Autor Wątek: Wypadki przy pracy związanej z wycinaniem drzew.  (Przeczytany 53677 razy)

Offline Kalory

• Zawodowiec
  • Użytkownik
  • Fanatyk ergonomii
Odp: Wypadki przy pracy związanej z wycinaniem drzew.
« Odpowiedź #180 dnia: Listopad 07, 2018, 10:24:23 pm »
Kolejne przypadki, nie będę wymieniać szczegółowo...
Zrywkarz zaduszony ciągnikiem pozostawionym bez ręcznego, kilku pilarzy zabitych spadającymi gałęziami, jeden trafiony sąsiednim, totalnie zgnitym drzewem.

Gro wypadków jest spowodowane uderzeniem gałęzi bądź całego pnia.
Patrzmy wokoło, a przede wszystkim do góry. Nierzadko poprawne wycelowanie ścinanego drzewa powoduje, że nie łamiemy sąsiedniej korony, nic później nie spada na łeb. Ścinając patrzmy na to, co może poruszyć się obok ścinanego drzewa, co możemy tym drzewem trafić, złamać, wywrócić. Bywa, że z ścinanego odrywa się konar i wraca w stronę pilarza. Pamiętam z autopsji brzozę rozdwojoną na nastu metrach, jeden z czubków spadł jakieś 3 metry za pniakiem. Uratowało mnie to, że się tego spodziewałem (chyba), w każdym razie oddaliłem się mężnie w bezpieczne miejsce. Innym razem trąciłem ścinanym drzewem suchą olszę, która wygięła się w kierunku ode mnie, nie złamała się.... po czym wróciła w moją stronę i padła może półtora metra ode mnie.
Morał z tego taki-MYŚL I PATRZ
a powinieneś wrócić cało do domu.
Przypadki typu nagłe nieprzewidziane obalenie się zdrowego albo pozornie zdrowego drzewa na pilarza są naprawdę jednostkowe. Pamiętam dwa takie przez ostatnich kilka lat. A w tym samym czasie dobrych kilkanaście trupów na skutek uderzenia gałęzi.
I też kilkunastu przeżyło takie trafienia dzięki KASKOWI
osobiście przerażają mnie kaski tak stare, że wręcz różowe  zamiast pomarańczowych.

forum pilarzy

« Odpowiedź #180 dnia: Listopad 07, 2018, 10:24:23 pm »

Offline PaulakR

• Użytkownik
  • *
    • Krosno
  • Imię: Paula
« Odpowiedź #181 dnia: Listopad 13, 2018, 12:10:20 pm »
wypadków powinno być mniej a my słyszymy o nich coraz częsciej... myślało by sie, ze wszystko idzie do przodu ale nie. Czesto niesteyy te wypadki to głupota ludzi.
Jakich kremów na zmarszczki używać? Przekonaj się http://www.alinarose.pl/2015/10/od-kiedy-krem-przeciwzmarszczkowy-i-co.html

forum pilarzy

« Odpowiedź #181 dnia: Listopad 13, 2018, 12:10:20 pm »

anything