Autor Wątek: Tarcza do trawy  (Przeczytany 2186 razy)

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
Tarcza do trawy
« dnia: Czerwiec 19, 2017, 08:46:33 pm »
Mam ostatnimi czasy problem z doborem osprzętu do kosy.
Obiekt pracy to uprawy leśne, zadarnione, momentami kępy drobnych krzewów. Żadne grube cięcia.
Praktycznie wszystkie krzewy trójząb jest w stanie pokonać, ale....

Potrzebuję tarczy wielozębnej o średnicy 300-350mm.
Czemu nie trójząb?
Obecnie pracuję na tarczy scarlett 24 zęby, zdaje się że 225mm.
Ostrzenie trójzęba a tarczy po takim samym czasie pracy jest nie do porównania. Tarczę pociągnę parę razy pilnikiem i gotowe.
Co więcej, trójząb wyraźnie gorzej zagryza się w trawę. Po prostu profil zębów powoduje, że trzeba odrobinę mocniej docisnąć wirujące ostrze do zielska. Tarcza dużo ładniej "zabiera" trawę, praca zyskuje na widoczności.

Dobra, do rzeczy.
Nie znalazłem dedykowanych tarcz do kosy o takiej średnicy.
Możliwe technicznie jest założenie tarczy od krajzegi o pożądanej średnicy. Redukcja otworu z 30mm to nie problem.
Problem jest w dopuszczalnych obrotach.
Scarlett ma max 10 000, albo 10 500, coś koło tego.
Tarcza 350mm do krajzegi ma 3200...

Ewidentnie niemiło by było, jakby mi się to rozpadło w jakąkolwiek stronę.

Jakieś mądre sugestie?

Żyłka odpada. Za duże opory, za duże zużycie paliwa, za gęsta trawa.

Offline mardok1986

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
Odp: Tarcza do trawy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2017, 09:43:48 pm »
Tarcza do krajzegi ma kruche zęby, ząb taki się oderwie i leci w siną dal, słaby pomysł, tarcze do kos robią w różnych warunkach i są z dobrej stali, hartowane i mocno odpuszczane, dlatego taką tarczę wygniesz ale nie urwiesz, nie proponuje ci nic nie dedykowanego, ostry trójząb 350mm idzie zajebiście nawet w trzcinniku i kupkówce czy innej wiechlinie, rozwiązaniem dla ciebie jest kilka tarcz, robisz zbiornik, obracasz trójzab, robisz zbiornik zakłądasz następny, ja tak robiłem na gęstej trawie, ostre szło a jak się przytegowało to mamlało, to robiłem po zbiorniku na strone ostrze i obrót albo przekładka, kup 5 3zębów i naostrz to i jazda, wiesz finansowo wyjdzie ci na to samo bo trójzab co tydzień a 5 3zebów w 5tyg jeden hajs, jest jeszcze inne rozwiązanie, bierzesz do roboty szlifiereczkę kątowa na akumulator do roboty i oszczasz w terenie.

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Administrator.
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2017, 10:47:19 pm »
https://www.oregon.pl/tarcze-tnace/1425-Tarcza-rozdrabniajaca-2Tx12-300mmx3-0mm-montaz-uniwersalny-5900000000671.html

To powinno zdac egzamin kiedyś można było dokupić od hqv do 343R ale od kilkunastu lat produkt nie dostęnpny na nasz rynek a szkoda bo robiło robotę. :D
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 20, 2017, 02:33:16 pm »
Najbardziej pasowałaby mi jednak wielozębna tarcza. Dziś dla odmiany pociachałem trójzębem i w porównaniu do tarczy trójząb zachowuje się jak tępa siekiera wobec ostrej piły.

Offline Agart

• Expert
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
  • Imię: Artur
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 20, 2017, 08:03:08 pm »
Moim zdaniem warto rozważyć tarcze SKS - solidne, nie droższe niż odpowiednik w Oregonie no i produkcja w Japonii
Sprzedaję sprzęt SOLO - uwaga moje wypowiedzi mogą być tendencyjne!

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2019, 04:31:43 pm »
Jako że chwila wolnego i wena, to napiszę słów kilka o nowych doświadczeniach
Trójząb AireCut 350mm
Jest tego troszkę na youtube już, jednak nagranie to jedno, a słowem opinia to drugie.
Przynajmniej mój egzemplarz jest z bardzo dobrego materiału, po około 3 tygodniach pracy w zielu i jednorocznych odrostach brzozy czeremchy itd, ledwo widać zaoblenie krawędzi.
Nóż dzięki profilowi zębów bardzo ładnie łapie ścinaną trawę czy pędy. Nie odrzuca tak jak trójząb.
Na maks obrotach wyraźnie ciągnie głowicę w dół, dlatego kosa wisi na oczku najdalszym od silnika.
Praca jedynie z osłoną, w okularach conajmniej. Zdarza się, że i zza osłony porządnie ciśnie małym fragmentem pociągniętym z ziemi.
I teraz dwie najważniejsze cechy. Jako że profil noża zasysa powietrze z dołu, to cała lżejsza trawa jest wyrzucana do góry. Cały ten syf ląduje na operatorze. Duży minus. Plus taki, że odsłania ciętą przestrzeń podobnie jak żyłka. Rozbija po prostu łopatkami sporą część ściętego materiału i wywala do góry.
Praca tym jest wydajna, brudna i gdyby nie duża ilość syfu, całkiem przyjemna.

Dzisio testowałem dwuząb do mulczowania 320mm, póki co to wydajność nieco mniejsza niż aire, nie brudzi, rzuca dużo mniej niż spod żyłki i nieporównywalnie mniej niż aire.
Zostawia pod sobą sieczkę, a to co ścięte i ponad nożem, odkłada nie ruszone.
bym miał jakieś goł pro na rurę, to bym nagrał różnice.

anything