są z lekkiego kompozytu włókna szklanego o nazwie FiberComp, który sprawia, że siekiery Fiskars są wyjątkowo lekkie i wytrzymałe".

Niedodana jest jeszcze jedna właściwość tworzyw uzyskiwanych sztucznie, są jednorodne w całym przekroju i zachowują w każdym miejscu takie same właściwości, czego brak w drzewie stosowanym na najzwyklejsze trzonki. Musiałyby być to gatunki drzew stosowanych np. w narciarstwie, łucznictwie, z specjalnie dobranymi słojami (tak kiedyś robili nasi dziadowie - mieli masę drzewa pod dostatkiem, dobrego jakościowo) ale w przydomowych siekierach nie ma to ekonomicznego uzasadnienia, nie szukasz w tej dziedzinie setnych, tysięcznych w wydajności. 
Z resztą w łucznictwie jak i narciarstwie dawno stwierdzono ze tworzywa są bardziej wytrzymałe, sprężyste, i lepiej tłumią szkodliwe drgania - a drewniane eksponaty, również są bardzo dobre nie mniej jednak stały się eksponatami.
Od dziecka lubiłem pomagać ojcu przygotowywać opał, deski na szalunki, jętki, krokwie, łaty. Ale za obsadzanie siekiery na trzonku zawsze brał się ojciec. Nie polubiłem tego, nie nauczyłem się, kiepsko mi to szło, idiotyczne jest wykonanie głowicy z dużym oczkiem w środku. Często prowadziło to do pękania samej głowicy, zwłaszcza jak się pomagało uderzeniami młota.
Wszystko to mam za sobą, nie chce do tego wracać, całe szczęście, że są mądrzejsi od nas i swoje przemyślenia potrafią przelać na realne narzędzia pracy.
Ciekaw jestem innych producentów, ale nie mam potrzeby kupować kolejnych sprzętów, bo już mam wystarczającą ilość.
Chciałem się podzielić swoim doświadczeniem. W przyszłości proszę o wybaczenie jak zrobię jakieś błędy w pisowni lub informacyjne z niewiedzy.
A tak poza tym, nie warto się przejmować błędami, w granicach przyzwoitości. Bo jeśli widzimy ze ktoś się stara i zdarza mu się, ok, ale jeśli ktoś wali nagminnie to można delikatnie na prywatnym czacie podpowiedzieć.
Nie namawiam nikogo do fiskarsa, ani do metalowych trzonków. Mówię tylko że ja tak robię i to moja sprawa. Dla mnie pasuje. Oczywiste że w 98% używam fiskarsa, a w 2% siekiery z żelazną rurą, byłbym głupcem jakbym proporcje zamienił.

forum pilarzy

« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 20, 2019, 10:56:33 am »

Online piotr880

• enter
  • ArBo
  • Użytkownik
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 20, 2019, 03:17:06 pm »
 @DariusziD - fajnie piszesz i super fajnie że utarłeś nosa mardokowi ,,wszystko wiedzącemu ,, to się chwali !

używam od 25 lat fiskarsa , oraz czasem sporadycznie ,,kowalskich ,, siekier lub toporków -- fiskars fajny , na naprawdę dokładne lub do ,, zawodów ,, wybrał bym kowalskie
,

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Administrator.
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 20, 2019, 03:23:46 pm »
Kuźnia też fajne rzeczy robi i nie są aż takie drogie.
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 20, 2019, 03:36:16 pm »
Okropnie mi utarł, prawie się rozpłakałem, co do filmiku, cecha fiskarsa to możliwość jechania po nim traktorem, no ja myślałem że siekiera to do łupania, ale nie to do jeżdzenia traktorem jest.

Offline KamilM

• Użytkownik
  • *
    • Sochaczew
    • MS 201 CM , MSE 170 C , GS 44
    • FS 360 C-EM
  • Imię: Kamil
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 20, 2019, 05:35:51 pm »
Witam ,i czasami  Fiskars  może pęknąć  i nie potrzeba do tego traktora :)
https://www.youtube.com/watch?v=vV5zwWw0-OI#t=04m40s

Fiskars X27 to największa siekiera rozłupująca w ofercie firmy Fiskars, która może być używana również jako młot do wbijania klina.

Na trzonku znajdują się 3 ,a  na uchwycie do przechowywania 4 piktogramy ,które zakazują używania obucha tej siekiery do jakichkolwiek prac ,więc te wbijanie klina tą siekierą jest nie zgodne z zaleceniami producenta .

Offline Grizli

• Ponnse - A logger's best friend. :) Komatsu 931.1 plus C144 amazing too. :)
  • Expert
  • Użytkownik
  • 2008 - 2019 - pozyskane 711 tys. m3 i finito.
    • Husqvarna: 576 XPG,572 XP, 562 XP, 560 XPG, 550 XP, 550 XP Mark II, 372 XP, 357 XP, 359, 346 XPG, 353; Jonsered CS 2153 CWH; Stihl: MS 661 C-M, MS 462, MS 461, MS 441, MS 241 C-M, MS 200; Echo CS 510;
    • Husqvarna: 555 FX, 555 RXT, 545 RX, 545 RXT AT, 343 FR, 343 R, 535 RX, 535 FBx; Stihl: FS 560/460/450/410; Solo 154
    • arconforest @ proml
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 20, 2019, 06:03:44 pm »
Znam w praktyce Gardenę 2800S, Fiskarsa X25 i X21. Najlepiej wspominam X15, mega uniwersalna. Jednakże skoro mowa o rąbaniu to Fiskars jak i wspomniana Gardena nie umywają się do Hultaforsa KLY 7 - 1.5 SV, kupionego kiedyś na promo podczas Elmia Wood. Ochsenkopf posiada ciekawą ofertę siekier, bardzo solidnych zresztą. Ale żeby nie było, na rodzimym patencie też można kupić fajne siekiery, które po odpowiednich modyfikacjach dają radę.

https://www.youtube.com/watch?v=fvViNN1cP58
Człowiek lasu o mentalności wizjonera zhumanizowanego postępu technologicznego.

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 20, 2019, 06:03:44 pm »
Ha ha, 4 takie urwane widziałem u znajomych, ten trzonek się wypracowuję jak szyba przednia w samochodzie 1000 ugięć czy tam przygięć i pyk pęknięte, urabia się po prostu od udarowości i pęka, ja nie polecam tych siekier i zawsze będe inych przestrzegał przed nimi. A śmieszy mnie jeszcze opinia DariusziD typu: ja nie używałem innych siekier tylko fiskarsa i stwierdzam że fiskars jest najlepszy, no śmiech, no skąd masz wiedzieć skoro innymi nie robiłeś. No ja robiłem tymi plastikami i drewnianymi, sam wiele wyklepałem i oprawiłem w stylu skandynawskim czy kanadyjskim, a i jeszcze jedno skoro ty dariuszid nie umiesz oprawić poprawnie siekiery to nie znaczy że tak siekiera jest głupia "bo ty jej nie umiesz"

Co do siekier to mnóstwo osób kupuje fiskarsy czy inne gardeny bo się sparzyli na drewnianym bukowym, nie dość że ob gnił w rok i odpadł, to odparzył ręce bo buk kocieje

Do siekier nadaję się tylko: jesion, orzesznik czyli hikora i robinia akacjowa, robinia najlepsza bo ma taką fajną właściwość że wyślizguje się jak szkło i gołymi rękami jak robisz to odcisków nie dostaniesz, bardzo przyjemna w pracy jest.

Offline marecki

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • lubię to co robię,a robię to co lubię
    • MS 200T,MS 241C,MS 362, MS 660, MS 880, MS 500i
    • FS 450
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 20, 2019, 06:19:33 pm »
Witam,

Z mojego punktu widzenia i paru godzin praktyki, to zdaje egzamin również sprzęt marki Romanik. Nie jest może taki wyglancowany jak Fiskars, lecz jest zachowana proporcja ceny i jakości produktu. Przy ewentualnym zakupie należy, poświęcić trochę uwagi na jakość styliska, tzn usłojenie, oraz ew rodzaj drewna, można u producenta zamówić styliska z Robinii. Posiada w przedniej stronie trzonka,tuż pod głownią stalowy fartuch zabezpieczający przed skutkami uderzeń w trzonek,podczas łupania. Przy użytkowaniu zgodnym z przeznaczeniem służy latami. pozdrawiam

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 20, 2019, 06:22:33 pm »
[Przy ewentualnym zakupie należy, poświęcić trochę uwagi na jakość styliska, tzn usłojenie, oraz ew rodzaj drewna][/quote]

Dzięki, miałem to napisać ale wyręczyłeś mnie.

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Fs120, Fs350
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 20, 2019, 08:18:51 pm »
Ha ha, 4 takie urwane widziałem u znajomych, ten trzonek się wypracowuję jak szyba przednia w samochodzie 1000 ugięć czy tam przygięć i pyk pęknięte, urabia się po prostu od udarowości i pęka, ja nie polecam tych siekier i zawsze będe inych przestrzegał przed nimi. A śmieszy mnie jeszcze opinia DariusziD typu: ja nie używałem innych siekier tylko fiskarsa i stwierdzam że fiskars jest najlepszy, no śmiech, no skąd masz wiedzieć skoro innymi nie robiłeś. No ja robiłem tymi plastikami i drewnianymi, sam wiele wyklepałem i oprawiłem w stylu skandynawskim czy kanadyjskim, a i jeszcze jedno skoro ty dariuszid nie umiesz oprawić poprawnie siekiery to nie znaczy że tak siekiera jest głupia "bo ty jej nie umiesz"

Co do siekier to mnóstwo osób kupuje fiskarsy czy inne gardeny bo się sparzyli na drewnianym bukowym, nie dość że ob gnił w rok i odpadł, to odparzył ręce bo buk kocieje

Do siekier nadaję się tylko: jesion, orzesznik czyli hikora i robinia akacjowa, robinia najlepsza bo ma taką fajną właściwość że wyślizguje się jak szkło i gołymi rękami jak robisz to odcisków nie dostaniesz, bardzo przyjemna w pracy jest.

Ty mardok, ty idz najpierw do internisty, ty nie tylko masz problem z ortografią ale ze zrozumieniem tekstu, a i masz bujną fantazję i w tym całym wątku to tylko ty napisałeś że fiskars jest najlepszy i że innego nie używasz.
Jesteś celnie trafiony, ciekawe jakim toporkiem, bo w które miejsce to wiadomo.
Ale że jako jedyny stwierdzasz po tylu stronach wypowiedzi že fiskars jest najlepszy, to chyba ten toporek dalej ci we łbie siedzi.
Internista ci pomože. Wybacz za bezpośrednie podejście, ale inaczej się nie da.
Zmieniasz fakty, coś piszesz, nie wiadomo skąd. Masz możliwość cytować, nie korzystasz tylko zciemniasz wprowadzasz zamieszanie. Czas chyba zacząć usuwać kłamliwe posty.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2019, 08:20:36 pm wysłana przez DariusziD »

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 20, 2019, 09:38:04 pm »
Człowieku nigdzie nie napisałem że siekiera fiskars jest najlepsza, nie chce mi się już ciebie cytować więc skróciłem twoją wypowiedź, ogólnie moje posty nie są kłamliwe tylko twoje subiektywne, wydajesz oceny wszystkich olei na podstawie jednego i oceny wszystkich siekier na podstawie jednej. Używam oleju hp i on jest najlepszy i przez 30 stron piszesz że jest ekstra bo ma taka temp. zapłonu a teraz gloryfikujesz siekierę jakaś tam bo traktor po niej może przejechać. No człowieku ogarnij się. No i piszesz że siekiery na trzonku drewnianym są złe bo narty robią z plastiku, no takie rzeczy piszesz. I jeszcze dopiski że moje posty mają być usuwane a twoje nie, stosujesz mowę nienawiści, ja tak nie robię, chętnie odpowiem na każdą twoją bzdurę.

Offline Torquemada

• Użytkownik
  • *
    • Polski
    • Husqvarnq 450-e , Husqwqrna 356
    • Stiga
  • Imię: Sylwester
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 21, 2019, 09:46:12 am »
Kolego do łupania potrzebna jest bezwzględnie brutalna siła. Kupiłem siekiero-młot i siekierę z klinem oba siekierzyska po 4 kilogramy. Jaka firma nie ma znaczenia . Łupię kawałki pół metra długie, dąb. topolę , jesion. Do pierwszego rozbicia pinka używam siekiero-młota , lepiej rozbija pinek. W przypadku gdy potrzebna jest głębsza penetracja lepiej sprawuje się siekiera z klinem. Subiektywnie zauważyłem, że siekiera czy młot dobrze żeby miała trzonek z włókna nie z drzewa. Gdy łupiesz drewno siekierą z tradycyjnym drewnianym trzonkiem drgania przenoszone są na ramiona i barki. Siekiery z trzonkiem z włókna amortyzują te  drgania i ramiona nie cierpią.  Generalnie do rąbania używam jeszcze mały toporek do docięcia włókien w takich drzewach jak topola.

Offline Grizli

• Ponnse - A logger's best friend. :) Komatsu 931.1 plus C144 amazing too. :)
  • Expert
  • Użytkownik
  • 2008 - 2019 - pozyskane 711 tys. m3 i finito.
    • Husqvarna: 576 XPG,572 XP, 562 XP, 560 XPG, 550 XP, 550 XP Mark II, 372 XP, 357 XP, 359, 346 XPG, 353; Jonsered CS 2153 CWH; Stihl: MS 661 C-M, MS 462, MS 461, MS 441, MS 241 C-M, MS 200; Echo CS 510;
    • Husqvarna: 555 FX, 555 RXT, 545 RX, 545 RXT AT, 343 FR, 343 R, 535 RX, 535 FBx; Stihl: FS 560/460/450/410; Solo 154
    • arconforest @ proml
Człowiek lasu o mentalności wizjonera zhumanizowanego postępu technologicznego.

forum pilarzy

« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 21, 2019, 11:22:12 am »

anything
anything