Autor Wątek: Solo 642  (Przeczytany 5390 razy)

Offline kermit91

• Użytkownik
  • *
Solo 642
« dnia: Sierpień 01, 2015, 04:46:19 pm »
Witam, kupiłem pilarkę Solo 642 - nową u dealera, dopiero po fakcie znalazłem na tym forum info, że ta piła nie jest już produkowana, moja jak wynika z naklejki jest z 2010r - w jakich latach były produkowane te pilarki że jeszcze nowa była dostępna w sprzedaży? Następnie dowiedziałem się iż sprzęty Solo zmieniły importera - dostałem z pilarką kartę gwarancyjną firmy Extech, czy nie będzie w związku z tym ewentualnych problemów w razie W?
Za pilarkę zapłaciłem 899zł mam więc nadzieję, że nie był to zły wybór? Mało jest opinii w Internecie zarówno o marce Solo a o tym modelu to już w ogóle.
Zdarzyła się taka sytuacja, że pilnie potrzebowałem pilarki do usunięcia powalonego drzewa i wycięcia starej wiśni, pojechałem ją kupić licząc na poradę sprzedawcy bo nie znam się na takich sprzętach, ale koleś też mi za wiele nie pomógł bo z tych co miał polecał jakąś Shindaiwe za ok 1700pln a to Solo było po prostu najmocniejsze w cenie do 900, w tych pieniądzach miał jeszcze jakieś Echo 2.4km. Ogólnie pilarka nie jest zła, może trochę zbyt plastikowa, co miała zrobić zrobiła, myślę że na moje potrzeby będzie wystarczająca - w tym roku jesienią muszę wyciąć starą jabłoń a następnie na wiosnę ok 5m3 drzewa na opał, bo ogrzewam głównie węglem i mniej więcej tyle drewna rocznie kupuję, więc pilarka była mi tak średnio potrzebna, do tej pory drzewo ciąłem na cerkularce. Znajdzie się na forum użytkownik tej pilarki żeby się pochwalić ile ten model jest w stanie wytrzymać?

forum pilarzy

Solo 642
« dnia: Sierpień 01, 2015, 04:46:19 pm »

Offline Agart

• Moderator
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
  • Imię: Artur
Odp: Solo 642
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2015, 10:52:00 am »
Nie pamiętam dokładnie do kiedy były produkowane ale chyba gdzieś tak do 2010-2011. 900 zł za 2,5 KM to dobra cena. Pilarka do Twoich potrzeb powinna spokojnie wystarczyć. Na forum z tego co wiem użytkował taką pilarkę Jerzy, pisał o problemie z wyciekiem paliwa (brakowało mu chyba uszczelnień na wężykach). Więcej osób użytkuje mocniejszą wersję czyli 643IP. Poszukaj na forum tematów to na pewno coś znajdziesz. Co do zmiany dystrybutora - gwarancje Extechu są normalnie honorowane przez nowego dystrybutora, więc nie musisz się martwić. Jakby coś się działo napisz na forum albo do mnie PW - postaram się pomóc.
Sprzedaję sprzęt SOLO - uwaga moje wypowiedzi mogą być tendencyjne!

Offline mardok1986

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, stihl 200t, solo 681
    • makita dbc 4510d x2
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2015, 01:31:18 pm »
Hej Agart a co powiesz o solo 681, mam na oku używkę, czy warto się w to pchać?

Offline kermit91

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2015, 04:04:19 pm »
Nie pamiętam dokładnie do kiedy były produkowane ale chyba gdzieś tak do 2010-2011. 900 zł za 2,5 KM to dobra cena. Pilarka do Twoich potrzeb powinna spokojnie wystarczyć. Na forum z tego co wiem użytkował taką pilarkę Jerzy, pisał o problemie z wyciekiem paliwa (brakowało mu chyba uszczelnień na wężykach). Więcej osób użytkuje mocniejszą wersję czyli 643IP. Poszukaj na forum tematów to na pewno coś znajdziesz. Co do zmiany dystrybutora - gwarancje Extechu są normalnie honorowane przez nowego dystrybutora, więc nie musisz się martwić. Jakby coś się działo napisz na forum albo do mnie PW - postaram się pomóc.

Dzięki za odpowiedź
Zastanawia mnie w działaniu tej piły jedno - (z tym że nie miałem jeszcze takiej pilarki więc może to normalne) przy puszczeniu gazu przed zatrzymaniem się łańcucha dość głośno słychać takie "zziiuuup" i łańcuch staje - tak działa hamulec tego łańcucha? Poza tym jestem ciekaw czy można gdzieś kupić te metalowe kły którymi opiera się o drzewo przy cięciu, ewentualnie spróbować dorobić coś takiego? W pilarce jest miejsce na przykręcenie takiej blaszki a nie dali tego w zestawie...

Offline Agart

• Moderator
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2015, 07:54:24 pm »
Kremit - Nie bardzo rozumiem - jak puszczasz gaz to hamulec załapuje czy jak go dopiero włączysz? Może nagraj filmik, wrzuć na YT i daj link to zobaczymy. Kły można dokupić u każdego przedstawiciela Solo (obecne modele 636 i 643 mają je fabrycznie na wyposażeniu).
Mardok - 681 to najmocniejsza piła Solo w tej chwili produkowana. Najczęściej porównuje się ją z Dolmarem 7900. Jak z każdą używką trzeba uważać - szczególnie na stan silnika, bo ewentualne koszty naprawy mogą zaboleć. Maszyna nie wykazuje jakichś szczególnych wad konstrukcyjnych. Na zagranicznych forach często dyskutują o niej - jedni chwalą inni niekoniecznie - jak to w życiu, np. tutaj: http://www.forestryforum.com/board/index.php?topic=35636.0 . W Polsce jak zwykle mało opinii na jej temat bo u nas wiadomo, że tylko Huska i Stihl  ;). Moim osobistym zdaniem 681 to duża pilarka do dużych drzew, która dużo zniesie.

Offline kermit91

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2015, 08:11:17 pm »
Kremit - Nie bardzo rozumiem - jak puszczasz gaz to hamulec załapuje czy jak go dopiero włączysz? Może nagraj filmik, wrzuć na YT i daj link to zobaczymy. Kły można dokupić u każdego przedstawiciela Solo (obecne modele 636 i 643 mają je fabrycznie na wyposażeniu).

Może źle to opisałem, nie wiem czy słychać jakiś hamulec czy np. sprzęgło a może po prostu jest to dźwięk łańcucha przesuwającego się po prowadnicy, w każdym razie występuje taki dźwięk jakby hamowania/szurania w momencie zatrzymywania się łańcucha na prowadnicy - po puszczeniu gazu, hamulca nawet nie dotykam. Przykładowo tnę coś/gazuję w powietrzu i łańcuch jeździ po prowadnicy, puszczam gaz silnik schodzi z obrotów, pojawia się takie "zziuuupp" albo "szuuus" (nie wiem jak to opisać), i łańcuch się zatrzymuje. W ogóle jak zatrzymywany jest łańcuch? Przez sprzęgło? To pewnie je będzie słychać... Po prostu nie miałem nigdy takiej maszyny, jeśli miałem potrzebę coś wyciąć to przychodził sąsiad lub znajomy i nie zwracałem uwagi na takie rzeczy.
Niestety już zlałem paliwo z pilarki, resztkę wypaliłem, wyczyściłem i odstawiłem sprzęt bo nie wiem kiedy piła będzie potrzebna więc póki co nie nagram filmiku.
Kły pasowałyby np. od modelu 636? Ile takie coś kosztuje?

Offline Agart

• Moderator
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2015, 09:14:32 am »
Łańcuch zatrzymuje się ponieważ po zejściu pilarki z obrotów sprzęgło odśrodkowe przestaje napędzać bęben sprzęgła z zębatką, która z kolei napędza łańcuch. Kły od 636 pasują - kosztuje to niecałe 19 zł.

Offline kermit91

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2015, 08:52:29 pm »
Ciekawi mnie jedna rzecz - czy te pilarki miały "zawór dekompresyjny"? Bo widziałem gdzieś na aukcji taką solo i miała niebieski "guzik" na pokrywie silnika, w 643 chyba też coś takiego zauważyłem, natomiast u mnie jest tylko czarna zaślepka w tym miejscu, pod nią nic nie ma. Pytam z czystej ciekawości, nie wiem nawet czy byłoby mi to potrzebne.

Offline Agart

• Moderator
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2015, 11:53:41 pm »
Były wersje z zaworem dekompresyjnym - ale przy tak małej pojemności silnika to nic nie tracisz jak go nie masz.

Offline kermit91

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 20, 2015, 09:02:27 am »
Rozumiem, dlatego napisałem że nie jest mi to specjalnie potrzebne.
Jak docierać te pilarkę? Na razie wypaliłem ok 1,5 zbiornika, robota raczej lekka, okrzesywanie, sporo przerw, jak ciąłem grubszy klocek od razu czułem ciepło na ręce. Ta pilarka jest na tyle plastikowa że boję się czy coś się np nie stopi, robić przerwy, co ile?

Offline Agart

• Moderator
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 20, 2015, 05:55:38 pm »
Docierać zgodnie z zaleceniami producenta - tzn. przez pierwsze 5 zbiorników mieszanka 1:25 i przerwy na ostygnięcie pilarki. Po 5 zbiornikach przegląd zerowy (sprawdzenie obrotów, wszystkich połączeń itp.) i można jechać na 1:50. Jeśli pilarka będzie używana do tego do czego jest przewidziana (tzn. do roboty koło domu a nie do ścinki drzew w akordzie) to nic się nie stopi.

Offline kermit91

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 20, 2015, 07:29:12 pm »
Rozumiem, jak ją kupowałem to przy pierwszym odpaleniu i przeszkoleniu zostałem poinstruowany żeby wypalić 4 litry mieszanki 1:40 a po tym przejść na 1:50, nie wiedziałem że mam nalewać 1:25, mam teraz dolać więcej oleju, bo miałem rozrobione te 4 litry 1:40 a tej mieszanki używam też do kosy i nie wiem ile bym miał teraz tego dolać czy już pozostać przy tym co jest? Mam nadzieję że pile nic nie będzie...
Co do tego używania pilarki i przerw chodzi mi o to czy jak kupię na wiosnę np 5m3 opału buk/grab to czy mogę to pociąć na raz (większych ilości jednorazowo nie kupujemy zwykle po 2-3m3 twardego/brzoza) czy taka praca będzie za ciężka dla pilarki i lepiej to np rozłożyć na dwa dni (pomijam to czy sam się prędzej nie zmęczę), wałki przywożą różne (sam nie jeżdżę do lasu bo nie mam czym) czasem po 25-30cm średnicy czasem trafi się kilka np po 50. Przy takiej pracy przerwa wypada po wypalonym zbiorniku czy jak wyczuję że sprzęt zaczyna się grzać?
Kupiłem na zapas nowy łańcuch, oregona z niebieskimi ogniwami, ten z pilarki strasznie licho przy nim wygląda, zęby są z połowę mniejsze, dość szybko się stępił, trochę go podostrzyłem ale chyba będę zawoził łańcuchy do ostrzenia bo dobrze naostrzyć jak się nie umi to już łatwiej zepsuć xD

Offline darek gliwice

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 20, 2015, 08:49:33 pm »
Dobra zakładając że zostało ok 2,5 l paliwa dolej kieliszek oleju taki 50 ml z wódki
co do drewna rozłóż robote na 4 razy  przed obiadem i po obiedzie a reszta na drugi  dzień
jak wypalisz te paliwo rozrób 1/40 lub 1/50 jak pisze agart

Offline radeos_81

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 20, 2015, 10:14:38 pm »
Grab, to najtwardsze z drewno pozyskiwane w europie,buk też niewiele mu ustępuje. Po pięciu zbiornikach silnik pilarki jest dotarty i wtedy warto przejść na olej syntetyczny(patrz tu http://www.pilarz.net.pl/index.php?topic=64255.0).Ta mała pilarka na takim oleju bedzie znosiła pracę bardziej dzielnie. 
Po 15 zbiornikach silnik  jest już dobrze ułożony i wtedy już można cisnąć.
Czasami pilarka gdy dobrze się zagrzeje może łapać wyższe obroty,  to oznacza że się chłodzi i wtedy nie należy jej gasić i dać pracować do momentu aż zacznie znowu pracować na biegu jałowym.(nie wiem czy twoja piła też tak ma)

Offline kermit91

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 01, 2015, 01:48:41 pm »
Jabłoń ścięta, pilarka trochę dostała w kość przy cięciu pniaka, ale dawała radę :) Niestety chyba jest jakiś problem ze smarowaniem łańcucha bo pali prowadnicę - przypaliło z jednej strony, wymieniałem łańcuch to ją obróciłem i przypaliło ją z drugiej strony
 Po założeniu nowego łańcucha przez chwilę nie było w ogóle smarowania, po 2-3 minutach zaczęła się pojawiać jakaś lekka mgiełka jak sprawdzałem czy smaruje (jeszcze nie ciąłem) a jak już chwilę pocięła to wręcz pluła olejem, nie wiem co się z tym dzieje, tam chyba nie ma żadnej regulacji smarowania?

forum pilarzy

« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 01, 2015, 01:48:41 pm »

anything