Autor Wątek: Oleje - odwieczny dylemat który olej wybrać  (Przeczytany 32322 razy)

Offline 88janczar

• Użytkownik
  • *
Odp: Oleje - odwieczny dylemat który olej wybrać
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 29, 2014, 05:13:19 pm »
Hi, dzięki za odpowiedz . Leje prawie 50 mililitrów tylko dlatego bo jak wlewam olej do paliwa zawsze zostaje mi na ściankach miarki stąd to Exstra 0,05 militra

Offline Budremex

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 23, 2014, 12:28:03 am »
Witam
Ja osobiście stosuję olej Husqvarny XP i nic złego na temat tego oleju nie mogę powiedzieć, jedynie to, że śmierdzi nawet ten z wersją LOW SMOKE OIL, poprzedni miałem bez tego napisu i wydawało mi się, że ma lepsze smarowanie, piła u mnie pracuje praktycznie cały dzień jedynie przerwa na posiłek i dolewanie paliwa i oleju, teraz kupiłem na próbę STIHL HP ULTRA podobno ich flagowy najlepszy olej, jaki mają. Nie wiem czy Husqvarna robi jeszcze XP bez LOW SMOKE OIL, bo z tej wersji oleju byłem bardzo zadowolony świetnie smarował niestety jego zapas skończył mi się. Ciekawe czy go jeszcze produkują?
Pozdrawiam
Dariusz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2014, 12:31:16 am wysłana przez Budremex »

Offline perator929

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 09, 2015, 07:02:50 pm »
Witam. Jestem ciekaw czy stosował ktoś oleje Mannol w 2 taktach. Mają ofertę dla H i S :)
http://www.ewnar.eu/olej-mannol-7858-agro-for-stihl-api-tc-do-silnikow-dwusuwowych-1l-p-76.html
http://www.ewnar.eu/olej-mannol-7859-agro-for-husqvarna-api-tc-do-silnikow-dwusuwowych-1l-p-77.html
Jeśli chodzi o oleje samochodowe jest to dość polecana firma, ciekaw jestem jak by się sprawowały w pilarkach oraz kosach.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2015, 07:06:38 pm wysłana przez perator929 »

Offline B@rthoS

• Administrator
  • Użytkownik
    • www.Cedrus.com.pl
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 09, 2015, 07:09:33 pm »
O tych olejach się nie wypowiem ponieważ żaden ze "znajomych" ich nie stosował, szczerze mówiąc pierwsze słyszę ...
Jeśli chodzi o tańsze oleje to kilka dobrych opinii zebrałem o olejach firmy FUCHS, kilka parków maszynowych pracuje na nich i sobie chwalą:

Olej 2T Titan Mix Fuchs zielony
Olej 2T Titan Mix Fuchs czerwony
"Rzeczywiście, kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. " - John Ronald Reuel Tolkien

Offline perator929

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 09, 2015, 07:19:03 pm »
Fuchs dobra marka, w maszynach budowlanych sprawdza się świetnie, podobnie jak Shell Rimula. Istnieje jeszcze marka Millers lecz jest to egzotyk mało znany w Pl. Bardzo popularny w sporcie, sam używam go w motocyklu, ceny nie są niskie lecz olej na bazie potrójnych estrów bije wszystkie oleje do sportu dostępne w handlu.

Offline mariusz231

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 17, 2015, 02:26:26 pm »
Mały odkop :)

Olej który używam do kosy jest podobno:
Spełnia następujące klasyfikacje:-API TC, JASO FA/FB.

Jako że na dniach dorobię się pilarki solo, chciałem kupić jeden olej do obu urządzeń.
Jaki polecicie tzw. uniwersalny?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2015, 03:50:52 pm wysłana przez mariusz231 »

Offline mardok1986

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 17, 2015, 08:01:06 pm »
makita, solo, oregon, stihl super, mccoluch z obi, huska ls, wszystko ta sama klasa i jakość, żadna maszyna na tych olejach nie zatrze się.

Offline Kielich

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 21, 2015, 03:37:45 pm »
To są świetne oleje: frux.com.pl  :)

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
    • NAC ca-cs45/ Makita DCS4610/ECHO CS501SX/Mcculloch md4100
  • Imię: Grzegorz
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 04, 2018, 11:19:16 am »
A ja bym chciał aby jakieś niezależne laboratorium przebadało możliwie najwięcej olejów dostępnych na rynku. Tylko to kosztuje i to nie mało. Piękny post Andrzeju, tylko prawdę powiedziawszy nic nie wnosi do tematu. Jest w nim od groma specjalistycznych terminów, a to forum pilarzy a nie technologów produkcji. Mnie zawsze wystarczało że olej spełnia trzy normy: JASO FD, API: TC i przede wszystkim GLOBAL GD.

Pierwsza norma została opracowana przez Japanese Automotive Standards Organization.
Druga normę opracowało American Petroleum Institute.
A trzecia to norma europejska i znaczy tyle co ISO-L-EGD i oznacza że olej jest lepszy niż JASO FD.

Przez "klasę" mam na myśli wydajność i obciążenie silnika.

JASO FA - klasa niska
JASO FB - klasa średnia
JASO FC - klasa średnia bezdymna
JASO FD - klasa średnia/wysoka bezdymna (w zasadzie olej ma jeszcze więcej detergentów niż FC)

API-TA - do starszych "motorynek"
API-TB - do skuterów i motocykli
API-TC - do silników o wysokiej wydajności
API-TD - do silników zaburtowych

ISO-L-EGB (Global GB) - klasa średnia (= JASO FB)
ISO-L-EGC (Global GC) - klasa średnia bezdymna (= JASO FC)
ISO-L-EGD (Global GD) - klasa wysoka bezdymna (> JASO FD)

Więc jeżeli na oleju mamy ISO-L-EGD lub Global GD to znaczy, że lepiej już nie będzie. Oczywiście olej olejowi nierówny, a papier wytrzyma wszystko. Więc pewne źródło i sprawdzony olej to podstawa.

A teraz oleje:

ALCO Semi-Synthetic "No smoke two stroke"
http://www.spectrumcorporation.com/alco/resources/NoSmoke.pdf
Spełnia normy ISO-L-EGD, JASO FD

ALCO Synthetic "No smoke two stroke" (ze stabilizatorem paliwa)
http://www.spectrumcorporation.com/alco/resources/SynNoSmoke.pdf
Spełnia normy API-TC, ISO-L-EGD, JASO FD, TISI

Dolmar/Makita 2T
Informacja z opakowania
Spełnia normy API-TC, JASO-FD, ISO-L-EGD, Global GD

Oleo-Mac Prosint 2
Informacja z opakowania
Spełnia normy API-TC, JASO FC, ISO-LEGD

Oregon 2T
Informacja z opakowania
Spełnia normy API-TC, Global GD, JASO-FD

Jeżeli ktoś ma informacje o normach spełnianych przez inne oleje, prosiłbym o umieszczenie ich w tym wątku.

Odkop,temat trochę mnie zainteresował,zaintrygował. Czyli wychodzi na to,że Stihl ultra HP,jest gorszy,spełnia niższe normy niż Stihl super hp?? Spójrzcie:
1.Ultra
2.Ultra
3.Super
4.Super

NIEWAŻNE,nie doczytałem,było.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2018, 11:47:25 am wysłana przez leho6694 »

Offline Trebron

• Użytkownik
  • *
    • Rumi
    • Efco 3700 Efco 4100C Oleomac GS410CX Oleomac GS 650 Echo CS352 Echo CS420 Stihl261CM w razie W Harder PN5200
    • Oleomac 746
  • Imię: Norbert
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 09, 2018, 09:22:22 am »
No to ja mam maly dzonk
Jak do tej pory uzywalem polsyntetycznego oleju Polskiego koncernu spelniajacego normy TC
nic sie nie dzialo proporcja mieszanki 1,40 robiona raz na tydzien  zuzycie oleju 2T w moim gospodarstwie rocznie to ok 10 litrow 
Dalem sie skusic i zastowowalem olej syntetyczny HP low smoke dedykowany dla Stihl zalecany dla paliw o zwiekszonej zawartosci Bio w tym E10  dla katalizatoró spejniajacy normy Jaso  prop[rcja mieszanki 1/50
Zatarciu ulegly dwie p[ilarki Ms 231 ( nowy wypalone ok 5 litrow mieszanki na oleju stihl zdaje sie czerwonym )  i Oleomac 410 pracowal na polsyntetyku .

Pilarki sprawne szczelne tydzien  wczesniej byly na serwisie celem regulacji .

« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2018, 10:27:03 am wysłana przez Trebron »
Mieszkam przy lesie

Offline piotr880

• enter
  • ArBo
  • Użytkownik
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 09, 2018, 10:26:08 am »
mało prawdopodobne żeby olej był przyczyną , chyba że jakaś podróba , nagar też nie bo maszyna nowa

pozostaje paliwo
,

Offline Trebron

• Użytkownik
  • *
    • Rumi
    • Efco 3700 Efco 4100C Oleomac GS410CX Oleomac GS 650 Echo CS352 Echo CS420 Stihl261CM w razie W Harder PN5200
    • Oleomac 746
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 09, 2018, 10:37:49 am »
 Piotr olej kupiony w  autoryzowanym salonie kody niemieckie produktu . tego samego dnia zalane w karnistry  stacji benzynowej  dokladnie 4,8 litra  na HP   oraz 4 litry na polskim polsyntetyku  ktore uzywal młody  do opryskow  i jeszce  uzywal do Efco 4100 .

pilarki zatarly sie srednio po drugim  zbiorniku , stare paliwo przedtem  zlalem .
Mieszkam przy lesie

Offline piotr880

• enter
  • ArBo
  • Użytkownik
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 09, 2018, 02:30:31 pm »
25 lat użytkuję maszyny Stihl , różne różniste

kiedyś tylko ich czerwony

obecnie po zmianie parku na nowy tylko zielony -

NIGDY  nie zdarzyło się mi że skład paliwa był przyczyną zatarcia , owszem po szwedzkim Aspenie  2 t  musiałem membrany wymienić chcąc wrócić do tradycyjnej mieszanki ale nie to żeby się któraś z maszyn zatarła

parę sprzętów z tej firmy u mnie robiło i nadal tylko ich robi = licząc te lata uzbierało by się .... dziesiąt !

mieszankę wymieszałeś ?

w jakim pojemniku rozrabiane i przechowywane paliwo ?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2018, 02:36:41 pm wysłana przez piotr880 »
,

Offline Trebron

• Użytkownik
  • *
    • Rumi
    • Oleomac 746
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 09, 2018, 03:18:30 pm »
Troche boli pilarki  zawiezione na serwis , mlody siedzi w necie i czyta swiatowe   fora  na temat tego oleju i nie są to ahyahy pierwsze to zeby stosowac 1,40  drugie to co piszesz ze na czeronym nie bylo problemów  .
zawsze mieszam nie wlewam nigdy oleju do paliwa .

« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2018, 03:22:42 pm wysłana przez Trebron »
Mieszkam przy lesie

Offline Agart

• Expert
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
  • Imię: Artur
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 10, 2018, 02:16:11 pm »
A ta regulacja sprzed tygodnia czasem nie spowodowała zbyt wysokich obrotów max?
Sprzedaję sprzęt SOLO - uwaga moje wypowiedzi mogą być tendencyjne!

anything
anything