Autor Wątek: Niebezpieczna wada pilarek Stihl, a może też innych?  (Przeczytany 227 razy)

Offline Przemonnn

• Użytkownik
  • *
    • Olsztyn
    • Husqvarna 55
    • Stihl FS
  • Imię: Przemek
Niebezpieczna wada pilarek Stihl, a może też innych?
« dnia: Wrzesień 10, 2019, 11:50:26 pm »
Cześć
      Przeglądając wczoraj internet natrafiłem na film na którym paliwo wytryska spod korka pilarki i ochlapuje operatora. Zacząłem szukać dalej i okazuje się, że zjawisko jest znane. Znalazłem informację o przypadkach śmiertelnych, jak ochlapany operator spłonął. Powiem wam, że jest to niepokojące i niezdawałem sobie sprawy z tego niebezpieczeństwa. W USA jest organizacja, która zbiera informacje na temat przypadków takich "ochlapań", znajdziecie to szukając w internecie haseł: "vapor lock chainsaw", "Fuel Spray chainsaw", "Fuel Geysering chainsaw". Zamieszczam linki żebyście również się z tym zapoznali. Liczę na dyskusję i pomoc w zrozumieniu problemu, może dzięki temu tematowi uda się kogoś ostrzec. Domyślam się, że dotyczy to również innych urządzeń spalinowych Stihl. Może to dotyczy również innych producentów, nie wiem. Ja już otwieram zbiornik bardzo ostrożnie i dopiero po wypaleniu całego paliwa i Wam też radzę.
https://www.youtube.com/watch?v=Ja9t4PtJx_Q
https://www.youtube.com/watch?v=MgWgVDN8e5s
https://www.youtube.com/watch?v=UnAYACCaRqI&t=388s  (opowiada o tym od 2min 50sek filmu). Mówi np o tym, że służby leśne nie mogą już kupować pilarek Stihl.
https://sites.google.com/a/firenet.gov/national-fuel-geysering-awareness-campaign/

"

"
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2019, 12:30:30 am wysłana przez Przemonnn »

Offline marecki

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • lubię to co robię,a robię to co lubię
    • MS 200T,MS 241C,MS 362, MS 660, MS 880, MS 500i
    • FS 450
Odp: Niebezpieczna wada pilarek Stihl, a może też innych?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2019, 06:18:53 am »
witam,
 Tak więc, problem tkwi w tym iż operator pilarki powinien co jakiś czas korki od zbiorników paliwa przeczyścić tak aby spełniały swoją funkcję, wyrównywania ciśnienia w zbiorniku.
amerykanie znani są z z tego,że przy ich systemie prawnym,mogą próbować wykorzystać takie sytuacje do wydarcia kasy od producenta.Niech lepiej przeszkolą swoich okazjonalnych drwali co do zasad bezpiecznego obchodzenia się z pilarkami, a te bzdety o tym że zakazano służbom leśnym nabywania pilarek Stihla, to są wypowiedzi jakiegoś indolenta tematowego.

Offline Pioter

• Użytkownik
  • *
    • małopolskie
    • ECHO CS-352S
    • ECHO SRM 222ES
    • Multimaszyny.eu
  • Imię: Piotr
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2019, 12:02:04 pm »
witam,
 Tak więc, problem tkwi w tym iż operator pilarki powinien co jakiś czas korki od zbiorników paliwa przeczyścić tak aby spełniały swoją funkcję, wyrównywania ciśnienia w zbiorniku.

Chyba nie przeczytałeś nic na ten temat. Gdyby chodziło o czyszczenie korków to by wydali krótkie zalecenie i cześć i po temacie. Gdyby temat można było olać STIHL w 2017 nie robiłby w stanach akcji serwisowej 100.000 pilarek (https://wildfiretoday.com/tag/fuel-geyser/).
Z tego co piszą https://www.nwcg.gov/committees/equipment-technology-committee/national-fuel-geyser-awareness (organizacja rządowa nie jakieś pitu pitu) to problem ma związek z rodzajem paliwa i wysokością na której znajdowała się pilarka (ciśnienie atmosferyczne). Z analizy przypadków wynika, że w ciągu 2 lat (2017 i 2018):
- zaraportowano 28 przypadków
- 23 dotyczyły pilarek, w tym:
- 21 - pilarki STIHL
- 2x Husqvarna
Acha no i nie wydano żadnych zakazów dotyczących zakupu pilarek STIHL czy Husqa. Wydano za to zalecenie jak postępować z paliwem i pilarkami. Do przeczytania na stronie nwcg.gov.

"Gejzer" paliwa dla zwykłego drwala nie jest szczególnie niebezpieczny, ale tu jest sprawa dotycząca strażaków walczących z pożarami lasu. No i stąd to wielkie halo. Jak masz ściąć jeszcze dymiące się drzewo, albo pracujesz przed czołem pożaru to raczej nie chcesz mieć oparów benzyny na sobie.

pracownik serwisu/sklepu ECHO/SHINDAIWA/AL-KO/SOLO/SNAPPER i wiele innych. Piszę obiektywnie o tym co znam. Jeśli nie chwalę innych marek, to nie miałem sprzętu w ręce, czyli nie mam o czym pisać :)

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
  • Imię: Jerzy
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2019, 12:46:07 pm »
Ale po co odkręcać korek w pilarce  do której dopiero co nalałem paliwa i wiem że jest? W dodatku nie leżącej korkiem do góry? Taka sama sytuacja będzie  przy próbie nalania paliwa przez nalewak z karnistra który stał na słońcu i się nagrzał.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2019, 12:49:46 pm wysłana przez jurek5551 »

Offline mardok1986

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2019, 08:52:02 pm »
Chodzi o to że jak ci się pilarka zagrzej to paliwo w środku zbiornika podgrzeje się, robią się opary i ono się tak jakby gazuje, jak piwo czy cola, korek w stihlu jest tzw łatwe otwieranie i nim nie da się tak manipulować jak zwykłym na gwint, inne pilarki po woli popuścisz korek a stihlu cyk i otwarty, rozumiesz. To tak jak cole wzburzoną otworzysz po woli to psykać se będzie a jak raptownie to wywali ci pół. W tej chwili husqvarna tez ma te korki łatwe otwieranie i tam to zjawiskoe też się pojawii, ale nie jest tak popularne bo dopiero od seri 5xx to wprowadzono

Co do ameryki to jak kolega wyżej podał, tam próbują na tym po prostu wyłudzić kase

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Administrator.
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2019, 09:46:14 pm »
Odpowietrznik zbiornika paliwa to sprawdzają?
Sprawny sprzęt i odpowiednie ubranie to podstawa!

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
  • Imię: Jerzy
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2019, 06:42:32 am »
Odpowietrznik może zapobiegać tylko zassaniu a nie wzrostowi ciśnienia.

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Administrator.
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2019, 05:45:03 pm »
Jak będzie niedrożny to zrobi się podciśnienie w zbiorniku.

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2019, 08:30:24 pm »
Jak będzie niedrożny to zrobi się podciśnienie w zbiorniku.

Tak, na pewno, ale bzdury, odpowietrznik polega na tym żeby powietrze mogło się dostawać do zbiornika, pomyśl trochę zanim palniesz taką głupotę.

Offline hqv

• Fanatyk!
  • Administrator.
  • Użytkownik
  • Fanatyk!
    • Lasu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2019, 09:42:17 pm »
No i co z tego będziesz nadal twierdził że jak będzie przytkany to tak się nie stanie. No to wygląda na to że mało widziałeś. Również może mieć znaczeni konstrukcja odpowietrznika baku. Z tego co widzę to sthil co chwilę go udziwniał i kombinował. Zamiast zrobić prosty i łatwy do czyszczenia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2019, 09:49:43 pm wysłana przez hqv »

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2019, 10:32:22 pm »
Odpowietrznik zawor w jedna strone i on wpuszcza powietrze do śridka, czyli nie wypuszcza na zewnatrz na zewnatrz gazow i paliwa. Czyli cisnienie powstanie w zbiorniku nie zaleznie od rego czy odp bedzie sprawny czy nie