Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Aktualności:

W razie problemow z forum pisac na gg:1003882

Autor Wątek: Trzonek do siekiery - Wasze sposoby  (Przeczytany 5270 razy)

• jerry_30
  • Gość
Trzonek do siekiery - Wasze sposoby
« dnia: Czerwiec 26, 2011, 04:22:46 pm »
W jaki sposob robicie trzonki do siekier/toporkow? Jesli oczywiscie robicie je sami. Ja np. o wiele bardziej cenie wlasnorecznie zrobiony trzonek do siekiery niz kupiony w markecie (te zazwyczaj nie wytrzymuja wiecej niz sezon). Jak obsaddzacie toporzysko? Moze jakies dobre sposoby na kliny, tak aby uniknac zsuwania sie toporzyska z trzonka? Rodzaje drewna, sposoby przygotowania, malowanie? Wszystko co przyjdzie Wam na mysl i chcielibyscie sie podzielic:) Mysle ze temat calkiem przyjemny i chyba jeszcze takiego tutaj nie bylo?

Na początek cos odemnie:
Trzonki zazwyczaj robie do starych (juz kilkudziesiecioletnich ale bardzo dobrych) toporzysk. Preferuje sezonowane drewno akacji. Robie wszystko recznie, na poczatek obrobka siekierka, pozniej strugiem, nozykiem, na koniec szlifowanie papierem sciernym (schodze od najgrubszego ziarna do najmniejszego na koncu). Jako klin wbijam kawalek (ok 2-3cm) twardego naostrzonego metalu. Niestety z tym ostatnim etapem mocowania zawsze mam problem, jako ze siekier uzywam z dosc duza sila, po jakims czasie nawet najmocniej obsadzone toporzyska maja tendencje do zsuwania sie. Starszyzna radzi zanurzyc do wody, w celu napecznienia ale nie zawsze to praktykuje i lubie robic.

Znalazlem tez 2 fajne filmiki w temacie:
http://www.wykop.pl/link/601783/tutoria ... c-trzonek/

zapraszam do dyskusji
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 02:00:00 am wysłana przez Guest »

forum pilarzy

Trzonek do siekiery - Wasze sposoby
« dnia: Czerwiec 26, 2011, 04:22:46 pm »
Tu podaj tekst alternatywny

• Anonymous
  • Gość
Re: Trzonek do siekiery - Wasze sposoby
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2011, 04:45:46 pm »
Ja co prawda używam fiskarsa, ale do innych narzędzi typu młotki robię z wiązu - a do mocowania używam zawsze cienkiej rurki, którą ostrzę i wbijam. Nie ma tendencji do luzowania się - kiedyś widziałem w jakimś sklepie gotowe takie rurki. :mrgreen:

• Offline franc
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
    • www.arborservice.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2011, 07:46:44 pm »
Witam
Moim zdaniem najlepiej na trzonki różnego rodzaju nadaje się jesion.
Jest twardy a zarazem elastyczny, jeśli pęka to najczęściej wzdłuż - wynika to z budowy włókien.Ponadto charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na zginanie, sam raz w życiu zrobiłem "konkretny" trzonek  :oops:( podobnie jak Bimber używam siekier Fiskarsa- te raczej nie klękają... :) )  ale wytrzymał całkiem sporo...  :idea:  - był właśnie z jesionu.
Słyszałem też że dobrze jest zaimpregnować...?...
Trzonki z klonu i buka to raczej nieporozumienie.... twardy ale kruchy materiał....
Pozdrawiam.

• DRWAL-AMATOR
  • Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2011, 03:07:52 pm »
Ja mam trzonek z kilkuletniego jesionu a jako klin wbitą mam śrubę fi 6-8mm na końcu zaostrzoną do stożka i elegancko trzyma jak jeszcze trzeba to wbijam mniejsze po boku, a potem wkładam na noc do wody  :D

• Offline krzychu1
  • LS +
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 43
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2011, 03:20:10 pm »
Ja sobie robie z wysuszonej akacji, najlepiej tak dobranej żeby  niebyło sęków i przedewszystkim  o kształcie  już zbliżonym do ostatecznego . Można by próbować  podginać  przy suszeniu zeby niebyło nigdzie ciącia w poprzek słojów, zawsze takie coś jest mocniejsze.
Z jesionu  fakt są dobre tylko jesion to taki typ że jest bardzo twardy( w wysuszonego ciężko wbić gwoździa, a czasem jest to niemożliwe), elastyczny ale jest też bardzo kruchy   w miejscu jakiego kolwiek załamania słojów i na sękach nawet malutkich, potrafi pęknąć albo rozwarstwić sie, na  prościutkim  kawałku np listewka  równolegle wycięta do słojów  wygina się i to znacznie. Najlepiej wybrac   kawałek z prostymi słojami. Takie są moje doswiadczenia z trzonkami.
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę podcierał łokciem.

• jerry_30
  • Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2011, 07:48:46 pm »
rowniez od jakiegos czasu wymieniam sprzet na fiskarsa (zaczalem od x27) i jestem z niego bardzo zadowolony. jednak sa prace gdzie szkoda niszczyc tak drogi sprzet (drewno z duza iloscia gwozdzi np. do porabania).
Panowie Wasze sposoby sa super, tego z rurka jako klinu nie znalem, wyproboje niedlugo.
Kiedys ktos mi jeszcze poradzil aby trzonek zrobic nieco inaczej (tak aby toporzysko wsadzic od dolego jego konca i wbijac az do gory (ktora jest szersza od otworu). Podobno nie ma wtedy sily zeby to spadlo, jednak te toporzyska ktore mam maja dosc male otwory i nie przejda przez rekojesc. moze kiedys sproboje tego sposobu.
Na mniejsze narzedzia (np. mlotki) mam taki sposob - wkrecam od gory czarny wkret do drewna ok3-5cm) z duza podkladka, szersza od otowru. Dosc dobrze to trzyma i zdaje egzamin :) Niestety w przypadku siekier gdzie sily sa znacznie wieksze juz tego patentu nie warto stosowac.

• Offline remus42
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 1
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2011, 09:41:23 pm »
Ja tam nie mam takie problemu  , zawsze jak mnie siekiera zdenerwuje to biorę trochę gwoździ do papy (nie zwykłych tylko kręconych) i wbijam ile tylko się zmieści ;D prędzej w tej siekierze trzonek pęknie i będzie do wymiany niż będą jakieś luzy :D
Do pracy trzeba mieć serce !

...albo murzyna...

• Offline krzychu1
  • LS +
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 43
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2011, 10:27:15 pm »
Cytat: "jerry_30"
Kiedys ktos mi jeszcze poradzil aby trzonek zrobic nieco inaczej (tak aby toporzysko wsadzic od dolego jego konca i wbijac az do gory (ktora jest szersza od otworu). Podobno nie ma wtedy sily zeby to spadlo...,

TAk to byłysiekiery tzw "zasuwane",  trzonek musiałbyś na tyle wąski zeby włąsnie przeciągnać     ostrze przez niego, ale  szerszy na końcu, żeby właśnie się zaklinował , ale niebyło opcji zeby taka siekierka spadła. Im mocniej się rąbało tym mocniej sie  zakleszczała. Teraz już ich nieprodukują( nigdy się z nowa niespotkałem).
Ja mam taką   ale  nabiłemją na   trzonek normalnie od góry  bo  jest tak  wyciętyze    niedało by rady jej zasunać. No i jest problem  jak  trzonek  leży długo na słońcu bo   topór potrafi zlecieć, mimo różnych  patentów anty-spadających. Jednak wole isę pomęczyć  bo siekierka idealnie rozłupuje   kloce ( mimo niewielkich rozmiarów) i dobrze   obcina gałęzie, a do tego mam styl taki jaki mi najlepiej leży w rękach ;)
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę podcierał łokciem.

• Offline SETI2
  • Użytkownik
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2011, 02:22:06 pm »
Generalnie moja osobista opinia jest taka że genialny jest trzonek Fiskars :) .
Wiem , wiem plastik to jest ale czy nie jest ideą to aby przez 365 dni w roku siekierka działała tak jak w dniu zakupu ? . Jeśli kupisz fiskarsa to masz spokój na lata ja mam największą 3 rok i nic się nie dzieje a już trochę się nawaliła :] . Ja miałem przygody z latającymi ostrzami siekierki i tylko odrobina szczęścia pomogła wyjść z tego bez poważnego urazu . Jeszcze jedna zaleta dużego fiskarsa to możliwość używania go jako młotka .
Dla tych którzy nie lubią mega-size zrobili coś takiego .

http://pol-pl.fiskars.com/Produkty/Obro ... Toporek-X5

Oglądałem to , macałem i jest git , fajny produkt .
Pomarańczowe Pozdrowienia .

forum pilarzy

« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2011, 02:22:06 pm »
Tu podaj tekst alternatywny