Autor Wątek: Porada od pracujących na obu pilarkach stihl ms260 czy shindaiwa 501sx  (Przeczytany 1493 razy)

Offline mardok1986

• Longersi :)
  • Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
Odp: Porada od pracujących na obu pilarkach stihl ms260 czy shindaiwa 501sx
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 29, 2020, 09:17:41 pm »
wyregulować gaźnik pilarki żeby max obroty były 13500 lub odrobinę mniej bo teraz powinny być ustawione trochę mniejsze
ale bzdury

sprawdzić i ewentualnie dokręcić śruby którymi przymocowana jest skrzynia korbowa
żeby to zrobić to trzeba by sprzęgło i pompę oleju rozmontować, karter jest skręcony z odp momentem i tyle, jedynie co można to tłumik dokręcić i już i cylinder ale nie karter

forum pilarzy

« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 29, 2020, 09:17:41 pm »

Offline tomek970

• Użytkownik
  • *
    • lubelskiego
  • Imię: Tomek
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 29, 2020, 11:46:38 pm »
wyregulować gaźnik pilarki żeby max obroty były 13500 lub odrobinę mniej bo teraz powinny być ustawione trochę mniejsze
ale bzdury

Może nie napisałem logicznie i źle mnie można było zrozumieć. Na początku użytkowania shindaiwy 501sx zmniejsza się trochę obroty max ( mi zmniejszono do coś około prawie 13300 jak dobrze pamiętam ). Po wypaleniu 14-15 zbiorników ustawia się na 13500 albo delikatnie mniej, bo producent zaleca maksymalne obroty 13500.
Mówiąc "bo teraz powinny być ustawione trochę mniejsze" miałem na myśli początkowe użytkowanie pilarki bo kolega dopiero co ją kupił.

sprawdzić i ewentualnie dokręcić śruby którymi przymocowana jest skrzynia korbowa

Coś takiego powiedział mój dealer ale może źle zrozumiałem. Nie wnikałem w to. Nie było mnie przy tym gdy to robił.

forum pilarzy

« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 29, 2020, 11:46:38 pm »

Offline tomek970

• Użytkownik
  • *
    • lubelskiego
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 29, 2020, 11:47:46 pm »
ale bzdury

Może nie napisałem logicznie i źle mnie można było zrozumieć. Na początku użytkowania shindaiwy 501sx zmniejsza się trochę obroty max ( mi zmniejszono do coś około prawie 13300 jak dobrze pamiętam ). Po wypaleniu 14-15 zbiorników ustawia się na 13500 albo delikatnie mniej, bo producent zaleca maksymalne obroty 13500.
Mówiąc "bo teraz powinny być ustawione trochę mniejsze" miałem na myśli początkowe użytkowanie pilarki bo kolega dopiero co ją kupił.

Coś takiego powiedział mój dealer ale może źle zrozumiałem. Nie wnikałem w to. Nie było mnie przy tym gdy to robił.

forum pilarzy

« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 29, 2020, 11:47:46 pm »

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dcs5030, dolmar ps5000, jonsered 2152, stihl 200t, solo 681, dolmar 7900
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 30, 2020, 09:00:26 am »

Pewnie tak mówił a nie znaczy że to było mądre

A ta regulacja obrotów to po pierwsze pilarkę ustawia się tak, wkręcasz żeby miała maks obroty i stopniowo zwiększasz dawkę paliwa i jest taki moment że wyczuwalnie obroty spadają, to zostawia się ją żeby miała obroty ciut dosłownie ciut mniejsze od maksa, Ale to i tak bez znaczenia bo pilarka w drewnie osiągnie ci maks koło 10 tys i tak, ona na pusto ci osiągnie 13500 i albo odetnie obroty cewka albo konstrukcja dolotu bo np większe obroty nie będę bo komory tak szybko nie opróżni i nie napełni np 353 i 346 mają te same cewkę i jedna się kreci 13 tys z groszem a druga 14 tys.

A takie zmniejszeni obrotów przez zdławieni, żeby niby dłuży było to pilarka nie ma w ogóle dynamiki i dusi się okropnie

Do czego zmierzam, teorie serwisanta ni jak się mają się do rzeczywistej pracy pilarki.

Offline Trebron

• Użytkownik
  • *
    • Rumi
    • Efco 3700 Efco 4100C Oleomac GS410CX Oleomac GS 650 Echo CS352 Echo CS420 Stihl261CM w razie W Harder PN5200
    • Oleomac 746
  • Imię: Norbert
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 30, 2020, 04:47:35 pm »
Mardok Mam 352 i 420  Echo i tez slyszałem ze mam zdlawione obroty dopiero po wypaleniu  iles tam zbiorników regujuja na maxa na serwisie .
Mieszkam przy lesie

Offline tomek970

• Użytkownik
  • *
    • lubelskiego
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 30, 2020, 09:03:25 pm »
Mój serwisant to świetny fachowiec z dużym doświadczeniem. Widziałem u niego bardzo dużo pilarek czekających na naprawę, dość długo czeka się u niego na naprawę, ale to tylko dobrze o nim świadczy, ludzie mu ufają. Więc ufam mu że robi dobrze, na innym forum też gdzieś widziałem że serwisant shindaiwy mówił o lekkim zmniejszeniu obrotów pilarki na początku użytkowania, więc chyba tak powinno się robić. Teraz mam ustawione ciut mniejsze od maksymalnych. Ja jako amator nie miałem wrażenia żeby była zdławiona do tej pory ale zobaczę jak będzie się cięło teraz przy prawie max obrotach. Do mojej amatorskiej pracy i 13300 i 13470 obrotów całkowicie wystarczy  :)

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 31, 2020, 07:35:48 am »
na innym forum też gdzieś widziałem że serwisant shindaiwy mówił o lekkim zmniejszeniu obrotów pilarki na początku użytkowania
każdą nową pilarkę tak niby trzeba ustawić tylko jak od razu ustawisz dobrze to też się nić nie stanie, szczególnie jak lejesz 1;40, a obroty czy ma 13300 czy 13470 to bez znaczenia bo w drewnie i tak ma 10000

Ja jako amator nie miałem wrażenia żeby była zdławiona
skąd wiesz jak tnie nie zdławiona skoro robisz tylko na zdławionej, a może ona w ogóle nie jest zdławiona a ci tak gada że zdławił bo 100 obrotów to nie widać różnicy w sumie

Offline tomek970

• Użytkownik
  • *
    • lubelskiego
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 31, 2020, 08:23:24 pm »
Masz rację że nic by się nie stało. Mój serwisant przejrzał piłę i mówi że nie jest jeszcze dobrze dotarta a wypaliła te kilkanaśnie zbiorników. A stosuję bardzo dobry olej ALCO i 1:40. Rozmawiałem z pilarzem który tnie trzema shindaiwami od 2016 i 2017 roku i stosuje olej Makity (ma parametr jaso fd) i proporcję 1:50 i silniki pracują bezawaryjnie, nawet mówi że gaźników nie regulował od czasu tego pierwszego przeglądu. Tak więc dobry olej i 1:40 to jest już z wystarczającym zapasem i tak będe stosował. Co ciekawe w obcojęzycznych instrukcjach shindaiwy polecana jest proporcja paliwa z olejem 1:50 a w oddzielnej książeczce po polsku polecana jest proporcja oleju 1:40 (podobno to ze względu na jakość paliwa w Polsce). Też po angielsku, niemiecku i włosku polecane jest paliwo minimum 89 oktanów, a po francusku i w oddzielnej instrukcji po polsku minimum 95 oktanów.
Nic by się nie stało gdyby obroty były od razu maksymalne, ale jak nie były i serwisant przy okazji regulacji przejrzał też pilarkę to nie jest na pewno gorzej.
Obroty były zmniejszone bo widziałem wskazania licznika obrotów podczas jej pracy wcześniej i teraz. Zawodowcy przykładają wagę do tego żeby pilarka była jak najbardziej wydajna, więc jakiekolwiek zdławienie nie wchodzi w grę, a dla mnie przy okazjonalnym cięciu ona i tak chodziła świetnie przy tych 13300 obrotów bo moje wcześniejsze pilarki takich obrotów nie miały. Może i była zdławiona i nie wkręcała się tak na obroty jak teraz będzie ale dla mnie nie ma to aż takiego znaczenia, ważne że robotę można zrobić. A jak będzie teraz chodzić to się przekonam w przyszłym tygodniu.
Mój serwisant ma też jeszcze jedną zaletę. W niektórych sklepach (gdy naprawiana jest w innym miejscu) czasem przy odbiorze pilarki nie chcą jej zapalać, bo hałas, żeby się nie brudziło i nie śmierdziało spalinami. Zapewniają że jest naprawiona i wszystko będzie ok. Czasem i nowej pilarki nie chcą zapalić przy odbiorze. Są też serwisy gdzie odpalą pilarkę, pokażą jak chodzi, jak się wkręca na obroty ale drzewa nie mają żeby się nie brudziło. A u mojego serwisanta zawsze przy odbiorze pilarki idzie się w drzewo żeby zobaczyć jak tnie. Obok warsztatu ma budynek gdzie ma metry drzewa. Po próbie czyści piłę sprężarką z zewnątrz i oddaje.

Offline konrad_bugaj

• Użytkownik
  • *
    • Przasnysz
    • Husqvarna 51, Shindaiwa 501sx
    • husqvarna 323r2
  • Imię: Konrad
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 01, 2020, 09:08:03 pm »
Panowie jaki olej polecacie do mieszanki. Ja pracuję na oleju hq LS+, czy to dobry olej. Czy może przereklamowany i drogi.

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 01, 2020, 09:34:57 pm »
Olej dobry a czy drogi, jak ci pójdzie butelka na rok to ok ale jak jedna, dwie na miesiąc to są inne równie dobre za mniejszą kase.

Ja stosowałem różne ale teraz stosuje mobil 2t o parametrze jaso fd, kosztuje nie całe 20zł w lokalnym sklepie motoryzacyjnym, tak naprawdę każdy olej będzie ok aby miał JASO FD.

Offline tomek970

• Użytkownik
  • *
    • lubelskiego
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 01, 2020, 11:00:23 pm »
Powtórzę się ale odpowiem na zadane pytanie. Używam oleju ALCO i jest to na pewno bardzo dobry(shindaiwa go poleca i mój serwisant nie miał przypadków problemów z tym olejem), ale są tańsze oleje o parametrze JASO FD. Pilarz z którym rozmawiałem używa oleju Makity (też ma JASO FD) bo - jak mówi - jest tani i brak problemów w czasie paroletniej zawodowej pracy pilarkami, więc to też na pewno bardzo dobry olej i jest tańszy. Tak jak powiedział Mardok na pewno olej powinien mieć parametr JASO FD, a czy jest jakaś różnica między tańszymi i droższymi olejami JASO FD to trudno mi powiedzieć, ale tańsze znanych producentów powinny być też zupełnie wystarczające. Jak chcesz mieć poczucie że używasz dobrego oleju to kup polecany przez shindaiwę albo markowy, a jak chcesz w miarę ciąć koszty to kup tańszy (ale może nie najtańszy), ale jakiejś firmy co znana jest z produkcji olejów. Shindaiwa w warunkach gwarancji mówi: "Do sporządzenia mieszanki paliwowej należy stosować oleje przeznaczone od wysokiej jakości silników dwusuwowych chłodzonych powietrzem oraz pracujących w zakresie wysokich obrotów" ale zapewne każdy olej JASO FD taki warunek spełnia. Na forum są tematy o olejach, więc warto poczytać żeby się trochę zorientować i wyrobić sobie opinię.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2020, 11:14:40 pm wysłana przez tomek970 »

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 03, 2020, 11:43:59 am »
a czy jest jakaś różnica między tańszymi i droższymi olejami JASO FD to trudno mi powiedzieć,

Tego nawet nie bardzo da się zbadać, jedynie co to czytać parametry i co jeden ma lepkośc, o 0,02 lepszą i co pilarka zamiast 600mth zrobi 601,3 mth, no cieżko sprawdzić

Offline konrad_bugaj

• Użytkownik
  • *
    • Przasnysz
    • husqvarna 323r2
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 05, 2020, 09:48:11 pm »
Panowie dotarła do mnie 501sx. Pociąłem 3 zbiorniki z mieszanką 1:25. Tak kazał mi docierać sprzedawca. Teraz mam już niby ciąć 1:40. Ciąłem w miarę z wysokimi obrotami ale nie cisnąłem jej mocno  z gazem ok 3/4. Po tym zabiegu postanowiłem że zajrzę pod świecę i sprawdzę jak spalała bo dużo oleju aż na tłumiku się osadził. Świeca wyglądała w miarę kawa z mlekiem. Ale moim oczom ukazały się dwie bardzo delikatne ryski w cylindrze od wydechu w górę. Widać je przez otwór świecy świecąc mocną lampką led. Powiem że wystraszyło mnie to bojesie. Jeśli możecie odpisać czy może tak się robić np. przez zamki pierścieni nie dotarte, czy ten objaw w ogóle nie powinien  mieć miejsca. Dodam że pilarka pali normalnie, nic niepokojącego się z nią nie dzieje.     

Offline mardok1986

• Użytkownik
  • *
    • makita dbc 4510d x3
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 05, 2020, 10:00:14 pm »
3/4 obrotu? Jaka trzeba być bezmyślnym żeby tak robić.

Offline konrad_bugaj

• Użytkownik
  • *
    • Przasnysz
    • husqvarna 323r2
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 05, 2020, 10:07:43 pm »
3/4 obrotu? Jaka trzeba być bezmyślnym żeby tak robić.
Nie rozumiem wypowiedzi? To znaczy że co źle robiłem. Dodam że pilarka pracowała 15 min i odpoczynek 5. Czyż  by powinno się pyrkać na wolnych czy co, bo nie rozumiem. Nie żadnego obrotu tylko wciśniętego gazu.

forum pilarzy

« Odpowiedź #29 dnia: Luty 05, 2020, 10:07:43 pm »

anything
anything