Autor Wątek: Kosiarka Oleo-Mac G 48 PK Comfort Plus, problem z dźwignią gazu  (Przeczytany 3150 razy)

Offline fynooh

• Użytkownik
  • *
    • Puławy
    • Oleo-Mac BC 220 T, Oleo-Mac G 48 PK Comfort Plus
  • Imię: Darek
Kosiarka Oleo-Mac G 48 PK Comfort Plus, problem z dźwignią gazu
« dnia: Wrzesień 08, 2016, 10:11:53 pm »
Cześć. Jestem tu nowy. Niedawno kupiłem kosiarkę Oleo-Mac G 48 PK Comfort plus. Kosiarka ta posiada po prawej stronie kierownicy dźwignię gazu służącą do uruchamiania kosiarki i do zwiększania i zmniejszania obrotów silnika. Kosiarka uruchamia się i działa bez problemów. Stresuje mnie jednak jedna rzecz. Po uruchomieniu kosiarki przesuwam dźwignię gazu na obroty minimalne, żeby silnik przez chwilkę się nagrzał i następnie przesuwam dźwignię powoli do przodu w celu lekkiego zwiększenia obrotów przed koszeniem. Obroty nie zwiększają się płynnie, razem z przesuwaną dźwignią, tylko skokami, tak gwałtownie. Zauważyłem, że w czasie przesuwania dźwigni gazu do przodu, jedna z blaszek po lewej stronie silnika blokuje się, potem pod wpływem coraz bardziej naciąganej sprężynki następuje skok tej blaszki i również gwałtowny skok obrotów i spore wibracje silnika. Blaszka ta pracuje na takiej ośce, która jest przynitowana do takiej większej blachy, przykręconej do korpusu silnika. Ośka ta ma spory luz na boki. Rozumiem, że blaszka na ośce musi mieć luz, żeby lekko chodziła, ale ta ośka, moim zdaniem, nie powinna mieć luzu, albo najwyżej bardzo minimalny. Ta luźna ośka, jest w/g mnie powodem skoków tej blaszki, bo ten luz jest, wydaje mi się, powodem blokowania się blaszki. W innej nowej kosiarce Oleo-Mac, tylko w innym modelu, ośka ta również ma luz. Wygląda więc na to, że tak to wychodzi od producenta. Serwis twierdzi, że tak ma być i obraca w żart moje uwagi. Jeśli nie bawić się obrotami, tylko po uruchomieniu kosiarki, wyłączyć tylko ssanie i pozostawić kosiarkę na maksymalnych obrotach, to jest ok. Ale ja kupowałem kosiarkę z gazem, żeby można było płynnie zwiększać lub zmniejszać gaz w zależności od gęstości i wysokości trawy. Kosiarka o stałych obrotach mnie nie interesowała. Proszę fachowców o odpowiedź, jak to jest z tym gazem i obrotami.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2016, 10:18:18 pm wysłana przez fynooh »

forum pilarzy

Kosiarka Oleo-Mac G 48 PK Comfort Plus, problem z dźwignią gazu
« dnia: Wrzesień 08, 2016, 10:11:53 pm »

Offline Arti

• Użytkownik
  • *
Odp: Kosiarka Oleo-Mac G 48 PK Comfort Plus, problem z dźwignią gazu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2016, 06:45:11 am »
Ja mam podobną kosiarke oleo mac tylko że 53 tk ale rączka od gazu  napewno jest to samo. Na zimnym silniku rączka na maxa do przodu bo wtedy jest ssanie i odpalam, potem lekko do tyłu i w 99% pracuje zawsze na maksymalnych obrotach bo wtedy jest najlepsze chłodzenie i smarowanie. Czasem lekko zmniejsza obroty jak kosze z bocznym wyrzutem w miejscach trochę nie równych a chce żeby nieco wolniej jechała. Na minimalne obroty daje tylko jak chcę oprozniac kosz bez gaszenia silnika tzn mam założona opaskę na rączkę od gazu i kosiarki nie muszę za każdym razem odpalac. Obroty zmniejszam tylko po to żeby słabiej dmuchala trawą gdy ja ściągam pełny kosz. Moja kosiarka pracuje w usługach więc ma co robić i manetki od gazu używam tak jak opisałem. Dodam jeszcze że jak kosiara jest ciepła to lekko odpala tylko jak została zgaszona na minimalnych obrotach a jak ją zgasze na maksymalnych to gorzej ją odpalić. Moja manetka jak przesuwala się zbyt lekko to dokrecilem srubke żeby sama nie zmieniała obrotów w czasie pracy, teraz czasem psikne wd40 i wszystko jest ok pozdrawiam

forum pilarzy

« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2016, 06:45:11 am »

Offline fynooh

• Użytkownik
  • *
    • Puławy
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2016, 09:40:16 pm »
No ale nie napisałeś nic o tej ośce, na której pracują te dwie blaszki ze sprężynkami. Możesz przy wyłączonej kosiarce cofnąć gaz do tyłu w okolice minimalnych obrotów i sprawdzić ręką, poruszając blaszkami na boki w różnych kierunkach, czy ta zanitowana ośka, na której pracują te blaszki, jest u ciebie zamocowana na sztywno, czy ma luz na boki? Luz nie osiowy, tylko na boki. Oraz czy jak zwiększasz obroty, czyli dodajesz powoli gazu, to czy obroty u ciebie zwiększają się płynnie, łagodnie i stopniowo? Czy nie bywa, że kosiarka w tym czasie warknie, czyli obroty skoczą czasem lub przeważnie gwałtownie?

forum pilarzy

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2016, 09:40:16 pm »

Offline Arti

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2016, 09:10:20 pm »
Jak będę przy kosiarce to posprawdzam czy ma jakieś luzy a jak powoli dodaje gazu to zwiększają się obroty płynnie ale ta rączka nie jest taka fest dokładna bo żeby ustawić obroty tak w połowie to trzeba to robić powoli i delikatnie bo wystarczy 1 cm dalej i już są max obroty. Ja żadnych problemów z tym na razie nie miałem.

Offline fynooh

• Użytkownik
  • *
    • Puławy
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2016, 11:28:54 pm »
Mówisz, że rączka gazu nie jest dokładna, że wystarczy 1 cm dalej i już są maksymalne obroty, czyli możesz mieć to samo, co ja, że blaszka po lewej stronie silnika nie idzie ci płynnie razem z dźwignią gazu, tylko się zacina i skacze i obroty wtedy gwałtownie wzrastają dlatego rączka gazu nie jest dokładna. Sprawdź, czy ta blaszka nie ma nadmiernych luzów na tym nicie. Po prostu obroty maksymalne nie mogą być 1 cm dalej, tylko wtedy, kiedy przesuniesz dźwigienkę gazu do przodu, ale nie do samego końca, żeby nie włączyć ssania na pracującym silniku, tylko do momentu, kiedy dźwigienka gazu wskoczy w taki dołeczek. I to jest położenie maksymalnych obrotów, bo dalej to już włącza się ssanie. Mnie stresuje i denerwuje ta niedokładność dźwigni gazu i o to właśnie cały czas pytam i zastanawiam się, dlaczego Oleo-mac robi tak niechlujnie i z takimi luzami te dźwigienki ze sprężynkami, które starują gazem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2016, 11:31:07 pm wysłana przez fynooh »

Offline Arti

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2016, 10:04:43 am »
Ciekawe jak to działa w innych kosiarkach innych firm?  Mi akurat ta mała dokładność nie przeszkadza bo jak pisałem kosze na maksymalnych obrotach bo wtedy najlepiej napełnia kosz czy też mulczuje. Przed zgaszeniem daje na minimalne obroty bo wtedy łatwiej odpala więc środkowych obrotów prawie nie używam a jeśli nawet to ustawiam je bez problemu. Myślę że u mnie jest wszystko w porządku i działa bez zarzutu. Jako że dużo kosiarki używam jestem z niej zadowolony i już dawno zarobiła na siebie ale następnym razem kupiłbym inna dla porównania. Mam już nawet kilka upatrzonych a marzy mi się Active 5850 i chyba w przyszłym roku taka będzie ze mną pracować.

forum pilarzy

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2016, 10:04:43 am »

anything