Autor Wątek: Stihl MS 211 - kilka pytań  (Przeczytany 494 razy)

Offline pawelk018

• Użytkownik
  • *
    • Orzechówka
    • Stihl MS 211
  • Imię: Paweł
Stihl MS 211 - kilka pytań
« dnia: Listopad 01, 2019, 04:56:32 pm »
Kilka dni temu kupiłem nową pilarkę MS 211, z uwagi na to, że jestem nowy w temacie mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników:

1. Po wypaleniu ok. 100 ml mieszanki pracując na gałęziach i drobnych kłodach, zauważyłem na tłumiku brązowe wycieki, jakby przepalonego oleju. Czy tak powinno być w fazie docierania?

2. Chciałem kupić drugi łańcuch zapasowy, fabryczny łańcuch to pół dłuto. Czy do takiej pilarki mogę zakupić drugi łańcuch w wersji pełne dłuto? Czy taki łańcuch nie wpłynie negatywnie na żywotność pilarki, w końcu to łańcuch do konkretniejszych pilarek i zastosowań oraz trudniejszy do naostrzenia?

3. Czy eksploatacja naprzemiennie dwóch łańcuchów rzeczywiście wydłuża trwałość koła napędowego, tak jak pisze w instrukcji?

Dziękuje z góry za odpowiedzi i pozdrawiam

Offline HardManiac

• Użytkownik
  • *
Odp: Stihl MS 211 - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2019, 03:37:39 pm »
1. To raczej naturalne zjawisko, pamiętać trzeba, o tym aby mieszanka zawsze była 1:5 i zawsze używać świeżego dobro jakościowego paliwa, olej do mieszanki polecam Stihl HP Ultra(zielony). Sam go używam i sobie go chwale.
2. Oczywiście, że można zakupić do tej piły łańcuch pełne dłuto, tylko wiadomo, że trzeba ciąć z głowią i odrazy z takim łańcuchem nie pchać się w dęba czy jesiona ;) . . . troszkę trudniej się go ostrzy i może czasami odbić, ale generalnie z ta piła pracuje przyzwoicie.
3. Tutaj raczej nie ma reguły jak już kółko sprzęgła będzie mocno zużyte ( nie zależnie od łańcucha), to nie ma co zadziwiać tylko od razu wymieniać w końcu to nie wielki koszt.

Co jakiś czas też trzeba obracać prowadnice, żeby jednakowo się zużywała.  Trzeba dbać o czystość żeberek silnika oraz całej pilarki, filtr powietrza, palia, itp.

MS211 to fajna lekka poręczna pilarka, sam ja posiadam od ponad 2 lat i dobrze się sprawuje. 
Live fast. Die Young. Be Wild. And Have Fun.

Offline pawelk018

• Użytkownik
  • *
    • Orzechówka
    • Stihl MS 211
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2019, 03:39:09 pm »
a czy do ms 211 mogę kupić samo kółko pływające? czy muszę wymieniać cały bęben sprzęgła razem z kółkiem pływającym?

Offline KamilM

• Użytkownik
  • *
    • Sochaczew
    • MS 201 CM , MSE 170 C , GS 44
    • FS 360 C-EM
  • Imię: Kamil
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2019, 04:54:54 pm »
Poczekaj jak Ci się zużyje bęben sprzęgła z zębatką stałą ,wtedy musisz kupić komplet bęben sprzęgła z kółkiem pływającym

https://www.e-drwal.com/beben-sprzegla-z-kolkiem-plywajacym-id-2402

Offline pawelk018

• Użytkownik
  • *
    • Orzechówka
    • Stihl MS 211
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2019, 06:53:01 pm »
czyli moc pilarki nie ma znaczenia przy wyborze łańcucha dłuto czy pół dłuto? w internecie pisze, że dłuto trochę ciężej idzie niż pół dłuto, więc stosuje się je w pilarkach o mocy od 3,5 KM.

Offline Marcin_123

• Użytkownik
  • *
    • husqvarna 254 xp, stihl ms 230, makita EA5000P
    • stihl 260c
  • Imię: Marcin
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2019, 07:02:01 pm »
1. Dzieje sie tak jak piła wiecej "pyrka jak tnie" potniesz cos grubszego ze sie lepiej zagrzeje to wydmucha to.
2. Dłutem mozesz pracować tak samo jak pół, tylko zeby ogranicznik za bardzo nie był "opuszczony".

Offline KamilM

• Użytkownik
  • *
    • Sochaczew
    • MS 201 CM , MSE 170 C , GS 44
    • FS 360 C-EM
  • Imię: Kamil
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2019, 07:51:08 pm »
czyli moc pilarki nie ma znaczenia przy wyborze łańcucha dłuto czy pół dłuto? w internecie pisze, że dłuto trochę ciężej idzie niż pół dłuto, więc stosuje się je w pilarkach o mocy od 3,5 KM.
Zostań przy tym łańcuchu co masz ,użytkując pilarkę na potrzeby domowe nie odczujesz zbytniej dużej różnicy miedzy tymi łańcuchami ,podstawą wydajnego cięcia jest prawidłowo naostrzony łańcuch i na tym masz się skupić ,więc nie wiem po co sobie strasz utrudniać pracę ,jak naostrzenie łańcucha typu pełne dłuto wymaga więcej pracy ,precyzji i staranności .Kup sobie zestaw do ostrzenia (pilniki i przymiar ) i to powinno rozwiązać sprawę .Zakupiłeś nową pilarkę wiec z niej korzystaj ,a nie szukasz przyczyn na które chcesz dodatkowo wydawać pieniądze ,gdzie na chwilę obecną jest to zbędne i warto jeszcze raz dokładnie przeczytać instrukcję obsługi tej pilarki .

Offline marecki

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • lubię to co robię,a robię to co lubię
    • MS 200T,MS 241C,MS 362, MS 660, MS 880, MS 500i
    • FS 450
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2019, 05:34:19 am »
1. Dzieje sie tak jak piła wiecej "pyrka jak tnie" potniesz cos grubszego ze sie lepiej zagrzeje to wydmucha to.
2. Dłutem mozesz pracować tak samo jak pół, tylko zeby ogranicznik za bardzo nie był "opuszczony".

witam,
Wszystko się zgadza tylko, napisz Koledze,że ogranicznik powinien być wyższy od zęba tnącego o 0,65 do 0,45 mm i tą wartość można sprawdzić i utrzymać za pomocą przymiaru do kontroli łańcucha i głębokości rowka prowadnicy, to"świeżak" zrozumie, a opuszczone to mogą zostać gacie do s......a. pozdrawiam <dziadek>

Offline Marcin_123

• Użytkownik
  • *
    • stihl 260c
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2019, 07:09:07 pm »
Właśnie opusciłeś swoje i sie ze.... , gdzie Ty widziałeś wyższe ograniczniki od zeba tnacego?

Offline marecki

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • lubię to co robię,a robię to co lubię
    • MS 200T,MS 241C,MS 362, MS 660, MS 880, MS 500i
    • FS 450
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2019, 04:40:05 am »
Właśnie opusciłeś swoje i sie ze.... , gdzie Ty widziałeś wyższe ograniczniki od zeba tnacego?
Witam,
Marcin, właśnie zdałeś test na czytanie ze zrozumieniem,ewidentna bzdura  a tylko Ty zareagowałeś. Nie wiem co się dzieje na Forum, kiedyś było o wiele więcej wymiany poglądów,nie zawsze kulturalnie, ale jak ktoś chciał wyłowić trochę wiedzy to mógł.Teraz to tylko pytania o sprzet co kupić a co nie, ale i tak kupią na co kasa pozwala, i później problemy. podrawiam marecki <dziadek>

Offline pawelk018

• Użytkownik
  • *
    • Orzechówka
    • Stihl MS 211
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2019, 01:23:04 pm »
Mam jeszcze pytanie o ostrzenie łańcucha. Jakim pilnikiem? W instrukcji pisze że 4 mm, natomiast na forum piszą niektórzy użytkownicy, że większym niż 4 mm,  a dopiero od połowy zęba 4 mm. Co Wy na to?

Offline pawelk018

• Użytkownik
  • *
    • Orzechówka
    • Stihl MS 211
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2019, 01:32:44 pm »
Źle napisałem poprzedni temat. Ma być ze na początku otrzymy 4mm a od połowy zęba mniejszym pilnikiem, związane jest to z kształtem zęba i żeby nie pilota ogniw większym pilnikiem.

Offline Marcin_123

• Użytkownik
  • *
    • stihl 260c
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2019, 05:54:12 pm »
Jak dla mnie to kup cos takiego na 3/8 pico https://www.stihl.pl/Produkty-STIHL/pilarki-lancuchowe/akcesoria-do-pilarek/narzedzia-do-konserwacji-zestawu-tnacego/21046-1604/feilenhalter-mit-rundfeile.aspx
tanie i dobrze ostrzy, ja te lancuchy ostrzyłem zawsze 4 od początku do końca.

anything