Autor Wątek: Przepisy dotyczące pozwolen na wycinki drzew i krzewów  (Przeczytany 1514 razy)

Termomiś ;)

• Moja przyjaciela BimBer i Bathos mają swóje światy , ale warto się czasami wybrać na drugi brzeg Wisły
  • LS +
  • Użytkownik
  • *
    • badar.pl
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2016, 10:53:39 pm wysłana przez M@ndi »

forum pilarzy

Przepisy dotyczące pozwolen na wycinki drzew i krzewów
« dnia: Styczeń 06, 2016, 02:33:05 pm »
Tu podaj tekst alternatywny

anjagz

• Użytkownik
  • *
    • poznań
  • Imię: ania
Odp: Przepisy dotyczące pozwolen na wycinki drzew i krzewów
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2016, 01:53:44 pm »
czesc

kenvello

• Użytkownik
  • *
    • Warszawa
    • husqvarna
  • Imię: Miki
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2017, 07:51:07 am »
Cześć,

Dobrze raczej łopatologicznie opisane zmiany można znaleźć tu - http://www.finansowaprzystan.pl/wycinka-drzew-na-wlasnej-dzialce-od-2017-bez-zezwolenia/
Może nie jest to szczyt marzeń ale na pewno wszystkim ułatwi życie.

W końcu każdy właściciel działki powinien sam decydować o tym a nie jakiś urzędnik... - może kiedyś doczekamy czasów, że całkowicie nie będzie trzeba się pytać kogoś o zdanie czy mogę wyciąć czy nie.

grzech_25

• Użytkownik
  • *
    • Sochaczew
    • Solo 645, NAC
    • NAC
  • Imię: Grzegorz
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2017, 10:03:56 am »

W końcu każdy właściciel działki powinien sam decydować o tym a nie jakiś urzędnik... - może kiedyś doczekamy czasów, że całkowicie nie będzie trzeba się pytać kogoś o zdanie czy mogę wyciąć czy nie.

Może ktoś wie jak się ma owa ustawa do prywatnego lasu?
Próbowałem w nadleśnictwie się dowiedzieć ale nie raczą odpisywać na e-maile - pewnie są w lesie ;)

BimBeR

• Administrator.
  • Użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2017, 04:54:07 pm »
Jeżeli jest to las prywatny to bez zmian - biegasz po asygnatę do leśniczego  <dziadek>

grzech_25

• Użytkownik
  • *
    • Sochaczew
    • Solo 645, NAC
    • NAC
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2017, 08:49:41 am »
Jeżeli jest to las prywatny to bez zmian - biegasz po asygnatę do leśniczego  <dziadek>

Masz jakieś źródło? Bo przyznam, że trochę mnie podłamałeś :(
Ustawa mówi, że m/in w celu zwiększenia pola uprawnego można ciąć bez papierów - to jak to się ma do asygnaty?

lesnik123

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2017, 03:22:36 pm »
Pytasz o żródło? Proszę!
Tu masz ustawę o lasach:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19911010444
tu masz ostatnie zmiany:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160002249
Nie widzę jeszcze tekstu jednolitego ustawy o lasach.

Nie wczytywałem się aż tak mocno w ostatnie zmiany przepisów, ale tak w wielkim skrócie, bo widzę, że mieszajcie zapisy ustawy o ochronie przyrody z ustawą o lasach.
 1. Ustawa o lasach reguluje kwestie gospodarki leśnej w tym m.in. wycinkę drzew na terenie lasów - ale tylko i wyłącznie w lasach: państwowych i prywatnych.
Nadzór nad lasami prywatnymi sprawuje starosta, który ma swoje służby za to odpowiedzialne. Jest taka opcja, że starostwo dogada się z miejscowym nadleśnictwem i przekaże nadzór nad lasami prywatnymi do nadleśnictwa (nie wiem jak jest w innych częściach Polski, na moim terenie nie spotkałem się z takim przypadkiem).
Jeżeli macie jakiś teren, który jest opisany w wypisie z rejestru gruntów, akcie notarialnym, mapie ewidencji gruntów "Ls", to zapewne będzie to las i kierować się należy zapisami tej ustawy.
Jeżeli macie wątpliwości jak gospodarować, zamiast pisać e-maile do nadleśnictwa, które często nic do tego nie ma i nie musi wcale odpowiadać, proponuję zadzwonić do swojego starostwa, gdzie osoba zajmująca się tą tematyką ma obowiązek udzielić wyczerpującej informacji.
2. Ustawa o ochronie przyrody reguluje m.in kwestie związane z wycinką drzew na wszyskich innych terenach niż lasy. Nadzór na tym prowadzi wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Jeżeli masz teren, który zwodnie z ustawą o lasach jest lasem prywatnym, nie możesz wg własnego uznania wyciąć co Ci się podoba, bo obowiązują tu zasady gospodarki leśnej, a zmiana sposobu użytkowania z leśnego na rolny to długa droga formalna (w drugą stronę, czyli zalesić grunt rolny jest dużo łatwiej).
Jeśeli masz jakiś grunt rolny porośnięty samosiewami drzew, to w celu przywrócenia funkcji rolnej terenu możesz je wyciąć bez zezwolenia.
Sprawdź najpierw jaki masz teren, na którym rosną te drzewa, a później proponuję skontaktować się ze starostwem - jeżeli teren jest lasem, lub gminą - jeżeli teren nie stanowi lasu.

zelu

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2017, 08:36:27 pm »
Jeden gościu u mnie w mieście wyciął sobie na prywatnej działce buk, który rósł wiele lat. Oburzyli się ekolodzy opisali go w paru lokalnych gazetach, nie mówiąc już o wyzwiskach na portalach społecznościowych. Tak bardzo zacofane jest społeczeństwo i nie może zrozumieć , ze prywatna działka to mogę sobie robić co chce. Nawet kupę na środku. Taki przepis powinien byc wprowadzony juz dawno. A nie jak do tej pory , żeby ściąć choinkę na swojej działce trzeba było prosić urzędnika o pozwolenie ;/

grzech_25

• Użytkownik
  • *
    • Sochaczew
    • Solo 645, NAC
    • NAC
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2017, 08:36:45 am »
Leśnik - bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.
Co do pytania w nadleśnictwie, odesłało mnie tam właśnie starostwo ciechanowskie :)

forum pilarzy

« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2017, 08:36:45 am »
Tu podaj tekst alternatywny

anything