Autor Wątek: Oleje - odwieczny dylemat który olej wybrać  (Przeczytany 32765 razy)

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Tajga Ps180 359 357xp 353 346xpg 340
    • Fs120, Fs350
  • Imię: Dariusz
Odp: Oleje - odwieczny dylemat który olej wybrać
« Odpowiedź #90 dnia: Grudzień 28, 2018, 04:57:00 pm »
Co do filtrów stosuje jakie zaleca producent, albo sklep dilerski - nigdzie indziej nie kupuję. Ale z doświadczenia wiem że papierowe są najdokładniejsze, dlatego w większości kos spalinowych takowe siedzą i chyba w kosiarkach, tam często piach ma kontakt z elementem tnącym, kurzy się potwornie.

Co do Aspen 2 nie mam wyrobionego zdania.
Wiem że lepiej jest gdy benzyna nie ma za dużo oktanów. Ale to kwestia konstrukcji silnika.

“Nie możecie dać Bogu niczego, czego by wam pierwej sam nie dał.”

forum pilarzy

« Odpowiedź #90 dnia: Grudzień 28, 2018, 04:57:00 pm »

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
  • Imię: Jerzy
« Odpowiedź #91 dnia: Grudzień 28, 2018, 05:05:13 pm »
Zalecane? Do huski są 3 rodzaje, to jakie masz? Te fabryczne? A w aspenie ciekawa to jest tz mieszanki bardziej zbliżona do najbardziej palnego składnika niż zawartego w niej oleju.

forum pilarzy

« Odpowiedź #91 dnia: Grudzień 28, 2018, 05:05:13 pm »

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Fs120, Fs350
« Odpowiedź #92 dnia: Grudzień 28, 2018, 06:33:33 pm »
Fabryczny był kiedyś, jednorazowy, tak jak papierowy, już później nie był dostępny, w sklepie zaproponowano inny, chyba masz rację to są siatkowe. Może nie najlepsze ale spełniają zadanie skoro wszystko działa. Jedna z ps180 chodziła dłužszy czas z diurawym i dalej działa.
Kiedyś w motocyklach były siatki olejowe, ale najlepsze to zdecydowanie papierowe niestety jednorazowe.
Podaj linki do tych trzech rodzaji. Przyda się dla wszystkich.

Znalazłem są takie białe oryginalne do nabycia.
Niestety u mnie są już czarne siatkowe.
Nie narzekam.

A trzeci rodzaj to jaki?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2018, 06:39:18 pm wysłana przez DariusziD »

forum pilarzy

« Odpowiedź #92 dnia: Grudzień 28, 2018, 06:33:33 pm »

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
« Odpowiedź #93 dnia: Grudzień 28, 2018, 06:50:48 pm »
Te czarne to siatkowe, żółte z takiej masy papierzanej i białe z jakiegoś filcu ale ich nie widziałem. Te czarne z siatki (mówią o nich zimowe) są do pracy bez zapylenia i do użytku domowego się nie nadają bo przepuszczają pył i robi się nagar. Możesz wykończyć pilarkę szybciej niż na tanim oleju. Żółty kupiłem u dilera hq ale na pewno są też do kupienia w sieci. Jest identyczny jak czarny tylko jasnożółty i zamiast siatki masa papierowa.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2018, 06:52:57 pm wysłana przez jurek5551 »

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Fs120, Fs350
« Odpowiedź #94 dnia: Grudzień 28, 2018, 07:01:42 pm »
Filcowy w białym plastiku to oryginał.
A jakich używają w Lasach P?
Dobrze że piszesz przejdę na żółte i to szybko.
Ale teraz tak mokro i zimno to na czarnym siatkowym można, prawda?
Doczytać muszę.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2018, 07:05:24 pm wysłana przez DariusziD »

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
« Odpowiedź #95 dnia: Grudzień 28, 2018, 07:11:25 pm »
Ja nie wiem ale podobno w nowych pilarkach raz były czarne a raz żółte czy białe.Są tu tacy co wiedzą.
Był tu wątek w tym dziale o filtrach to poszukaj.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2018, 07:21:14 pm wysłana przez jurek5551 »

Offline godoy

• Użytkownik
  • *
  • uzytkownik
    • uzytkownik
  • Imię: Łukasz
« Odpowiedź #96 dnia: Grudzień 29, 2018, 04:06:28 am »
Panowie panowie co niektorzy powinni wrocic do dzialu* podstawy eksploatacji pilarek spalinowych* <smiechh> <smiechh> <smiechh>!!!tymczasem tutaj juz poziom molekularny oleju do 2t,4t kto wie moze i 7t???!!!A teraz na powaznie,,,,czy ktorykolwiek z uczonych w pismie tutaj ma swiadomosc ze to forum odwiedzaja rozni ludzie po to aby zasiegnac naprawde dobrej i fachowej porady???pomijam takie brednie jak szukanie HTHS w oleju  2t <smiechh>taki delikwent naczyta sie ze ow cudowny olej przedluzy badz wskrzesi dzialanie jego pilarki bo tak z tych rozwazan wynika a tu" prorocy" fachowcy nie znaja podstaw!!!taki full syntetyk po pierwsze w starszej pilarce doprowadzi do rozszczelnienia  a po drugie zanim komus doradzi niech ten znawca najpierw zaleje do swojej pilarki paliwo z Motulem 800 off  gdzie caly czas pila jechala na zimowym filtrze i zobaczymy jak pieknie ten caly syf nasz kochany Motul rozpusci????wtedy na co zwali wine-olej, paliwo, zly sasiad czy urok VooDoo <ok>powiem brzydko pier....c dyrdymaly kazdy moze tylko czy zastanawiacie sie ze konsekwencja pewnych teorii moze byc zniszczenie cudzej wlasnosci przez wypisywanie publicznie bzdur???ciekawe czy wiecie ze stihl ma tez wersje zimowe HD2,kilka z wymienionych tutaj specyfikow dawkuje sie 1:35 lub 1:32 a nikt o tym nie wspomina?? pisac jaknajbardziej jestem na tak, tylko TRZEBA MIEC SWIADOMOSC ZE MOZNA SWOIMI PRAKTYKAMI NARAZIC DRUGA STRONE NA STRATY!!!!pozdrawiam i zostawiam kilka rzeczy do przemyslen na przyszlosc :-[ :-[ :-[ <pomidor>
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2018, 02:24:20 pm wysłana przez godoy »

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Fs120, Fs350
« Odpowiedź #97 dnia: Grudzień 29, 2018, 09:03:10 am »
Tak jest, piła spalinowa to taka wyszukana maszyna że trzeba do niej doktorat zrobić, w przeciwnym razie nie ma co się za nią brać, zniszczysz połamiesz. A ja ci powiem że piła to na dzień dzisiejszy to taka unowocześniona wersja "twoja moja", taka lepsza siekiera, jest skonstruowana, przynajmniej taka powinna być i tak robią to konstruktorzy by użytkownik nie musiał się zastanawiać jak ją obsługiwać - w przeciwnym razie nikt by takich skomplikowanych urządzeń nie kupował.
A może piła powinna pracować w warunkach sterylnych, może nie powinna mieć kontaktu z powietrzem, broń borze zanieczyszczonym, nie wspomnę z piachem, może na sali operacyjnej, powinna być przecierana szmatką by się nie spociła, nie zarysowała co najważniejsze nie ukużyła. A ja ci powiem, piła to takie coś co ma odwalić za mnie najgorszą robotę, najbardziej męczącą, uchronić  mnie od brudu i to wszystko co najgorsze ma znieść i funkcjonować jak najdłużej, tego oczekujemy od produktów takich firm jak Husq czy Sthl i innych podobnych.

A co do filtrów powietrza czy trzy rodzaje filtrów to aż tak wiele - niewiele, brak tylko informacji w codziennym obiegu. Dziwi mnie natomiast ze nie ma o tym broszur informujących, dlaczego producenci nie przeszkalają o tym nawet podczas sprzedaży, nie no jasne mówią, mówią że trzeba filtry wymieniać, nawet tego nie trzeba mówić, małe dziecko już o tym wie, ale że są trzy rodzaje?. A to co już nie da się jednego rodzaju, jednego a porządnego zrobić. 
To już trzeba tak jak z olejami całą paletę wymyślać. Po cholerę mi taki badziew, dajcie na rynek dobry jeden towar, po cholere produkować coś co nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Ale skoro jest na rynku i takie produkty serwujecie nam konsumentom to nie miejcie zarzutów że ich używamy.
Skoro macie obiekcje że używamy niewłaściwie filtrów, to nie dziwcie się że my tez mamy ograniczone zaufanie do was i mówimy -  sprawdzamy - odnośnie olei, czy przypadkiem nas w przysłowiowe "kuku" nie robicie.

Dołożyłem dodatkowo do tabelki z olejami  ceny poszczególnych.

1. Motul 800 i 2. Stihl Hp to dwa najlepsze oleje na rynku.  To zwycięscy spośród wybranych a cena oleju Stihl HP powala atrakcyjnością za tak doskonały wyrób.
Pozostają jeszcze odpowiednio w kolejności
3. Stihl HP Ultra  - ale cena jest bardzo wysoka - to chyba najdroższy olej jaki znam.
4. Husq HP    5. Fuchs Titan    6. Stihl HP Super   7. Mobil Rancing 2T    8.  Motul 510
Reszta że tak powiem nie wzbudza zaufania.
Nic więcej nie wyczytałem z specyfikacji olei. Proszę o dopisywanie jak ktoś coś znajdzie.
Dane w tabeli spisane z specyfikacji ogólnie dostępnych.
Ceny podane są z Allegro lub z strony Grupa Narzędziowa (najniższe ceny produktów dla Husqvarna)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2019, 11:32:14 am wysłana przez DariusziD »

Offline godoy

• Użytkownik
  • *
  • uzytkownik
    • uzytkownik
  • Imię: Łukasz
« Odpowiedź #98 dnia: Grudzień 29, 2018, 09:14:16 am »
DariusziD wiesz co to jest instrukcja obslugi pilarki???trzeba tylko chciec przeczytac <ok>

Offline DariusziD

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • Fs120, Fs350
« Odpowiedź #99 dnia: Grudzień 29, 2018, 09:48:58 am »
Dobra, kończę aktywność na tym forum - nie mam czasu. Ile miałem do powiedzenia powiedziałem. Zajrzę tu okazjonalnie jak będę miał kłopoty natury technicznej.

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
« Odpowiedź #100 dnia: Grudzień 29, 2018, 09:53:31 am »
Czyli niedługo, choć Ci tych kłopotów nie życzę.

Offline mark

• Użytkownik
  • *
    • Koszalin
« Odpowiedź #101 dnia: Grudzień 30, 2018, 09:33:27 pm »
Trochę poszperałem w temacie oleju i widzę, że olej HP Super wystarczy, (nie ma co przepłacać i kupować HP Ultra)
A co polecacie do prowadnicy?, jest tego cała masa...

Piły używam głównie 3-4 razy do roku na wypady do lasu po drzewo i trochę dorywczo w miesiącu. 
Kupiłem nowego Stihla 261 i mam jeszcze starą Hus137 i coś tam jeszcze by się znalazło.

Offline marecki

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • lubię to co robię,a robię to co lubię
    • MS 200T,MS 241C,MS 362, MS 660, MS 880, MS 500i
    • FS 450
« Odpowiedź #102 dnia: Grudzień 31, 2018, 06:06:25 am »
witaj.
Olej do smarowania zestawu tnącego musi spełniać określone kryteria. Masz pod nosem w Koszalinie na ul,dębowej firmę Dikoil, która jest wytwórcą Provadolu, jest to olej dedykowany do smarowania łańcuchów tnących.Polecam.Aby nie być posądzony o kryptoreklamę o zaletach tego produktu nie będe się wypowiadał.pozdrawiam

Offline mardok1986

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #103 dnia: Grudzień 31, 2018, 04:36:26 pm »
od 12 lat do prowadnicy stosuje najtańszy olej z supermarketu x czy y.

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Administrator.
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #104 dnia: Grudzień 31, 2018, 05:06:21 pm »
Gdzie znalazłeś olej xp+ za 69zł i LS+ za 40zł?
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

forum pilarzy

« Odpowiedź #104 dnia: Grudzień 31, 2018, 05:06:21 pm »

anything