Tu podaj tekst alternatywny

Autor Wątek: Nord Kraft, montaż cylindra i tłoka  (Przeczytany 173 razy)

Offline stachu

• Użytkownik
  • *
    • Polski
  • Imię: Stach
Nord Kraft, montaż cylindra i tłoka
« dnia: Maj 17, 2018, 10:26:38 pm »
Witam, moja kosa spalinowa Nord Kraft po paru latach padła, zatarł się tłok więc musiałem kupić nowy razem z cylindrem. Na szczęście części są dość tanie. Jestem w trakcie naprawy, ale nigdy nie wymieniałem tych elementów i jestem dość zielony w tym temacie. Najpierw przepłukałem benzyną komorę wału, bo obawiałem się, że mogły tam się dostać zanieczyszczenia. Teraz zapewne trzeba tam trochę naoliwić, ile tego oleju tam nalać? Druga sprawa to pierścienie na tłoku, nałożyłem je, ale są dziwnie luźne, wręcz można je obracać dookoła, nie blokują się. Czy tak może być, czy są jakieś niedopasowane albo uszkodzone? Ile ta przerwa u nich ma wynosić? Tłok 44 mm.

forum pilarzy

Nord Kraft, montaż cylindra i tłoka
« dnia: Maj 17, 2018, 10:26:38 pm »

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
    • NAC ca-cs45/ Husqvarna 90/ECHO CS501SX
  • Imię: Grzegorz
Odp: Nord Kraft, montaż cylindra i tłoka
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2018, 09:37:38 am »
Cześć, chodzi Ci że pierścienie obracają się na tłoku  kiedy masz go luzem? Jeżeli tak to tak powinno być, nie będą się obracały kiedy je ściśniesz do tłoka(schowają się prawie w rowkach na tłoku) musisz je ustawić aby przecięciem zamykały się na kołku w rowku tłoka, i tak właśnie montujesz tłok już zamontowany na wale w cylindrze uprzednio smarując gładź cylindra olejem do mieszanki. Pamiętaj aby prawidłowo zamontować tłok na wale chodzi o tą strzałką nie wiem jak w tym modelu czy strzałka w stronę wydechu czy dolotu(gaźnika),ogólnie chodzi o to żeby kołki tłoka nie nachodziły na żadno okienko w cylindrze (te dziury w gładzi). Przerwę mierzy się kiedy pierścienie nie są zamontowane jeszcze na tłoku, wkładasz je do cylindra i wsuwasz je  tłokiem aby równo szły(jakby prostopadle do gładzi cylka) wsuwasz je do miejsca gdzie pracuję tzn.+/- zaraz za okno wydechowe,wyciągasz tłok i mierzysz szczelinomierzem przerwę między jego końcami, nie wiem ile powinna wynosić tutaj, oczywiście to robisz kiedy wszystko jest zdemontowane. Z tą oliwą to myślę ,że wystarczyło by troszeczkę na łożysko stopy i główki korbowodu,reszta dostanie olej zaraz po uruchomieniu silnika.
    Niech jeszcze ktoś się wypowie bo ja w sumie zaczynam dopiero z kosami,pilarkami,a moja wiedza pochodzi z  zamiłowania do silników 2T ale w motocyklach, może tutaj niektóre rzeczy robi się odrobinę  inaczej,w co wątpię.
ps. Nie zapomnij o zamontowaniu zabezpieczeń sworznia tłoka!
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2018, 08:45:52 pm wysłana przez hqv »

Offline stachu

• Użytkownik
  • *
    • Polski
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2018, 02:26:30 pm »
Dzięki wielkie za odpowiedź  beer Może uda się ją złożyć, bo już się obawiałem, że coś z tymi pierścieniami nie tak. Strzałka tłoka ponoć w stronę wydechu i z tego co patrzyłem to zamki powinny minąć wnęki w cylindrze. Teraz muszę pobawić się z tymi zabezpieczeniami sworznia. Zastanawiam się jeszcze nad świecą czy pozostać przy starej czy kupić nową i jaką aby pasowała do tego modelu kosy.

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2018, 10:40:54 pm »
Ze świecą możesz się pobawić w dowolnej chwili, zasada jest taka montujesz taką jak zaleca producent, czyli taką jak w instrukcji lub jej odpowiednik innego producenta, są specjalne tabele żeby znaleźć odpowiednik. W wyeksploatowanym silniku natomiast, może lepiej chodzić na innej niż zalecana, chodzi o ciepłotę, to już dochodzi się metodą prób i błędów.
Cylinder masz jednoczęściowy z górną obudową skrzyni wału czy nie? Może warto zastanowić się nad wymiana łożysk i uszczelniaczy, sugeruję to zrobić, skoro masz rozebrana maszynę. To właśnie nieszczelność MOGŁA być prawdopodobną przyczyną zatarcia czy tam przytarcia. Oceń też czy cylinder nadaję się do dalszego użytkowania, bo remont jaki zaplanowałeś może przynieść mizerne efekty lub ich brak, często wymiana tłoka w takim przypadku niewystarcza, a większy remont jest nieopłacalny.
PS. Nie doczytałem że cylek też zmieniony. Przyłóż się do uszczelniania, pamiętaj o docieraniu, po złożeniu regulacja gaźnika, bogatsza mieszanka (więcej oleju) ale bez przesady, docieranie pod obciążeniem, po dotarciu ponowną regulacja gaźnika. Docieranie nie w upał, częste przerwy, praca w pełnym zakresie obrotów, korzystaj ze wszystkich, ale bez bezsensownego piłowania. Dbaj o jakość mieszanki, czysty filtr powietrza.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2018, 11:00:33 pm wysłana przez leho6694 »

Offline stachu

• Użytkownik
  • *
    • Polski
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2018, 02:00:20 pm »
Z tą świecą to może zrobię tak, że spróbuję dokupić taką jaka była zamontowana. Wymieniam tylko cylek i tłok mając nadzieję, że to wystarczy, bardziej wolę się nie zagłębiać choćby z braku dostatecznej wiedzy oraz z oszczędności. Dlatego też jestem zmuszony reperować sam, bo koszt reperacji u majstra + części mógłby dorównać wartości tej kosy i byłoby to nieopłacalne. Jeśli naprawa się nie powiedzie to wtedy kupię nową. W kwestiach użytkowania to zwykle trzymałem się instrukcji, było docieranie, były przerwy, świeża mieszanka, koszenie tylko żyłką a kosa po kilku latach się zatarła, gdzie w sezonie była używana tylko parę razy. Nie wiem czy te tanie kosy tak mają czy może była jakaś inna przyczyna. Olej najpierw był Fulmix z tego co pamiętam, potem używałem ORLEN 2T Semisynthetic. Jak dawałem go 1:25 to kosa dymiła, dławiła się i trzeba było odpowietrzać na wykręconej świecy. Dlatego z czasem już po dotarciu dawałem 1:35 też wedle instrukcji i praca była stabilna, ale może jednak należało go dawać więcej.

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2018, 04:56:46 pm »
Z tą świecą to może zrobię tak, że spróbuję dokupić taką jaka była zamontowana. Wymieniam tylko cylek i tłok mając nadzieję, że to wystarczy, bardziej wolę się nie zagłębiać choćby z braku dostatecznej wiedzy oraz z oszczędności. Dlatego też jestem zmuszony reperować sam, bo koszt reperacji u majstra + części mógłby dorównać wartości tej kosy i byłoby to nieopłacalne. Jeśli naprawa się nie powiedzie to wtedy kupię nową. W kwestiach użytkowania to zwykle trzymałem się instrukcji, było docieranie, były przerwy, świeża mieszanka, koszenie tylko żyłką a kosa po kilku latach się zatarła, gdzie w sezonie była używana tylko parę razy. Nie wiem czy te tanie kosy tak mają czy może była jakaś inna przyczyna. Olej najpierw był Fulmix z tego co pamiętam, potem używałem ORLEN 2T Semisynthetic. Jak dawałem go 1:25 to kosa dymiła, dławiła się i trzeba było odpowietrzać na wykręconej świecy. Dlatego z czasem już po dotarciu dawałem 1:35 też wedle instrukcji i praca była stabilna, ale może jednak należało go dawać więcej.
Wszystko ładnie i pieknie tylko te oleje to chłam...

forum pilarzy

« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2018, 04:56:46 pm »