Autor Wątek: McCulloch md4100  (Przeczytany 2271 razy)

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
    • NAC ca-cs45/ Makita DCS4610/ECHO CS501SX/Mcculloch md4100
  • Imię: Grzegorz
McCulloch md4100
« dnia: Maj 18, 2018, 09:08:35 am »
Cześć,
Zacząłem ostatnio remont mojej zabytkowej kosy mcculloch md4100, planowałem wymianę łożysk,uszczelniaczy,tłoka,perścieni ,membranek gaźnika(cylek jest ok). Kosa do ostatniej chwili chodziła dobrze ale tylko przez ok.20min ,później przy dodawaniu gazu buczała i spadała z obrotów,jak puściłem gaz na jałowych chodziła ok, winą okazały się zjedzone uszczelniacze i prawdopodobnie przegrzany puchnący tłoczek. I tu pojawia się mój problem, kupiłem ostatni jaki udało mi się znaleźć tłoczek mcculloch titan ale do piły mcculloch california 940, kiedy dotarł do mnie wszystko ładnie i pięknie pomierzyłem wszystkie wymiary się zgadzają z tym starym ,zdemontowanym, oprócz jednego szczegółu są klonami- NOWY TŁOK NIE MA KOŁKÓW USTALAJĄCYCH PIERŚCIENIE <smiechh> Mało tego pierścienie nie mają też frezików  na owe kołki. Teraz pytanie do Was czy jakimś nieznanym mi cudem w silniku 2T tłok może nie mieć tych kołków? Nie grozi to zablokowaniem tłoka,kiedy pierścionek obróci się zamkiem w któreś okienko? Czy może powinienem dać radę dorobić te kołki samemu? Ten nowy tłok patrząc do środka ma takie jak by nadlewiki gdzie w starym są te kołki. Pomocy
Znalazłem ciekawą wypowiedź tylko nie bardzo ją rozumiem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3052537.html#14817881

forum pilarzy

McCulloch md4100
« dnia: Maj 18, 2018, 09:08:35 am »

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Expert!
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
Odp: McCulloch md4100
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2018, 08:45:04 pm »
Może nie mieć występowały modele cabrio 310 lub 390 bez pierścieni z zamkiem.
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2018, 08:31:33 am »
Dodam, że w starym tłoku (a jest na 100% oryginalny) kołki prowadzą zamki pierścieni prosto w okienko wydechowe tzn. widać zamki przez wydech,co też jest dla mnie niespotykane dotychczas w 2T,na ebay jest też dużo tłoków i pierścieni do tej marki bez kołków. Więc szanse ,że tak ma to być rosną, poczekam jeszcze może ktoś gdzieś się z tym spotkał jeszcze.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2018, 09:21:06 am wysłana przez leho6694 »

Offline Trak

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2018, 03:23:41 pm »
Do pilarek McCulloch m. in. PM 4.., MAC 9.., California 9.., Titan 35-40 oraz do pompy wodnej TP40-45, tłok nie miał kołków ustalających, a pierścienie nie miały zamków. Wynikało to z tego, że cylinder nie miał okna dolotowego ani otworu impulsowego, a sterowanie gaźnikiem i dolot mieszanki do komory spalania był rozwiązany inaczej.W związku z tym była jedna ściana cylindra bez żadnych otworów i tam można był umieścić proste zamki tłoka.

W porównywalnym sprzęcie o tradycyjnym cylindrze, czyli z oknem dolotowym i oknem wydechowym (kosy serii Elite, plecakowa BP4000, Partner B4100), McCulloch montował tłok o takich samych wymiarach, ale zaopatrzony już w kołki ustalające, a pierścienie miały zamki profilowane.

Nie testowałem osobiście montażu tłoka bezzamkowego do cylindra z dwoma oknami. Pocieszającym jest natomiast fakt, że zwykle cylindry Gilardoni, stosowane przez włoski oddział McCullocha, miały okna dzielone na pół nadlewami, co wydaje się mocno ograniczać możliwość odprężenia się pierścienia w oknie. To tylko hipoteza i być może Ty pierwszy opiszesz tutaj skutki takiej zamiany (oby pozytywne).

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2018, 08:43:14 pm »
Do pilarek McCulloch m. in. PM 4.., MAC 9.., California 9.., Titan 35-40 oraz do pompy wodnej TP40-45, tłok nie miał kołków ustalających, a pierścienie nie miały zamków. Wynikało to z tego, że cylinder nie miał okna dolotowego ani otworu impulsowego, a sterowanie gaźnikiem i dolot mieszanki do komory spalania był rozwiązany inaczej.W związku z tym była jedna ściana cylindra bez żadnych otworów i tam można był umieścić proste zamki tłoka.

W porównywalnym sprzęcie o tradycyjnym cylindrze, czyli z oknem dolotowym i oknem wydechowym (kosy serii Elite, plecakowa BP4000, Partner B4100), McCulloch montował tłok o takich samych wymiarach, ale zaopatrzony już w kołki ustalające, a pierścienie miały zamki profilowane.

Nie testowałem osobiście montażu tłoka bezzamkowego do cylindra z dwoma oknami. Pocieszającym jest natomiast fakt, że zwykle cylindry Gilardoni, stosowane przez włoski oddział McCullocha, miały okna dzielone na pół nadlewami, co wydaje się mocno ograniczać możliwość odprężenia się pierścienia w oknie. To tylko hipoteza i być może Ty pierwszy opiszesz tutaj skutki takiej zamiany (oby pozytywne).
Z nadlewami masz rację w gillardoni, taki właśnie cylinder mam, ale owy nadlew jest tylko na wydechu. Do montażu tego tłoka przemawia owy nadlew, fakt że z oryginalnym tłokiem zamki widać przez wydech. Sam nie wiem powiedzcie co byście zrobili na moim miejscu dorabiać kołki wedle starego czy próbować bez . Trochę ma to sens zmontować jak jest, szkoda że nie ma tego nadlewu w dolocie,wtedy bym się nie zastanawiał.
Swoją drogą dzięki za konkretną, rzeczową wypowiedź

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Expert!
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2018, 09:08:36 pm »
Nie dorobisz kołków.

Stare pierścienie są wytarte?

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2018, 08:57:48 am »
Nie dorobisz kołków.

Stare pierścienie są wytarte?
Tak do wymiany, kołki dorobię z wałeczka łożyska igiełkowego na wcisk, myślę 0,05 mm pasowanie. Tylko trochę kombinowania jest z tym. Wszystko się da pytanie tylko jak bardzo Ci się chce. <drin>
Czemu pytasz o stare pierścienie? Masz jakiś patent?
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2018, 09:30:08 am wysłana przez leho6694 »

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 22, 2018, 04:55:00 pm »
Eureka! Chyba.....
Panowie poskładałem to co trzeba na sucho ze starym tłoczkiem, wydaje mi się ,że zamki pierścieni są w tym przypadku zbędne. Skoro producent ustawia kołki ustalające w oknie wydechowym co prawda przedzielonym nadlewem na dwa i nie boi się zazębienia pierścienia i krawędzi, to nie zazębią się też w płukach bo szerokość płuka(też dzielonego na dwa) nie różni się z szerokością okna wydechowego, mogło by zazębiać sie na dolocie, ale dolot ma taki nadlewik języczek od góry w dół okna dolotowego ,ale nie do końca jak w oknie wydechu,za to pierścienie w dmp nie wysuwają się poza ten języczek.
   Wniosek mój gdyby pierścienie na tłoku bez kołków obróciły się w dowolne położenie to i tak sytuacja wygląda identycznie jak z tłokiem z kołkami i zamkami w wydechu . Poniżej fotki może słabej jakości robione telefonem,ale jak ktoś zechce zobaczyć  to znajdzie co i gdzie. Jutro poskładam wszystko do kupy i powiemco i jak. Czerwoną maź jutro zetnę:) w komorze korbowej jest oki

POLEGŁEM. Kosa pali ładnie na jałowym też pięknie równo, pierścieni nie słychać ,żeby haczyły, ale za to jak się grzała,grzeje się dalej. 10min pracy na obrotach i cały silnik gorący ,aż nie da się dotknąć, plastików jeszcze nie topi, po dodaniu gazu znane mi już buuuu... identyczny dźwięk jakby dać jej obrotów i wyłączyć zapłon, jak puszczę gaz to nie gaśnie tylko dalej pięknie chodzi na jałowym,chcąc dodac gazu to samo i tak wkoło Wojtek.
Czy tak zachowuje się zacierająca,przegrzana kosa? Nie powinno być czasem tak ,że jak się nagrzeje to słabnie i gaśnie ? Zacieranie to puchnący tłoczek ,klinujący się w cylindrze tak? Jeżeli tak to na jałowym powinna zgasnąć,szarpak powinien się zacinać. Nom a skąd ta temperatura też nie wiem,tłoczek nowy, cylinderek stary ale nie wydawał się jeszcze zły, czy owe objawy mogą pochodzić naprzykład od wiekowego gaźnika? membran? wyregulować tak aby ciepła osiągnęła wyskokie obroty nie da się. czy też źle zdiagnozowany stan cylindra?
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2018, 06:07:21 pm wysłana przez leho6694 »

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 29, 2018, 04:10:29 pm »
Sorry,że jeden pod drugim ale nikt nie zagląda. Z ciekawości zmieniłem membrany gaźnika i wyczuściłem sitko, objawy dalej te same. Zdemontowałem sprzęgło okazało się,że uszczelniacze sikają znowu usmażone, musiało to sie stać po ok.30min pracy silnika,to one są winne braku wysokich obrotów,a z kolei ich uszkodzenie spowodowane jest moim zdaniem nadmierną temperaturą wydzielaną przez cylinder. Ma ktoś taki cylek w dobrym stanie ? :DD <rotfl>

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Expert!
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2018, 10:22:53 pm »
Gaźnik może być gdzieś przytkany. Dwa nie wiem jak to regulujesz w ogóle czy masz o tym pojecie. Uszczelniacze nie muszą być przegrzane jak wał będzie wytarty to też będą puszczać.

Co do grzejącego się silnika to gorący jest podczas pracy czy po tym jak go zgasisz?

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 01, 2018, 05:58:11 am »
Gaźnik może być gdzieś przytkany. Dwa nie wiem jak to regulujesz w ogóle czy masz o tym pojecie. Uszczelniacze nie muszą być przegrzane jak wał będzie wytarty to też będą puszczać.

Co do grzejącego się silnika to gorący jest podczas pracy czy po tym jak go zgasisz?
Fakt regulować mogę nie umieć robiłem to książkowo,czyli dokręcić H i L do lekkiego oporu i wykręcic o 1-1 1/2 obrotu i delikatnie próbowałem regulować na odpalonym po ok.1/8 obrotu ,,na ucho``, 1000 kombinacji a kosa po ok.15 min czy to pracy czy obrotów minimalnych cała gorąca jak diabli cała aluminiowa obudowa w każdym miejscu. Co do wału trochę wątpię bo łożyska ciasno wchodzą tak normalnie ich nie wepchniesz na miejsce, mroziłem wał,wtedy ok,poza tym uszczelniacze obsadziłem ok 2 mm w innym miejscu niż poprzednie, bo jest miejsce do manewru takiego. Uszczelniacze corteco wymiary jak oryginał,metalowa obudowa po zewnątrz. Silnik jest nadmiernie cały gorący i jak kosiarka chodzi czy to na obrotach czy jałowym,wiem że musi mieć swoje obroty ,żeby się wydatnie chłodzić,po zgaszeniu jest jeszcze bardziej gorąca,ale to chyba normalne,nie ma cyrkulacji a aluminium szybko przyjmuje ciepło.
  Dodam, że po takiej książkowej regulacji gaźnika odrazu po złożeniu silnika,kosa chodziła aż miło ok.30min,ale temperaturę łapała. Więc gaźnik równierz odpada chyba. Jak kosa ostygnie ok.2h również chodzi ładnie,ale okropnie szybko nadmiernie się grzeje. Szkoda, że cylka nie można nigdzie dostać lub spasować bardzo podobnego... Ja obstawiam niestety cylinder, chociaż w pilarkach/kosach jestem raczkującym dopiero,to z większymi 2t radzę sobie.

Nie poddaje się
Dzisiaj przyszedł mi zestaw naprawczy oryginalny ,katalogowy, cylinder ,tłok z kołkami,sforzeń,zabezpieczenia,uszczelka. Panowie jak macie jakieś uwagi to proszę pisać ,na dniach podejmę kolejną próbę przywrócenia kosy do żywych,żebym niepotrzebnie czegoś nie spaprał.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 10:52:47 am wysłana przez leho6694 »

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 19, 2018, 03:56:37 pm »
Panowie, jutro prawdopodobnie będę składał kosę,kartery były złożone bez uszczelki ze względu na ich budowę(mają taki jakby kołnierzyk z dwoma fabrycznymi przerwami przy otworach na śrubki ), na coś w podobie do hermetyku, czerwone, twarde, łupliwe, jednak proste w usunięciu z karteru, co to mogło być? Czy poskładać to na Dirko ht,bo mam,czy może dorobić taką uszczelkę w kształcie C z gambitu 0,5mm bo też mam? Czy jest jakiś specifik,szczeliwo do tego? Niechciałbym  kolejny raz rozbierać kosy,bo skrzynia korbowa nie szczelna.

Online Jarwis

• Użytkownik
  • *
    • Husqvarna
  • Imię: Michał
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 19, 2018, 05:15:10 pm »
Składaj na masie Dirko lub sylikonie wysokotemperaturowym. Nie stosuj żadnej uszczelki z gambitu jeśli jest tam wcześniej nie było.

Offline leho6694

• Użytkownik
  • *
    • Pawłów
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 19, 2018, 11:38:49 pm »
Chłopaki jeszcze takie pytanie, jak montujecie łożyska, simeringi i wał w takich karterach? Ja robię to tak najpierw podgrzewam karter, łożyska lekko mrożę i same wchodzą, następnie wbijam, bo wcisnąć się nie da simeringi, przez tuleję o minimalnie mniejszym fi,od zewnętrznej strony karterów, tuleję opieram jak najbardziej równomiernie po zewnętrznym fi simera od strony wargi pyłowej. Na koniec schłodzony wał wkładam w taki przygotowany karter, ostrożnie żeby nie uszkodzić simerów, następnie w ten sam sposób drugi karter. Poprawnie czy nie?
   Spójrzcie na zamki pierścieni,czy napewno tak to ma być? Zamki w wydechu tak było jak pierwszy raz ją rozbierałem,ale 100% nie wiem czy nie była rozbierana przede mną. Po mojemu obojętne jest w którą stronę je zamontuję bo i tak wyjdą w oknie jak teraz w wydechu albo w dolocie,ten języczek w dolocie nie wypuszcza pierścieni,sam nie wiem. Z drugiej strony spójrzcie na diagramy,wzorować się nimi?
Diagramy<KLIK>
Podobna kosa<KLIK>
I tu jeszcze bardziej bliźniacza<KLIK>
P.S. Jak zamki są w stronę wydechu to strzałka na tłoku jest w stronę dolotu.
   Chyba jednak na odwrót, jak mówią rysunki, bo pierścienie w dolocie nie schodzą poniżej dolnej krawędzi okna, czyli pracują tylko z górną gdzie jest ten języczek, a w wydechu mijają i górną i dolna krawędź okna, więc większe prawdopodobieństwo zakleszczenia. W hus 244rx zamek jest centralnie w dolocie i nie ma tam żadnych języczków.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2018, 08:04:32 pm wysłana przez leho6694 »

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Expert!
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 21, 2018, 01:47:48 am »
Połówki składa się na silikonie wysoko temperaturowym. Tłok ma na denku strzałkę i jest skierowana w stronę wydechu. Czyli zamkami w stronę okna dolotowego. 

forum pilarzy

« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 21, 2018, 01:47:48 am »

anything