Autor Wątek: Ile taka lipa może mieć lat??  (Przeczytany 6536 razy)

Offline Maurycy41

• Użytkownik
  • *
Ile taka lipa może mieć lat??
« dnia: Listopad 24, 2015, 06:00:02 am »
Panowie nie wiem,czy w dobrym dziale pytam i proszę bez żartów,a gdy otrzymam wiarygodną odpowiedż niech Administrator mój wątek wyrzuci do kosza.Teraz piłowałem wywalona przez wiatr Lipe.W środku pusta jak rura i w pniu miała 140cm średnicy.Ile takie drzewo może mieć lat?Po słojach nie da sie policzyć,bo ich nie ma."Pomagierzy"debatowali,że może mieć 250 lat,inni że 100 lat ma na pewno.Więc zdecydowałem zapytać się Was.

Offline mocher

• Użytkownik
  • *
Odp: Ile taka lipa może mieć lat??
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 24, 2015, 10:46:03 am »
Z literaturze pisze ,że u lipy drobnolistnej w wieku 130-150 lat przyrost na wysokość prawie całkowicie ustaje ,natomiast przyrost na grubość może trwać setki lat ;żyje  do 300-400 lat a nawet dłużej. W Puszczy Białowieskiej dość licznie występuje w grądach wysokich ,gdzie w wieku 300-350 lat osiąga wysokość 42m i pierśnicę 2m.To w lesie gdzie w zwarciu drzewo ma zwykle mniejszą średnicę niż na otwartej przestrzeni. Wychodzi na to ,że ta ścięta lipa o pierśnicy 140cm miała 200-250lat.

Offline Maurycy41

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 24, 2015, 01:24:41 pm »
Mocher bardzo dziękuje za odpowiedż i powiem szczerze,że jestem bardzo zdziwiony.Czyli gościa którego wyśmieliśmy należy przeprosić.Nigdy bym nie pomyślał,że lipa to tak długowieczne drzewo.I faktycznie ona nie była wysoka ale średnice miala dużą.Nawet nie wiem,czy do jej przewrócenia przyczynił się wiatr,bo gdyby obwód pnia podzielić na 10 to ona się trzymała na 1/10 obwodu.Teraz się głowie co było pierwsze-lipa,czy poniemiecki cmentarz na którym ona stała wśród duzo młodszych drzew.Jeszcze zapytam dlaczego lipy w środku pnia robia się puste?Teraz u nas troche powiało i przewróciło kilka przydrożnych lip.Nie ma co ich porównywać do lipy o której zaczełem temat,bo były dużo młodsze,wyższe,przydrożne i też w środku puste.To robak,czy choroba tak je niszczy?

Offline krzychu1

• LS +
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2015, 01:43:29 pm »
U nas na cmentarzu  są lipy o śr ok 80-90 cm i wieku ponad 250 lat. Z drzewami różnie jest. Wiele zależy od miejsc w którym  rośnie. U mnie są drzewa wsadzone w tym samym czasie jedno ma z 5cm śr i ze 2.5m wys A drugie ok 15cm sr i wysokość  ponad 6m. A sa od siebie odlegle o 12m.
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę podcierał łokciem.

Offline mocher

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2015, 06:09:57 am »
W środku robią się puste z powodu zgnilizny drewna ,która dotyka drzewa iglaste i liściaste. W olbrzymiej większości zgnilizna powodowana jest przez grzyby. Zakażenie następuje przez zarodniki rozsiewanie z hub wyrastających na pniach drzew i dostających się do drewna przez zranienia pni drzew, obcince konarów i gałęzi. Może to być groźne przy tzw. pielęgnacji drzew przy drogach ,domach gdzie firmy "golą" drzewa tak ,że potem z drzew zostają kikuty i tak osłabione drzewo łatwo pada ofiarą grzybów. Rzadziej ale są też zgnilizny, które rozprzestrzeniają się poprzez kontakt chorych korzeni ze zdrowymi. Dąb ma drewno dużo twardsze i jeszcze garbniki w sobie a i tak ulega zgniliźnie a tym bardziej lipa. Na pniu tej ściętej lipy może już nie było hub, mogły być jak była młodsza, ,bo można byłoby oznaczyć jaki to grzyb zniszczył te lipę.

Offline krzychu1

• LS +
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2015, 07:11:21 am »
Mocher z tego co kojarze to huby ppjawiaja sie głównie na drzewach w ich końcowych stadiach życia i tak zostaja do samego końca.  Huba sama niszczy drzewa zdrowe, a chore i oslabione w blyskawicznym t3ępie.  Jeszcze sie niespotkalem z huba ktora rosnie na mlodszym drzewie a potem nagle znika. A drzewo rośnie dalej. Zarodniki tez moga sie dostac bez pielegnacji. Bo rany moga robić . Gryzonie, robaki, ulamane galezie, czy chociarzby listwy mrozowe.  Bo huby na drzewach byly dlugo przed tym jak czlowiek zaczynal pielegnacje ich.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2015, 07:23:43 am wysłana przez krzychu1 »
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę podcierał łokciem.

Offline Maurycy41

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2015, 10:11:17 pm »
A bardzo duże ilości jemioły które występują u nas na lipach nie przyczyniają się do tego?

Offline mocher

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2015, 10:25:58 am »
Występowanie półpasożyta jakim jest jemioła na drzewach w pewnym stopniu przyczynia się do osłabienia drzew,bo ssawki jemioły wrastają do najmłodszych słoi drewna czerpiąc z nich wodę i sole mineralne a resztę substancji pokarmowych czerpie ze swoich liści. Ale te korzonki jemioły nie sięgają do środka pnia drzewa bo tam nie ma dla niej pokarmu.Jemioła powoduje mniejsze lub większe straty na przyroście i wartości technicznej drewna.

Offline zalcer

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2015, 08:31:40 pm »
ciezko  powiedziec nie widzac ale pewnie duzo miala ja bylem kiedys na lipie co miala 1000 lat  tysiac lat .
Mielismy non stop nadzur  pfofesora zielonka , lipa naturalnie pomnik przyrody
 wypruchniala ze w czworke mozna w niej w karty grac, no i lin stalowych i obejm w niej to z 2 Tony.

link do lipki

http://cms.schlosspatrioten.de/index.php/schloss-homberg
na oficjalnej stronie podaja ok 800 -1000 lat

Sehenswert ist außerdem die alte Linde, die sich im Schlosszwinger, direkt linker Hand vor dem Burgtor befindet. Das Alter wird auf ca. 800 - 1000 Jahre geschätzt. Der Baum ist innen hohl und kann durch einen Ein- und Ausgang durchschritten werden. Der Umfang beträgt knapp 11 Meter. Er wird von den Hombergern liebevoll „der hohle Baum“ genannt
obwud pnia prawie 11 metrow

https://www.flickr.com/photos/127905331@N02/22634876332/in/photostream/
1000jährige hohle Linde vor dem Schloss Homberg/Ohm
"Bo sie wie co sie robi"
Certified European Tree Worker

Offline Grizli

• Ponnse - A logger's best friend. :) Komatsu 931.1 plus C144 amazing too. :)
  • Expert
  • Użytkownik
  • RDLP Toruń / RDLP Białystok
    • Husqvarna: 576 XPG,572 XP, 562 XP, 560 XPG, 550 XP, 550 XP Mark II, 372 XP, 357 XP, 359, 346 XPG, 353; Jonsered CS 2153 CWH; Stihl: MS 661 C-M, MS 462, MS 461, MS 441, MS 241 C-M, MS 200; Echo CS 510;
    • Husqvarna: 555 FX, 555 RXT, 545 RX, 545 RXT AT, 343 FR, 343 R, 535 RX, 535 FBx; Stihl: FS 560/460/450/410; Solo 154
    • arconforest @ proml
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 30, 2015, 05:17:56 pm »
Mocher - przejawiasz merytoryczną wiedzę w aspekcie dendrologii i godną uznania uszczegółowioną świadomość o morfologii oraz fitotomii tilii. Zajmujesz się zawodowo botaniką?
Człowiek lasu o mentalności wizjonera zhumanizowanego postępu technologicznego.

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 30, 2015, 05:28:09 pm »
Panowie, a ja mam głupie pytanie. Jemioła pobierając z organizmu drzewa wodę i sole mineralne w niej rozpuszczone, powoduje, że przyrost drzewa jest mniejszy, niżby tego roztworu soli nie pobierała. Mniejszy przyrost roczny to węższe słoje. Można więc uznać jemiołę za czynnik korzystny pod kątem polepszania właściwości drewna? oprócz miejsc bezpośrednio przerośniętych przez "korzonki".

Offline Grizli

• Ponnse - A logger's best friend. :) Komatsu 931.1 plus C144 amazing too. :)
  • Expert
  • Użytkownik
  • RDLP Toruń / RDLP Białystok
    • Husqvarna: 576 XPG,572 XP, 562 XP, 560 XPG, 550 XP, 550 XP Mark II, 372 XP, 357 XP, 359, 346 XPG, 353; Jonsered CS 2153 CWH; Stihl: MS 661 C-M, MS 462, MS 461, MS 441, MS 241 C-M, MS 200; Echo CS 510;
    • Husqvarna: 555 FX, 555 RXT, 545 RX, 545 RXT AT, 343 FR, 343 R, 535 RX, 535 FBx; Stihl: FS 560/460/450/410; Solo 154
    • arconforest @ proml
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2015, 06:36:30 pm »
Kalory, jemioła właściwie nie wyrządza szkód żywicielowi, na którym pasożytuje. Poprzez ssawki asymiluje się ze swoim żywicielem docierając do najmłodszego słoja. Jej potrzeby żywieniowe są mało inwazyjne dla zdrowego drzewa. Drzewa wytwarzają merystem przyranny, który skutecznie minimalizuje inwazję. Wyjątkiem mogą być jedynie drzewa dotknięte zaawansowanym i niekorzystnym czynnikiem biologicznym jak chociażby grzyby lub insekty, w przypadku występowania których może mieć swój niewielki udział w kumulacji czynników szkodliwych dla swojego żywiciela. Oczywiście możliwe jest masowe porażenie jemiołą, wtedy już na pewno odgrywa niebagatelną rolę w procesie zatrzymania się lub spowolnienia wzrostu przy występowaniu innych niekorzystnych zjawisk siedliskowych jak np. długotrwała susza. Pasożytuje na żywicielach w wieku od około 20 lat, w naszych warunkach dożywa 40-50 lat. Osobiście spotkałem się z występowaniem dwóch gatunków - jemioły pospolitej rozpierzchłej ( w wieku około 45 lat) na sośnie i z jemiołą pospolitą typową ( wiek około 25 lat) na brzozach.
Człowiek lasu o mentalności wizjonera zhumanizowanego postępu technologicznego.

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2015, 08:40:25 pm »
Ja mam na myśli sytuację, gdy jemioła występuje w dużym nasileniu. Trochę śliznąłeś się obok mojego filozoficznego pytania :D
Dobrze, że nie rozprzestrzenia się po drzewie z sokami, to byłoby już amen :)

Offline mocher

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2016, 10:08:21 am »
Mocher - przejawiasz merytoryczną wiedzę w aspekcie dendrologii i godną uznania uszczegółowioną świadomość o morfologii oraz fitotomii tilii. Zajmujesz się zawodowo botaniką?
Dawno temu skończyłem WL w Krakowie ,zostało trochę wiadomości i książek z leśnictwa.

anything
anything