Autor Wątek: Wiertnice NAC kontra Makita  (Przeczytany 1568 razy)

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
  • Imię: Jerzy
Wiertnice NAC kontra Makita
« dnia: Maj 31, 2018, 12:15:01 pm »
Witam! Posiadam obie wiertnice więc dam mały subiektywny opis. NAC-a kupiłem ok 3-4 lata temu, przez ten czas wywiercił kilka tyś dziur średnicy 15-25 cm na gł. 30-90 cm. Mimo tego że jeszcze działa musiałem się z nim rozstać. Występuje duży spadek mocy przy czym na zimno silnik jest wyraźnie mocniejszy niż po dłuższej pracy. Podejrzewam że jest to wina gaznika z plastikową przepustką którego nie mozna wyregulować. Kompresja wygląda ok a po zdjęciu gaznika i tłumika stan tłoka i cylindra wygląda na bdb. Zbyt mała moc powoduje pracę z poślizgiem sprzęgła co z kolei prowadzi do bardzo silnego nagrzewania przekładni, po czym topi się simering i mamy wyciek oleju. Naprawialem to już 2 razy w odstępie kilku godzin i dałem spokój. Świder trudny do rozebrania, wszystko skręcone na klej. Cylindra nie udało mi się oderwać, śruby też na klej. Dalsze naprawy uznałem za bezcelowe i kupiłem makita bba520. Makita 2,6 km a NAC 2.95 km z tej samej pojemności 50 cm3, subiektywnie w moim odczuciu makita mocniejsza od nowego naca. Przy zatrzymaniu wiertła nie ma możliwości żeby makite utrzymać w rękach, z nac się to dało choć też nieraz uciekł. Nac przekładnia ślimakowa prawdopodobnie generujaca większe opory od zębatkowej przekładni makiety. W nacu wiertło zatrzymuje się szybciej, nawet po pół obrotu od wyrwania z rąk, w makicie zrobi nawet ze dwa obroty. W nac mozna wykręcić wiertło kręcąc całym swidrem a w makicie wiertlo trzeba blokować swożniem zeby się nie obracało. Wiertła solidniejsze i cięższe w makicie wałek 5mm grubszy i wiertła na 2 śruby wiec nie pasują do naca, trzeba dokupić oddzielnie. Makita wywiercila dopiero ze 150 dziur 15cm na 90cm i sprawuje się bez zarzutu. W porównaniu do makity 2,6km to ten nac jak był nowy to miał 2,2-2,4km. Wiertła w makicie mają 1 wymienne ostrze szpic chyba też jest wykrecany. Wiertło 25cm ma grubszy szpic i rurę co utrudnia zagłębienie w twardej ziemi. Wiertłami mozna wywiercic Max na ok 100cm. Makita pali ok 1l na 50 dziur 90cm na 15cm. Mieszanka na gwarancji tylko olej makita 1:20 dopuszczalne 1:25 powoduje to plucie z tłumika i pewne zadymienie. Jeszce jedno: prawdopodobnie obie wiertnice to nic innego jak silniki od kos spalinowych gdzie zamiast rury przykręcono przekładnie swidra z uchwytami.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2018, 09:38:55 pm wysłana przez jurek5551 »

forum pilarzy

Wiertnice NAC kontra Makita
« dnia: Maj 31, 2018, 12:15:01 pm »

anything
anything