Autor Wątek: Kurs Wybór Pilarki odzież BHP  (Przeczytany 229 razy)

Offline skorpion251

• Użytkownik
  • *
    • Radom
    • MS 251
  • Imię: Kamil
Kurs Wybór Pilarki odzież BHP
« dnia: Listopad 05, 2019, 11:10:28 pm »
Witam ponownie serdecznie grono. Z racji że mój dostawca drewna zaczyna być pazerny postanowiłem sam siebie zaopatrzyć w drewno to raz a 2 ciągnie wilka do lasu 😁 do 15 roku życia co sobota w lesie a do 12 codziennie z dziadkiem jeździłem do lasu po drzewo. To tak jest ktoś może z okolic Radomia +/- 100 km albo robił kurs pilarza i może polecić szkołę w której zrobię takowy kurs. Zależy mi na tym żeby mnie nauczyli A nie wzięli kasę i cześć. Jakieś tam doświadczenie mam w pracy pilarka posiadam MS 251 który służy mi już 9 lat i posłuży jeszcze trochę ale po zdanym kursie i opanowaniu  umiejętności chciał bym zakupić nową pilarke i tu pytanie jaka. Zależy mi na tym żeby dawała radę na robocie była w miarę wytrzymała a cena no to już od Was zależy co polecacie np widełki miał bym od 3000 do 4500 zł . Ubiór też się przyda bo przekonałem się o tym na własnej skórze bo gdyby nie buty z metalowym zakończeniem nie miał bym paluszków u nogi. Tu się nie znam w ogóle więc przyjmę chętnie każde info. Z góry dziękuję pozdrawiam miłego

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
Odp: Kurs Wybór Pilarki odzież BHP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2019, 11:39:36 am »
Czołem.
Odnośnie pilarki, to rozwiń, gdzie będziesz ją eksploatował.
Dwustuletnie dęby czy zagajniki
Odnieś się do mocy tego 251, czy chcesz coś silniejszego, jeśli tak, to ile silniejszego
Pracujesz zimą, latem, "całodobowo"? jeśli na okrągło, to piła z grzanymi uchwytami

Spodnie-koniecznie coś ciut lepszego, koniecznie wywietrzniki z tyłu na udach, szelki raczej doczepiane niż "wbudowane"
Waciaki za 250 zł są dobre do cięcia drewna przy domu zimą-bo się niewiele ruszasz i ciepło jest w nogi.

Cuda typu super nieprzemakalny stretch nie są wieczne i licz się z tym, że z czasem się podrą-wg mnie nie warto.

Offline skorpion251

• Użytkownik
  • *
    • Radom
    • MS 251
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2019, 12:56:30 pm »
Witam kolego juz postaram sie odpisać z sensem. Ekspolatacja to raczej zagajniki może czasami trafi się coś większego wszystko zależy gdzie zostanie mi przydzielona działka i jakie drewno będzie tam występować. Celuje głownie w drewno liściaste brzoza olcha dąb grab ale nie pogardze wcale drewnem iglastym do 200 letnich dębów raczej mnie nie dopuszczą bo potrzebuje drewna na opał :D Co do mocy samej pilarki teraz mam 3 KM i zdarzało sie czasami a nawet częściej cięcie dośc grubych kawałków i wtedy czułem że piła dostaje po dupie i męczy się dlatego teraz oscylował bym w mocy od 4 KM do 5 KM i tak trafiłem na 2 pilarki STIHL Pilarka MS 261 4.1KM i drugą Pilarka MS 362 4.8KM . Pracuje róznie bywało że i latem przy 30 stopniowym upale jak i w środku zimy. Co do spodni to bardzo już mi pomogłeś wiem czego szukać i za jaką cenę jak znajde jakiś konkretny model dam znać. Jak narazie dziękuje ci serdecznie pozdrawiam miłego dnia

Offline Trebron

• Użytkownik
  • *
    • Rumi
    • Efco 3700 Efco 4100C Oleomac GS410CX Oleomac GS 650 Echo CS352 Echo CS420 Stihl261CM w razie W Harder PN5200
    • Oleomac 746
  • Imię: Norbert
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2019, 05:42:42 pm »
Kolego z Radomia  ogólnikowo cale swietokrzyskie ma zapotrzebowanie na pracowników lesnych i tak pilarz biega z kosą rozgradza jest zrywkowym i robi nasadzenia .

Co do wyrabiania drewa na własne potrzeby  nie musisz miec uprawnień pilarza czy kursu obsługi pilarki  , w mojej Gdanskiej RDL przynajmniet to tak wyglada idziesz do lesnictwa w godzinach pracy kancelari  i wystepujesz o pozwolenie PKN na powierzchniach pozrebowych gdzie podpisujesz formularz i wiesz co wolno co nie wolno  , na takiej powierzchni pozrebowej  porzdkujesz wyrabiajac asortument M2 i S4 najszesciej w  walki 1,2 lub stosy nieregularne ( akurat to u mnie nie przejdzie )
 Lesniczy wystawia pozwolenie najczesciej na 30 dni i jezeli nie znasz lesnictwa zawozi cię na wyznaczona działke , oczywiscie nie mozesz obalac dzrzew czy wyrabiac nawet wywrotów  w moich dwóch lesnictwach nie mozna  np ruszac lezaniny pomimo jej obecnosci na zrebie takie tam  oczywiscie grubosc umowna wyrabianego asortymentu jest umowna u mnie umawiamy sie na palec srodkowy ale tez niektorzy trzymaja się sztywnej 7 przy M2
Co do BHP kask z oslona spodnie w pierwszej klasie antyprzecieciowe   buty Koledzy się wypowiedzą  wspomne jeszcze o szczepieniu na KZM i herbatka z czystka ,

Jezeli chcesz to mam namiary na dobrych pracopdawcow z swietokrzyskiego okolice pinczowa  i czestochowy co do kursów  szkola beskidzka dala nam popalic  ale na moich terenach tez mamy górki

pozdrawiam z Kaszub ;)

« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2019, 05:58:03 pm wysłana przez Trebron »
Mieszkam przy lesie

Offline Robert W.

• Użytkownik
  • *
    • Podkarpacie
    • Hus .. Makita
    • hus ,, kosa ręczna 8 szt.
  • Imię: Robert
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2019, 08:13:23 pm »
Kolego, ale Ty sobie może myślisz, że zrobisz kurs, kupisz pilarkę i leśniczy puści Cię do lasu żebyś cioł co Ci się żywnie podoba? Stojące, leżące, wiszące... i że sobie natniesz 100m3, zawołasz leśniczego "patrz pan ilem nacioł...". Bo z Twojego pisania tak wynika. Leśniczy Ci powie że se pan galęzie do średnicy 8 cm możesz pozbierać i poskładać na kupkę. Z tego to sobie ognisko można zapalić. Kurs pilarza sie robi jak chcesz robic w lesie na etacie, tudzież własnej działalności. Cora częściej słysze że praca w lesie jest mało opłacalna, że przestoje (choć roboty coraz więcej), kiedyś było lepiej, mniej sortymentów, więcej ludzi. Teraz w lesie nikt nie chce robić. Jak poł życie spędziłeś w lesie to drugie pol inne nie bedzie, ale w Twoim przypadku, kończyć szkołe i iść pracować jako pilarz do lasu? Przemyśl to jeszcze. 
      A tak wogóle to słyszałem od gościa z nizin że harwestery ich ponoć zastepują czy wyganiają, że za 20 lat pilarzy bedzie połowe mniej jak wogóle będą.

Offline skorpion251

• Użytkownik
  • *
    • Radom
    • MS 251
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2019, 12:14:19 pm »
Kolego, ale Ty sobie może myślisz, że zrobisz kurs, kupisz pilarkę i leśniczy puści Cię do lasu żebyś cioł co Ci się żywnie podoba? Stojące, leżące, wiszące... i że sobie natniesz 100m3, zawołasz leśniczego "patrz pan ilem nacioł...". Bo z Twojego pisania tak wynika. Leśniczy Ci powie że se pan galęzie do średnicy 8 cm możesz pozbierać i poskładać na kupkę. Z tego to sobie ognisko można zapalić. Kurs pilarza sie robi jak chcesz robic w lesie na etacie, tudzież własnej działalności. Cora częściej słysze że praca w lesie jest mało opłacalna, że przestoje (choć roboty coraz więcej), kiedyś było lepiej, mniej sortymentów, więcej ludzi. Teraz w lesie nikt nie chce robić. Jak poł życie spędziłeś w lesie to drugie pol inne nie bedzie, ale w Twoim przypadku, kończyć szkołe i iść pracować jako pilarz do lasu? Przemyśl to jeszcze. 
      A tak wogóle to słyszałem od gościa z nizin że harwestery ich ponoć zastepują czy wyganiają, że za 20 lat pilarzy bedzie połowe mniej jak wogóle będą.
Siema kolego może i żle napisałem i zle zrozumiałeś. Ja chce kupic drzewo na opał prosto z lasu już tak kiedyś robiłem tylko teraz chce je sam sobie przygotować a kurs i inne sprawy na pewno mi sie przydadzą raczej nie zaskodzą bo chyba mi nie powiesz że drzewo to na zdjęciu to gałęzie
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2019, 12:17:09 pm wysłana przez skorpion251 »

Offline skorpion251

• Użytkownik
  • *
    • Radom
    • MS 251
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2019, 12:24:04 pm »
Kolego z Radomia  ogólnikowo cale swietokrzyskie ma zapotrzebowanie na pracowników lesnych i tak pilarz biega z kosą rozgradza jest zrywkowym i robi nasadzenia .

Co do wyrabiania drewa na własne potrzeby  nie musisz miec uprawnień pilarza czy kursu obsługi pilarki  , w mojej Gdanskiej RDL przynajmniet to tak wyglada idziesz do lesnictwa w godzinach pracy kancelari  i wystepujesz o pozwolenie PKN na powierzchniach pozrebowych gdzie podpisujesz formularz i wiesz co wolno co nie wolno  , na takiej powierzchni pozrebowej  porzdkujesz wyrabiajac asortument M2 i S4 najszesciej w  walki 1,2 lub stosy nieregularne ( akurat to u mnie nie przejdzie )
 Lesniczy wystawia pozwolenie najczesciej na 30 dni i jezeli nie znasz lesnictwa zawozi cię na wyznaczona działke , oczywiscie nie mozesz obalac dzrzew czy wyrabiac nawet wywrotów  w moich dwóch lesnictwach nie mozna  np ruszac lezaniny pomimo jej obecnosci na zrebie takie tam  oczywiscie grubosc umowna wyrabianego asortymentu jest umowna u mnie umawiamy sie na palec srodkowy ale tez niektorzy trzymaja się sztywnej 7 przy M2
Co do BHP kask z oslona spodnie w pierwszej klasie antyprzecieciowe   buty Koledzy się wypowiedzą  wspomne jeszcze o szczepieniu na KZM i herbatka z czystka ,

Jezeli chcesz to mam namiary na dobrych pracopdawcow z swietokrzyskiego okolice pinczowa  i czestochowy co do kursów  szkola beskidzka dala nam popalic  ale na moich terenach tez mamy górki

pozdrawiam z Kaszub ;)
Znalazłem właśnie szkołe która robi kurs pilarza z Świętokrzyskiego będe dzwonił dziś i wszystkiego się dowiadywał dzięki za info pozdrawiam

anything
anything