Autor Wątek: Makita DBC400 - drgania a grubość żyłki  (Przeczytany 902 razy)

Offline downhunter

• Użytkownik
  • *
    • Częstochowa
  • Imię: Bartek
Makita DBC400 - drgania a grubość żyłki
« dnia: Czerwiec 10, 2017, 11:00:25 am »
Witam serdecznie

Od niedawna jestem użytkownikiem kosy spalinowej Makita DBC400. Zauważyłem, że kosząc trawę w górnym zakresie obrotów wytwarza ona nieznaczne (da się z tym pracować) drgania. Jednak mimo wszystko niepokoi mnie to i chciałem wysłuchać Waszej opinii. Na gruncie moich obserwacji dochodzę do wniosku, że może to być głowica tnąca/żyłka - bez narzędzia tnącego drgań po prostu nie ma. Głowica, którą posiadam jest dostosowana do grubości żyłki od 2mm do 2.4mm, choć nawiniętą mam 2.7mm - czy może to mieć jakieś znaczenie? Jest ona również lekko wyszczerbiona (niewielkie ułamanie plastiku przy jednym z zacisków głowicy).

Tutaj moje pytania do Was:

1. Czy zmiana żyłki na mniejszy rozmiar pomogłaby zniwelować te niewielkie drgania?
2. Jeśli nie, to ewentualnie czy wymiana głowicy na jakąś markową Husqvarna/Stihl rozwiązałaby problem? Jeśli tak, to jaki gwint pasuje do Makity?

Za wszelkie odpowiedzi serdecznie z góry dziękuję.
Pozdrawiam.

forum pilarzy

Makita DBC400 - drgania a grubość żyłki
« dnia: Czerwiec 10, 2017, 11:00:25 am »

Offline alpha90

• Użytkownik
  • *
Odp: Makita DBC400 - drgania a grubość żyłki
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2017, 11:47:56 am »
Ja obstawiam głowice jak piszesz jeszcze o ubytku to masz niewyważenie stąd wibracje, a zatrzask trzyma czy całkiem wyszczerbiany?,  czasami podobny efekt daje nierównomierna długość żyłki prawa/lewa strona głowicy.

Offline downhunter

• Użytkownik
  • *
    • Częstochowa
  • Imię: Bartek
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2017, 12:18:43 pm »
Zatrzask trzyma solidnie, nigdy mi się jeszcze nie zdarzyło, aby rozpiął się podczas pracy. Tak jak wspomniałeś, zauważyłem że wówczas, gdy jeden kawałek żyłki w głowicy jest dłuższy - nawet nieznacznie od drugiego, również pojawiają się drgania. Ubytek przy głowicy jest, - że tak powiem - symboliczny, aczkolwiek podobnie jak przy kole samochodowym - nawet niewielkie niedoważenie powoduje wibracje.

Powiedzcie w takim razie jaką głowicę polecacie do tego modelu?

forum pilarzy

« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2017, 12:18:43 pm »