Autor Wątek: Stara jabłonka  (Przeczytany 4110 razy)

Offline radeon

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 55
Stara jabłonka
« dnia: Październik 20, 2014, 12:58:37 am »
Mam prośbę aby mi ktoś pomógł w temacie odświeżenia, odmłodzenia starej, bardzo starej jabłonki.Ma ona ponad setkę lat lub więcej. Jabłonka rośnie już w połowie w ziemi. Wiele lat temu jak mnie jeszcze na świecie nie było położyła się i resztki pnia leżą  w gruncie a wystrzeliły z niej nowe pędy, są grube i to one stanowią pień główny. Drzewo pochylało się stopniowo i w kolejnych latach obumarło to co grunt pochłonął. Rodzi pięknie i daje średni lecz słodki owoce. Jak to ciąć? Przyznam się ,że do tej pory rżnąłem tylko po to by obalić, a teraz mam stary bardzo sad  i muszę to jakoś ogarnąć.Kiedy ciąć i jak?
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2014, 01:18:12 am wysłana przez radeon »

Offline michaszs

 • Longersi :)
 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 262
Odp: Stara jabłonka
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2014, 07:37:02 am »
Wrzuć foty, a chłopaki na pewno spróbują coś doradzić ;)

Offline Lenon'ciao

 • Longersi :)
 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 709
Odp: Stara jabłonka
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2014, 11:20:28 pm »
Stare drzewa owocowe  1y  raczej nie były (aż tak!) przycinane, jak te "tu i teraz" - "nove" odmiany.  ;-X
Raczej nie wymagają cięcia.
Za to owocowały (- ują) nad wyraz obficie dając zdrowy owoc -  bez oprysków!.  <taniec>
Owoc był i jest zbierany z drabiny, z drzewa .... itp.
Smacznego!   xD

"Tu i teraz" to są odmiany "tworzone" w laboratoriach, by rodziły na "patykach" max do 2 m wysokości, celem łatwego i szybkiego zbioru "taśmowego".
Są wydajne i łatwe w "obsłudze" (opryski i innne) ale .....
Te "nove" - bez oprysków dają "zakażone" parchami, niezbyt ładne owoce, a z opryskami - niby "ładne" dla oka i smaczne ale .... także równie skażone ale chemią!
Dlatego społeczność teraz taka licha jest i mało odporna ... brak natury i naturalnej selekcji.  fakas
 Brrrrr...rrr!
<wazuup>

   :OO

Gdy cena gra GŁÓWNĄ ROLĘ to .... Nie ma wyboru!
Wydawało by się, że .....

Myślenie nie boli....

Offline krzychu1

 • LS +
 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 2281
Odp: Stara jabłonka
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2014, 08:12:19 am »
Leoncio co ty pieprzysz???  Zmień zioło!!  OD kiedy to nowe odmiany niepotrzebują ciecia? POtrzebują jak każde drzewko owocowe.
I co ma nowa odmiana do zdrowośści bez oprysków? chyba sam sie musiałeś popryskać jakimś.
Wikipedia to nie jest najlepsze źródło wiedzy, ani zdjęcia z google.
Odejdz czasami do monitora schudnij, poczytaj ksiazki, poucz sie, może posłuchaj starszch. Bo jedyny obraz Ciebie jaki widze po twoich wypowiedziach to ten:

http://img.sadistic.pl/pics/fbfcdba06c89.jpg
Były i są zbierane z drabiny hahahahhaha.
NAwet jak były małę to były zbierane z drabiny pewnie  ;D ;D ;D


Stare odmiany  rosły dużo szybciej stad ich  słabe przycinanie w poźniejszym okresie jak i zaprzestanie  po kilkudizesieciu latach, 8-12m jabłonie ciezko przycinać( bo spokojnie o takie rosły ).
Wtedy sady były prowadzone inaczej, właśnei z racjii szybkiego wzrostu jabłonei potrzebowały dużo miejsca, były sadzone  co 6-10m od siebie żeby "potem " miały miejsce.
Stare odmiany były bardziej odporne na  na rózne choroby grzybowe, i stąd nie potzrebowały tylu oprysków co teraz.
To były "czyste" odmiany. One miały po prostu owocowac tak jak im natura karze, bo niebyło takiego zapotrzebowania na jabłka jak teraz, pozatym każdy na wsi miał sad , każdy miał owoce, które sprzedawał jszcze  w mieście. Obecnie  nawet na wsi  nie każdy posiada jakiekolwiek drzewka owocowe, nawet na sowje potzreby niemóiąc o sprzedaży. POzatym większosć drzew starych owocowało co 2 lata ( z racjii tego ze  były duże i niebyły przycinane), dajac duuużo ale drobnych owoców.
Aczkolwiek mozna je by było zmusić do owocowania co roku , przycinajać je regularnie i dosć mocno( co jednak było by ciezkie  przy 10m drzewach, dlatego nikt tego nierobił), ja zrobiłęm tak u siebei ze starą jabłonką.
Stąd zapotrzebowanie na   plantacje z corocznie obficie owocujacymi drzewami

Obecne drzewka to róznego rodzaju krzyżówki starych odmian( kłania się biologia) , które powinny dawać większy plon, bardziej odporny na przechowywanie ( to dalej krzyzówki  selekcjonowane) , krzyzówki do tego stopnia ze pewne odmiany jabłęk, muszą byc  od siebie oddaleone o kilka kilometrów zeby sie niepozapylały, zeby niewyszło z tego jakies cuś.
Są one szczepione na wolno rosnacych podkłądkach, obecnie każde drzewko jest szczepione nie tak jak to było 60 lat temu.
I każde drzewko potrzebuje przycinania.
Jeśli by były  "łątwe w obsłudze" niewymagały by przycinania mocnego i tylu oprysków. Włąsnei te nowe drzewa potzrebuja duzo więcej uwagi niż stare odmiany.

Co do Twojej teorii wzrostu 2m <rotfl> <rotfl>  , gdzie sa tak prowadzone drzewka? bo akurat moje okolice do dosć spore plantacje i większość drzewek ma ok 2,5-3m.
A taki  wymiar mają nie dzieki genetyce a dzieki przycinaniu!!!!
Są sadzone gęsto. i przycinane w ten sposób żeby  łątwo mozna było zrywać owoce i zeby dawały mniej ale większych owoców co rok!!!!
To dzięki przycinaniu  daja takie plony jakie dają. Ale przez to sa mnei j odporne na  patogeny. Plantacje obecnie trzymane są kilka kilkanascie lat, rok w rok przycinane mocno żeby jedno niewlazło w drugie.
Jeśli byś nieprzycinał tych drzewk , osiagneły by rozmiary sporo większe niż Twoje  2m ale musiały by mieć wiecej czasu( z racjii wolnorosnacych podkładek).

Jeśli bys chciał z małego drzewka uzyskać bardzo duze owoce co roku, wystarczy sie pobawic i obrywac część kwiatów,( co jest robione opryskami) potem obrywac cześć owoców utrzymujać  odstepy ok 15-20cm  owoc od owocu, efekty są  niewiarygodne ale gwarantowane. Podobnie jak z morelami czy  brzoskwiniami.

Pozatym mozemy stosowac juz naturalne opryski przeciwgrzybicze,  zapobiegawczo co dodatkowo wzmocini roslien nieszkoddzac nam, najprostszy  taki oprysk to  gnojówki, napray , wywary ze skrzypu polnego i pokrzywy.


Wracajać do tematu.
Kolego jeśli masz kilak  pnie to    zostaw ze 2-3 ale  te najdalej od siebie rosnace żeby miały duzo miejsca.
Musisz prześwietlić korone i to sporo, pousuwać gałazki które wchodzą jedne w drugie, suche , nadłamane , powycinaj wszystkei wilki( te prosto rosnace w góre  odrosty) musisz uzyc wyobraźni , powycinać te gałązki które by zasłąniały  drugie od światła, ale zrobic  to tak żeby było "ładnie  " dla oka. Przytnij czubki zacznij je juz formować, chyba ze chcesz duuze drzewa, to czubki zostaw w spokoju.
I tak wyprowadzenie tego drzewa  na tiptop zajmie ci kilka lat. Cięcia najlepiej wykonać jak najwcześneijszą wiosną, niezaszkodzi staremu drzewu jak  cięcia posmarujesz masćia ogrodniczą.« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2014, 08:36:50 am wysłana przez krzychu1 »
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę podcierał łokciem.

Offline Piotr_055

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 161
  • Stihl MS023, Makita DCS500
  • Makita DBC400, Eurotec GT110
Odp: Stara jabłonka
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2014, 06:07:31 pm »
Kolego nie radzę ci ciąć tego drzewa samemu jeśli nie masz o tym pojęcia. Szkody mogą być wbrew pozorom spore, osoba która się na tym zna zrobi to na pewno szybciej i lepiej. Jeśli to drzewo nie było cięte już kilka lat to jest tylko trudniej zacząć a rady że wystarczy wyciąć gałęzie rosnące pionowo w górę też nie jest pełna. Owszem wycina się te gałęzie  tzw. wilki ale najpierw zaczyna się od usunięcia grubych gałęzi które nam nie pasują. Trzeba odmładzać jabłonkę i starać się zostawić jak najwięcej młodych gałęzi 1-4 letnich bo to one owocują a nie stare konary. Robi się takie cięcie tzw. zimowe około marca-kwietnia można i zimą jeśli przejdą duże mrozy. Dodatkowo można robić letnie cięcie w lipcu polegające na ścinaniu pionowych odrostów (wilków) około 2-3 cm od gałęzi zostawiając tak około 2 listków na wilku. Ciebie jednak letnie cięcie nie dotyczy ponieważ ma ono na celu lepsze wybarwianie jabłek (na to też jest oprysk jak byście nie wiedzieli, tak w ogóle to w sadzie w sezonie robi się 15-18 oprysków aby jabłko było czyste a znam i takich co wykonują ich więcej).
Kolego jeśli masz w okolicy kogoś kto ma sad to podpytaj go możliwe że zatrudnia pracowników i może tobie by obcięli. Nie są to aż takie wielkie koszty no chyba że z kasą u ciebie krucho, powinni brać tak 10-15 zł za godzinę no maks 20. A jeśli koniecznie chcesz to robić sam to wrzuć zdjęcia jak to wygląda to może postaram się pomóc. Tak jak już pisałem z cieciem masz spokój do marca tak więc spokojnie, w dużych gospodarstwach sadowniczych tną oczywiście wcześniej ale u ciebie nie ma pośpiechu. Może uda ci się w tym czasie dogadać z kimś albo podpatrzeć jak to idzie.
Sam ciąłem zarobkowo  z 6 lat właśnie na wiosnę, zaczynaliśmy luty-marzec a kończyliśmy jeśli byli klienci nawet w czerwcu. Ale to robota bardzo zależna od pogody i już tego nie robię. Po za tym często robią to tzw. żule za przysłowiowe wino i coś jeszcze za dzień i strasznie zbijają stawki. Bez zdjęć ciężko ci coś konkretnie pisać jak to przyciąć bo każde drzewo jest inne i wymaga odmiennego podejścia. Są np. drzewa jak kortland które owocują głównie na końcach gałęzi i wymagają odmiennego cięcia. Poza tym nie wiem ile masz grubych gałęzi na drzewie i czy da się to jakoś odmłodzić z głową.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2014, 06:15:17 pm wysłana przez Piotr_055 »

Offline MAndi

 • Moja przyjaciela BimBer i Bathos mają swóje światy , ale warto się czasami wybrać na drugi brzeg Wisły
 • LS +
 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 311
  • badar.pl
Odp: Stara jabłonka
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2014, 09:59:51 pm »
Piotr_055 a jak bym pare swoich fotek zapodał to pomozesz i zaznaczysz co na wiosnę opitolić na moich?

Offline Piotr_055

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 161
  • Stihl MS023, Makita DCS500
  • Makita DBC400, Eurotec GT110
Odp: Stara jabłonka
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2014, 05:50:29 pm »
Mogę spróbować jeśli wrzucisz fotki. Coś na pewno da się doradzić.

Offline marcinp1

 • Longersi :)
 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 607
Odp: Stara jabłonka
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2014, 06:49:08 pm »
dobra najprościej przycinasz tak żeby korona miała zbliżony kształt kuli ważna jest też równowaga prześwietlić gdy za ciasno w koronie odrosty wykosić sekatorem jeżeli większa gałąż się trafi posmarować funabenem najlepiej to robić pużna zima wczesna wiosna żadna filozofia pozdro.

 

anything