Autor Wątek: Minimalizowanie skutków pracy na zdrowie drwala.  (Przeczytany 29086 razy)

Offline michaszs

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
Odp: Minimalizowanie skutków pracy na zdrowie drwala.
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 09, 2017, 06:06:17 pm »
Super komentarz @michaszs, dzięki za merytoryczną wypowiedz. Od dawna myślałem o czymś w rodzaju legitymacji, które akredytowałyby grupę krwi poszczególnego pracownika. Będę drążył temat celem ostatecznego rozeznania w tej sprawie.
Twoim zadaniem jest namowic ludzi na badanie krwi i ewentualnie im za to badanie zaplacic, a pozniej egzekwowac by nosili karte przy sobie. Jesli pracownik sie nie zgodzi to nic nie poradzisz.
Na potwierdzenie kart, a negacje niesmiertelnikow/naszywek-spotkales policjanta czy strazaka, ktory nosil jedno lub drugie? Naklejke na helmie, naszywke na mundurze itp. Nie wiem jak z zolnierzami ale to inna branza-medycyna taktyczna, ktora rzadzi sie swoimi prawami na polu walki.
P.S. Przepraszam za brak polskich liter-pisanie z polskimi literami na telefonie jest znacznie utrudnione.
Pozdrawiam

forum pilarzy

« Odpowiedź #75 dnia: Luty 09, 2017, 06:06:17 pm »

Offline Grizli

• Ponnse - A logger's best friend. :) Komatsu 931.1 plus C144 amazing too. :)
  • Expert
  • Użytkownik
  • RDLP Toruń / RDLP Białystok
    • Husqvarna: 576 XPG,572 XP, 562 XP, 560 XPG, 550 XP, 372 XP, 357 XP, 359, 346 XPG, 353; Jonsered CS 2153 CWH; Stihl: MS 661 C-M, MS 461, MS 441, MS 241 C-M, MS 200; Echo CS 510;
    • Husqvarna: 555 FX, 555 RXT, 545 RX, 343 FR, 343 R, 535 RX, 535 FBx; Stihl: FS 560/460/450/410; Solo 154
    • arconforest @ proml
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 09, 2017, 06:30:51 pm »
A widzisz @michaszs, rok 2016 obfitował w wiele wypadków śmiertelnych w leśnictwie. Tutaj trzeba by podjąć stosowne kwestie prawne, bo już sam dojazd ekipy ratunkowej jest tak utrudniony, że w znamienitej większości przypadków jest już po sprawie, gdy dotrze pomoc. Niestety, mało kto potrafi udzielić pomocy zanim dotrze ta fachowa pomoc. Trzeba poruszyć wiele aspektów z tym związanych, aby zwiększyć szanse na przeżycie osób poszkodowanych.

W Austrii spotkałem się z taką sytuację, gdzie do poszkodowanego od razu wysłano śmigłowiec, mimo iż ambulans mógł dojechać drogą asfaltową aż do około 100 m od miejsca wypadku w ekipie drwali. Wysłano, aby zminimalizować roztrwonienie tak cennego czasu. Człowiek miał złamanie nogi z przemieszczeniem kości piszczelowej, a zafundowano mu lot śmigłowcem do wyspecjalizowanego ośrodka pomocy. Wkurwia mnie to, że u nas do wypadków w lesie jedzie ambulans, później wiozą człowieka w ciężkim stanie do najbliższego SORu, tam rozkładają ręce i wzywają śmigłowiec, aby pacjent dotarł do wyspecjalizowanego ośrodka. Wiem, mamy mało baz LPR, jednak leśne warunki pracy są tak specyficzne, że ludzie w nich pracujący nie mogą mieć tylko iluzorycznych szans na skuteczną akcję ratunkową.

Generalnie temat rzeka, dzięki @michaszs za uświadomienie w temacie.
Człowiek lasu o mentalności wizjonera zhumanizowanego postępu technologicznego.

Offline michaszs

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 09, 2017, 10:37:47 pm »
Pierwszym ratownikiem na miejscu sa osoby postronne i od nich na prawde duzo zalezy szczegolnie w tak polowych warunkach jak las.
Pomysl nad szkoleniami dla swoich ludzi ale nie dla kwitu lecz dla wiedzy. Jak masz jakiegos znajomego ratownika medycznego, ktory ma troche pojecia o robocie to popros go o:
-Zestawienie sprzetu do apteczki, ktora ludzie byliby zobowiazani do zabierania z auta tak jak pilarke czy paliwo, (mala torba z potrzebnym szpejem)
-przeszkolenie tych ludzi z mozliwosci jakie daje taka apteczka i udzielenia pomocy przy typowych dla pilarzy urazach,

Wiekszosc z Twoich ludzi ma zapewne nawigacje w telefonie. Naucz ich, ze gdy beda wzywac pomocy to moga taka nawigacje wlaczyc i podac wspolrzedne geograficzne miejsca zdarzenia. To na prawde duzo daje w lesie.

W moich okolicach z LPRem nie ma problemu, traktowany jest jak karetka tyle, ze z powietrza i nikt nie ma problemu z wyslaniem. Do zdarzen w lesie najczesciej wyjezdza pluton strazy pozarnej
--podniesienie drzewa, wieksze mozliwosci dojazdu, wiecej chlopa do pomocy.

Warto popracowac nad oznaczeniem dróg leśnych, by polepszyć możliwość dojazdu i orientacji. Jak masz możliwość nanieść nazwy dróg na mapę to warto takie coś wykonać, zalaminować i dowieźć na stacje pogotowia i do strazy pozarnej. Kierowcy służb na pewno skorzystaja.
Pomyslow jest na prawde mnostwo.

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 12, 2017, 07:21:13 pm »
Dorzucę swoje trzy grosze, w nieco innym zagadnieniu.
Zdaje mi się, że w końcu znalazłem materiał odpowiedni na wkładki antywibracyjne do rękawic bądź na pokrycie uchwytów pilarki.
Poprzednie próby z pianką kauczukową i otulinami na rury CO i pochodne nie zdały egzaminu z powodu niskiej trwałości.

Otulina polietylenowa szybko ulegała zgnieceniu,
zaś pianka kauczukowa okazała się bardzo nietrwała i szybko się strzępiła, ulegała zgnieceniu nieco wolniej niż pet

Obecnie mam w rękach mikrogumę EVA, podobną jak w gumakach piankowych. Podobno zachowuje kształt nawet po wielokrotnym zgnieceniu. Opiszę wrażenia po okryciu uchwytów pilarki.

Offline wostok

• Użytkownik
  • *
    • Podlasia
    • husqvarna
  • Imię: Włodi
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 10, 2018, 12:57:30 pm »
To co jest istotne z mojego punktu widzenia, to absolutne przestrzeganie tych wszystkich kwestii związanych z BHP. To właśnie nie przestrzeganie zasad BHP sprawia, że ludzie zapadają na różnego rodzaju choroby zawodowe.
Kolejna sprawa, to mimo wszystko regularne wizyty kontrolne u lekarzy, badania krwi itd.
No i w końcu dobrze jest się ubezpieczyć. Bo jest to jednak praca wysokiego ryzyka, i jak każda praca wysokiego ryzyka, jest kontuzjogenna.
Koszta ubezpieczenia proponuję sprawdzić tutaj pod linkiem: https://wygodnie.pl/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2018, 09:09:00 am wysłana przez wostok »

Offline wiciuh

• Użytkownik
  • *
    • Elbląg
  • Imię: Witek
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 15, 2019, 11:38:27 am »
Ciekawe jak długo tak pociągną taką robotą. Dobrze słyszeć takie historie, jest mobilizacja. Ja pracuję sam nie mam rywalizacji to potrzebne mi takie historie.

Temat ogólnie dobry, od jutra woda do pracy, bo ostatnimi czasy to piłem tylko mocno słodzoną herbatę z cytryną. Akurat jeśli chodzi o jedzenie to się staram zjeść porządnie bo potem się też wolniej pracuje jak nogi słabną. Czasem przegryzę jakąś kromkę między zbiornikami, a jak jest temp. koło 0 to oczywiście ognisko i wtedy ciepła kiełbaska zapełnia tak, że na obiad się aż tak nie spieszę.
Woda koniecznie i to w całkiem sporych ilościach. Tak z 2l to na spokojnie. Herbata odwadnia, więc uzupełnienie się przyda.
las but not least

forum pilarzy

« Odpowiedź #80 dnia: Luty 15, 2019, 11:38:27 am »

anything