Autor Wątek: łańcuch tnący  (Przeczytany 508 razy)

Offline Wujek_Samo_Dobro

• Użytkownik
  • *
    • Krosno
    • Ps-35C-40
  • Imię: Patryk
łańcuch tnący
« dnia: Lipiec 21, 2019, 12:15:08 am »
Witam,
Potrzebuję Waszej pomocy przy doborze łańcucha do piły Dolmar PS35C-40 z prowadnicą Dolmar 9D   3/8-56     1.3/.050       412.040.661
Głównie chodzi mi o to jaki łańcuch polecacie w takim rozmiarze. Chodzi mi o to co teraz jest dobre na rynku do założenia.
Widzę że teraz są jakieś oznaczenia picco itd i nie wiem czy to będzie pasowało . Prosiłbym o podanie modelu łańcucha stihla , husqvarny bądź jakiegoś innego godziwego łańcucha pod tą prowadnice żeby normalny zjadacz polskiego chleba mógł swoją piłą popracować  i się nie wkur***ć.
Zastanawiam się nad X-CUT S93G półdłuto 3/8” mini 1.3mm tylko nie wiem czy będzie pasował przez to oznaczenie mini,
Oryginalny łańcuch makity jak sie ma do takiego łańcucha husqvarny?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2019, 06:46:52 am wysłana przez Wujek_Samo_Dobro »

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
Odp: łańcuch tnący
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2019, 09:11:47 am »
Kolego.
Na prowadnicy masz podane dane jej parametry i do tego należy dobierać łańcuch.
3/8 to podziałka
56 to liczba ogniw prowadzących
1,3/.050 to szerokość rowka w mm/calach

potrzebujesz więc łańcucha o podziałce 3/8, długości 56 ogniw. 56/4=ilość zębów na stronę
rowek 1,3 mm i żaden inny.
Profil zęba (dłuto półdłuto inne cuda wianki) to Twoja decyzja. O tym doczytasz gdzie indziej
Model łańcucha? Byle nie chiński, jakie to się widuje na allegro w podchwytliwych nazwach, np Husqvarna Strong, Steel Professional i inne. Ja od siebie na Twoje amatorskie używanie poleciłbym to nowe cudo Husqvarny, SP33G. Półdłuto, lepsze niż wszystkie dotychczasowe jakie miałem w rękach. Materiał twardszy niż normalnie, więc rzadziej ostrzysz. Jest nieco droższy, jednak twardość rekompensuje.
Będziesz pan zadowolony

Offline Wujek_Samo_Dobro

• Użytkownik
  • *
    • Krosno
    • Ps-35C-40
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2019, 11:43:15 am »
Tylko ten model łańcucha chyba nie występuje w moim parametrach prowadnicy.
Czyli tylko 3/8 wchodzi w gre czy 3/8 picco to to samo?
Ten model łańcucha co podałem w pierwszym poście jest zły?
Może coś ze stihla, oregona, geko itd. polecicie?
Za łańcuch tak do 60zl chciałbym wydac

Offline kazikow

• Użytkownik
  • *
    • Sokołów Podlaski
  • Imię: Kazimierz
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2019, 12:06:16 pm »
Ten łańcuch z Husqvarny  S93G będzie pasował do twojej pilarki, ponieważ to jest podziałka 3/8lp szerokość rowka 1.3  Także możesz pujść do serwisu Husqvarny i tam kupić ten łancuch

Offline Wujek_Samo_Dobro

• Użytkownik
  • *
    • Krosno
    • Ps-35C-40
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2019, 12:30:59 pm »
Ok dzięki.
Narazie to kogo nie spytam to wszyscy teraz stihl.
Czyli ten łańcuch husqvarny będzie optymalnym wyborem tak?

Offline kazikow

• Użytkownik
  • *
    • Sokołów Podlaski
  • Imię: Kazimierz
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2019, 12:41:14 pm »
Ten łańcuch z Husqvarny jest lepszy od Dolmara, mniej się rozciąga, jest trwalszy, mniej się tępi .

Offline Wujek_Samo_Dobro

• Użytkownik
  • *
    • Krosno
    • Ps-35C-40
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2019, 05:30:51 pm »
Ok więc podjade do husqvarny i zobacze jak cenowo to będzie wyglądało. Dziękuję za pomoc

Offline pawelek2304

• Użytkownik
  • *
    • Białystok
    • hsq 450e, t435, 562XP, stihl ms231
    • hsq 545RXT
  • Imię: Paweł
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2019, 10:54:05 am »
3/8 a 3/8 P (picco) to bardzo istotna różnica wiec lepiej sprawdź dokłądnie czy masz 3/8 czy 3,8 P ale przy szerokości 1,3 mm pewnie masz 3/8P

Offline Robert W.

• Użytkownik
  • *
    • Podkarpacie
    • Hus .. Makita
    • hus ,, kosa ręczna 8 szt.
  • Imię: Robert
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2019, 01:20:41 pm »
Kalory ci dobrze napisał, co jeszcze nie wiesz?

LP to typ łańcucha, w tym przypadku oznacza LOW PRO. Czyli tzw "picco". Podziałka 3\8, szerokość ogniwa prowadzącego (i tym samym rowka w prowadnicy) 1,1 lub 1,3 mm.

3\8 P to "Profi" czyli profesjonal, dla pilarzy w lesie i powalania grubszych twardych sztuk. Szerokosc ogn. prow. 1,5 lub 1,6 mm. Oregon i Hus. mają 1,5 a Stihl ma 1,6.

Makita którą masz ma 3\8 1,3 mm. Jak sie nie znasz to idź do Husgwarny w Krośnie. (Mniemam że chodzi o Krosno na Podkarpaciu. Bo w Lubuskim też jest Krosno).

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
  • Imię: Jerzy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2019, 05:33:32 pm »
Robert, nie rób zamieszania. 3/8P to u Stihla łańcuchy picco czyli niskoprofilowe. U oregona się to nazywa low profile a u husqvarny są to łańcuchy mini. U husqvarny łańcuchy 3/8 z rowkiem 1.3 występują w wersji mini czyli tak jak do tej makity ale są też z dużym zębem. Trzeba do niej 3/8 mini rowek 1.3. W serwisie będą wiedzieli.

Offline Robert W.

• Użytkownik
  • *
    • Podkarpacie
    • Hus .. Makita
    • hus ,, kosa ręczna 8 szt.
  • Imię: Robert
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2019, 08:44:37 pm »
Łańcuchy Oregona 3\8 z ogniwem 1,1 to są Low Pro. I pisze tak przy każdym. Ale z ogniwem 1,3 to tylko przy jednym napisali Low Profile, i to jest łańcuch w rolce, zresztą co za róznica czy w rolce czy nie. Low pro, hobby, mini, to takie ogólno przyjęte nazwy dla łańcuchów które nie są profesjonalne, czyli ogniwo 1,1 lub 1,3 mm. Stihl... miałem troche ich łańcuchów ale nie zwracałem uwagi na szczegóły, za to pilniki mają dobre. Hus dopiero od niedawna produkuje swoje łańcuchy, wcześniej robił dla nich Oregon, klepiąc na ogniwach łaczących "husgvarna". I jak był mały profil, 1,3 mm to było LP czy tam lowpro, przynajmniej tak mówił mi nasz (mój) mgr. od sprzedaży i serwisu Husgwarny. P oznaczało Profi i już. A w Stihlu może P oznacza Picco. No mnie sie wydawało że jest tak jak ja napisałem, może wszystkiego nie wiem. A co pilarz to i tak miał swoją teorie. Dawno nie było łańcuchów 3\8 1,3 mm. Na małych pilarkach były pozakładane 325". Dopiero później zaczeli tworzyć 3\8 1,3 może po drodze powymyślano pare nazw... o których wspomniałem.

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2019, 09:27:11 pm »
Ogniwo 1.3 może być profesjonalne. Łańcuch 1.3 3/8 mini jest używany chociażby w hq 540xp która nie jest pilarką amatorską

Offline Wujek_Samo_Dobro

• Użytkownik
  • *
    • Krosno
    • Ps-35C-40
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2019, 08:39:34 am »
Teraz opowiem jak wyglądała kwestia zakupu łańcucha.
Najpierw serwis stihl Krosno (podkarpackie) . Wziąłem piłę ze sobą żeby nie było niedomówień , postawiłem na stole w sklepie i poprosiłem o łańcuch do tej piły.
Sprzedawca obejrzał i przyniósł mi łańcuch Dolpimy i mówi. Cyt."to jest łańcuch tzw. kanciak i tymi łańcuchami się najlepiej tnie " .
Trochę wcześniej poszperałem w internetach więc podziękowałem i powiedziałem że jadę jeszcze rozejrzeć się do innego sklepu. Aha łańcuch kosztował 42zł
Zajechałem do sklepu husqvarny , wziąłem piłę, położyłem na stole i poprosiłem o łańcuch . I  Pan przyniósł mi łańcuch oregona za 42zł tylko nie był to "kanciak"
Pytam go czy nie ma jakiegoś kanciaka hyhy a on na to że jak długo pracuje to nie słyszał o kanciaku niskoprofilowym a taki bym potrzebował żeby pasował.
Zgłupiałem i zapytałem jeszcze o łańcuch husqvarny . Pan powiedział że oczywiście że ma pasujący . Kosztuje 46 zł . Wziąłem oczywiście husqvarny X-cut
Piła tnie aż miło .
Dzięki za pomoc

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2019, 11:06:06 am »
To częsty przypadek że ktoś chce Ci sprzedać coś co nie chcesz kupić tylko jeszcze o tym nie wiesz. A jak się wcześniej zorientujesz w temacie to jest ok. ;D

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Administrator.
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 20, 2019, 05:44:43 pm »
Dobrze odpowiedział. Na niski profil jest tylko pół-dłuto. Co do x-cut to dobry wybór.
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

anything
anything