Autor Wątek: Piła do karczowania sadów  (Przeczytany 342 razy)

Offline orlleano

• Użytkownik
  • *
    • Kielce
    • Husqvarna 445 xtorq
  • Imię: Tomek
Piła do karczowania sadów
« dnia: Październik 07, 2019, 03:30:41 pm »
Dzień dobry wszystkim. Przeszukałem forum ale nie znalazłem podpowiedzi, więc śmiem założyć nowy wątek  ;)

W najbliższych lata będę karczował sady jabłoniowe i śliwowe. mam już Husqvarnę 445xtorq, ale do całodziennej pracy z przerwami tylko na tankowanie i ostrzenie jest za ciężka.

Rozglądam się za czymś lekkim około 3kg.
Echo 2511 Ws/Shindaiwa 251Ws, ewentualnie trochę cięższe Echo 361/Shindawa 361 albo Maruyama MCV3100S. Oczywiście jest Sthil 150, ale cena jest o 500 zł wyższa a nie sądzę żeby jakość się różniła (i też 1KW)

Pytanie podstawowe - czy ten 1KW nie będzie za słaby do śliw i jabłoni? czy nie lepiej wziąć 1kg cięższą, ale mającą już 1,5KW? Na nowoczesne nasadzenia to wiem, że da radę, ale mam trochę starszych sadów też do wykarczowania (do 35 cm średnicy pnia) - choć powalać mogę piłą Husq, a czyścić wtedy piłą lżejszą...

Z góry dziekuję za pomoc.

Offline Trebron

• Użytkownik
  • *
    • Rumi
    • Efco 3700 Efco 4100C Oleomac GS410CX Oleomac GS 650 Echo CS352 Echo CS420 Stihl261CM w razie W Harder PN5200
    • Oleomac 746
  • Imię: Norbert
Odp: Piła do karczowania sadów
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2019, 05:05:23 pm »
Witam kolege  to bardzo twarde drewno jezeli chodzi o przygotowanie pod karczowanie   echo 352  jest za słabe co namniej 420 i  nie wymieka,nie wiem jak jednoreki ale tylko do pielegnacji  jak robisz z platformy na ciagniku  nie wiem,  jaki masz teren ale zleciłem zulowi zrobienie  frezowania cos kolo hektara  taniej mnie to wyszło bo po wszystki,m zrobiłem tylko pasy pod nowe miedzyrzedzia na nowe nasadzenia
Mieszkam przy lesie

Offline orlleano

• Użytkownik
  • *
    • Kielce
    • Husqvarna 445 xtorq
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2019, 05:49:53 pm »
Witam kolege  to bardzo twarde drewno jezeli chodzi o przygotowanie pod karczowanie   echo 352  jest za słabe co namniej 420 i  nie wymieka,nie wiem jak jednoreki ale tylko do pielegnacji  jak robisz z platformy na ciagniku  nie wiem,  jaki masz teren ale zleciłem zulowi zrobienie  frezowania cos kolo hektara  taniej mnie to wyszło bo po wszystki,m zrobiłem tylko pasy pod nowe miedzyrzedzia na nowe nasadzenia

To są jeszcze drzewa na antonówkach, A2. A śliwa normalnie na ałyczy. Ogólnie będzie to przebiegało tak: podcinanie od dołu pewnie do jakiegoś 1,5m a potem obalenie i szyszczenie. Drewno zostaje na opał więc co grubsze będzie zbierane. U mnie wszystkie żule wymarły a jeden co jeszcze pije będzie się z tym bawił z pół roku.
Piły które wymieniłem to wszystko są piły dwuręczne. I stąd pytanie czy jednak tam moc na poziomie 1,1 KW nie będzie za mało. Pomiędzy 420 a 361 WS jest tylko ,11 KW różnicy. A w wadze prawie 1 kg.

Ciekawie wypada maruyama MCV3100S, bo ma 1,5 KW a jest pół kilo lżejsza od Echo 361 i jeszcze jest 150 zł tańsza. Miałeś moze doczynienia z takim sprzętem?

Offline Trebron

• Użytkownik
  • *
    • Rumi
    • Efco 3700 Efco 4100C Oleomac GS410CX Oleomac GS 650 Echo CS352 Echo CS420 Stihl261CM w razie W Harder PN5200
    • Oleomac 746
  • Imię: Norbert
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2019, 06:28:18 pm »
 To jakis prasad :)  antonówka to drzewa schorowane w ostatnich latach podczas obalania się rozsypie    z ałyczączą to natomiast masakra jak nie była prowadzona  na przemysłowke .
352 uzywam do pielegnacji i  ciec  w koronie 361 nie mam wiec sie nie  wypowiem  420 to pilarka idelana do ciezkich prac inzynierskich czy porzadkowych  robimy wlasnie teraz sliwy zaatakwane gumiozą ok 200  szt  i moc jest potrzebna dodatkowo łancuchy  małych pierdach to 3,8 i piccolo ktore na twardym drewnie trzeba czesto ostrzyć.

420 ma idea;ne wywazenie do prac nisko przy ziemijak i wyzej na poziomie glowy opczywiscie z zachowaniem bhp  minus to wibracja ale to cos za cos
Mieszkam przy lesie

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
  • Imię: Jerzy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2019, 06:50:26 pm »
Potrzebujesz drugiej, mniejszej pilarki ale 1 kW to za mało. Echo 352 albo 360 wes albo ms 193.

Offline orlleano

• Użytkownik
  • *
    • Kielce
    • Husqvarna 445 xtorq
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2019, 09:52:10 pm »
Potrzebujesz drugiej, mniejszej pilarki ale 1 kW to za mało. Echo 352 albo 360 wes albo ms 193.

To wezmę coś 1,5KW jak najlżejsze więc Echo 360 albo ta maruyama MCV3100S i napiszę jak wrażenia :) Bo nie widzę sensu żeby kupować nową piłę tylko po to by była niecały 1 kg lżejsza.
Chyba że są jakieś lekkie alternatywy Alko ktorych nie znam. Wiem ze HQ i Emak nie mają nic w takich wagach.

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2019, 06:35:32 am »
Właśnie ciężko kupić coś wyraźnie lżejszego  a w miarę mocnego. Większość to naprawdę zabaweczki.

Offline orlleano

• Użytkownik
  • *
    • Kielce
    • Husqvarna 445 xtorq
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2019, 09:56:55 am »
Właśnie ciężko kupić coś wyraźnie lżejszego  a w miarę mocnego. Większość to naprawdę zabaweczki.

Czyli jaka minmalna moc jest potrzebna aby pracować przy sadzie. Hq która mam ma gdzie te 2KW to wydaje się, że mocy nie brakuje. Te pół KW mniej będzie bardzo mocno odczuwalne (wiadomo, że na słabszych pilarkach łańcuchy są cieńsze).??

Offline jurek5551

• Użytkownik
  • *
    • lubelskie
    • 346xp ms193t
    • fs240
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2019, 06:32:00 pm »
Mnie wystarcza 1,3kW, po prostu tnę i krzesam gałęzie do 5-7cm a to co zostanie grubsze drugą pilarką. Można też najpierw ściąć i z grubsza pociąć większą a potem okrzesać mniejszą. Do kszesania lepsza normalna wersja a nie "żelazko".

Offline Agart

• Expert
  • Użytkownik
    • Solo 656
    • Solo 106B
  • Imię: Artur
Sprzedaję sprzęt SOLO - uwaga moje wypowiedzi mogą być tendencyjne!

anything