Autor Wątek: Oleo-mac Sparta 440 czy Oleo 430TL a może Husvarna 153R - max 1800zł  (Przeczytany 1574 razy)

Offline decicom

• Użytkownik
  • *
    • śląskie
  • Imię: Paweł
Witam wszystkich poraz pierwszy, chociaż śledziłem to forum nie jeden raz.

Wiem że podobnych tematów jest mnóstwo, ale każdy jednak trochę inny.

Otóż po kilkunastu latach pracy z chińską kosą sprzedawaną pod marką Grizzly 1,7 KM, przyszedł czas na nową.

Chciałbym coś bardziej wydajnego i jakościowo również krok do przodu by się przydał. Chociaż o dziwo Grizzly przez tyle lat dawała radę maratony po kilka godzin z przerwami tylko na uzupełnienie paliwa. Ale mocy przy wysokiej, gęstej twardej trawie, brakuje.

Więc wymyśliłem, że potrzebne mi coś z przedziału 2-2,5KM.

Z racji bliskości serwisu mój wybór ograniczam do dwóch marek: Oleo-mac i Husqvarna

Z Oleo moje typy to: Sparta 440, ewentualnie czy warto dopłacić do 430TL

druga opcja to Husqvarna 153R (mogę ją dostać za 1800PLN), pytanie czy warto dopłacać?. Wiem tyle że jest to starszy model, przez jednych chwalony innych krytykowany, nie ma antywibracji ale jednak to HQ?

Kwota 1800 zł - to absolutne maximum (moja szanowna małżonka na pewno nie zrozumie ani jednej złotówki więcej ;))

Reasumując:

Oleo-mac Sparta 440 - (czy katalizator jest faktycznie dużym problemem w stosunku do wersji bez)
Olem-mac 430 TL - za 1800 mogę ją mieć
Husqvarna 153r - za 1800 (jak to jest z tymi obrotami silnika w praktyce, bo podają że ma tylko 6500

30 arów, kilka razy w roku z tym że dość nierówno, drzewa, często trawa wysoka gęsta, inne chaszcze, itp.

forum pilarzy

Offline KrystianS

• Użytkownik
  • *
    • mazury
    • Husqvarna 346xp, 372xp, 51 Dolpima PS280, PS180
    • Husqvarna 232r, Stihl HS 45
Odp: Oleo-mac Sparta 440 czy Oleo 430TL a może Husvarna 153R - max 1800zł
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2017, 06:01:53 pm »
Ta Husqvarna to bardzo udany model, duża pojemność i nie wysilony silnik. Na twoim miejscu wybrał bym ten model bo na pewno będzie długo służył o ile tylko będziesz lał dobrą mieszankę i oryginalny olej.

Offline decicom

• Użytkownik
  • *
    • śląskie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2017, 12:59:36 pm »
Ok, załóżmy że zostanę przy kwocie 1800zł
to czy odczuję różnicę mocy kosy

Oleo-mac 430TL - 2,5KM
w stosunku do
Husqvarna 153R - 2,2 kM
dostanę je praktycznie w identycznej cenie.
?

Offline decicom

• Użytkownik
  • *
    • śląskie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2018, 09:27:48 pm »
Witam ponownie, zakupu jesienią nie dokonałem, przyszła wiosna i czekać nie mogę, muszę w końcu coś kupić,

tak jak jesienią, z pewnych względów pod uwagę biorę kosy Husqvarna i Oleo-Mac. I tak jak jesienią, dalej mam dylemat:

Husqvarna 153R
Oleo Mac 430/431 TL

Ta Husqvarna to bardzo udany model, duża pojemność i nie wysilony silnik. Na twoim miejscu wybrał bym ten model bo na pewno będzie długo służył o ile tylko będziesz lał dobrą mieszankę i oryginalny olej.

i zaplątały mi się jeszcze

Husqvarna: 353RX oraz model 336FR.

Ale czy warto dopłacać do tych 2 ostatnich około 200zł dla moich potrzeb, czy pozostać przy 153R oraz 430TL, z naciskiem na 153R?

Jeśli ktoś ma rzeczowe argumenty, porady, będę bardzo wdzięczny.

Wybór dla mnie  pozostaje tylko w tych 2 markach, więc proszę o nie doradzanie kupna tysiąca innych lepszych kos w tej cenie.

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Expert!
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2018, 09:58:45 pm »
W husqvarnie będą pewnie teraz promocje to możesz wpaść do sklepu i popytać czy coś będzie z wykaszarek bo w sumie zawsze na wiosnę były na nie promocje.
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

Offline decicom

• Użytkownik
  • *
    • śląskie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2018, 09:04:07 pm »
W husqvarnie będą pewnie teraz promocje to możesz wpaść do sklepu i popytać czy coś będzie z wykaszarek bo w sumie zawsze na wiosnę były na nie promocje.
Właśnie, jeśli ktoś jest zainteresowany, od 20 kwietnia w Husqvarnie, będą promocje. Jeśli chodzi kosy, to na pewno na modele 525, 535RX/T, na pewno jeszcze na inne ale nie zapamiętałem. Model 535RX ma kosztować 2099zł.

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Expert!
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2018, 11:48:04 pm »
Pytałem znajomego i jeszcze na modele 545RX/T i 555RX/T
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

Offline kleofas

• Użytkownik
  • *
    • RZ
  • Imię: Jacek
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 16, 2018, 10:26:17 am »
Kupiłem sobie na urodziny OM 431. Dzisiaj będę pierwszy raz odpalał; wcześniej robiłem Chińczykiem bc 43 (nie wyrabiałem na moim areale) i starą huską 232 bodaj. Na dniach opiszę wrażenia.
Edit: pokosiłem prawie cały zbiornik, żyłka 2,7;
wrażenia bardzo dobre; trochę obawiałem się masy ale przy dołączonej uprzęży/szelkach nic nie czuć; ergonomia nie odbiega od Huski (lepsze szelki w OM ale te są topowe a w husce miałem standard); maszyna cichsza od chińczyka, inny gang silnika - mniej męczący.
Mocy nie brakuje (kosiłem zaległości z ub. roku - złamałem nogę i zarosły kępy), niestety sporo kretowisk (suche,  twarde - ziemia gliniasta)
Pali mniej od chińczyka -  na hektar, na godzinę - więcej.
to tyle po 40 minutach
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2018, 07:42:56 pm wysłana przez kleofas »

Offline decicom

• Użytkownik
  • *
    • śląskie
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2018, 09:43:37 am »
Dziękuję wszystkim za pomoc, ale życie płata figle... i stałem się użytkownikiem Stihl FS 360 C. Trafiłem na kosę używaną, od prywatnej osoby (kilkanaście km ode mnie, sołtys jednej z miejscowości). Wywiad środowiskowy potwierdził, że nie jest to żaden handlarz.  Podjechałem, obejrzałem, wypróbowałem, dogadałem się co do ceny i kupiłem.
Na spokojnie w domu, po pierwszym koszeniu. Kosa nie była użytkowana intensywnie. Piszę to po wyglądzie głowicy (również w środku), osłon, pracy silnika, odpalaniu itp. Mam nadzieję, że się nie mylę.
W stosunku do mojej poprzednie chińskiej Grizzly MTS 34, jest sporo cięższa, czuć to podczas koszenia, ale z kolei system antywibracyjny - rewelacja, chociaż na początku wydawała się bardzo "miękka" w prowadzeniu, ale szybko się przyzwyczaiłem. Moc dla mnie w zupełności wystarczająca. Pierwsze koszenie w tym sezonie zrobiłem dużo szybciej i spaliłem mniej paliwa.

Ale, nigdy nie ma idealnie. Otóż głowica w tej kosie jest dosyć spora, wysoka i nie mogę do końca się przyzwyczaić. Przy Grizzly od wielu lat miałem głowicę T35 z Husqvarny i bardzo ładnie, równo mogłem kosić przy ziemi. Tutaj nie mam takiej precyzji. Czy jest inna głowica, pasująca do fs360c, żeby była niższa?

I druga sprawa, bezobsługowa przekładnia. Jestem jednak zwolennikiem smarowania, a na górze obudowy widzę śrubę do odkręcenia. Czy można przez ten otwór smarować?

forum pilarzy

« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2018, 09:43:37 am »

anything